şükela:  tümü | bugün
  • coccyxde hissedilen ağrıya verilen ad. bu ağrının sebebi her ne ise zaman geçirilmeden tedavi edilmelidir, yoksa müdahaleden sonra da ağrı kalıcı olur. hastaların uzun süre simide benzer minderlerde oturması gerekebilir.
  • 2 aydır muzdarip olduğum hastalık.voltaren jel sürüyorum,donut şekilli minderde oturuyorum ve sabırla geçmesini bekliyorum.
  • http://www.emedicine.com/orthoped/topic383.htm

"the term coccygodynia (ie, coccydynia) has been defined as pain in and around the region of the coccyx. it was described as early as the 1600s, but the term actually was first used by simpson in 1859. the term coccyx actually comes from the greek term kokkoux for cuckoo, as it resembles the shape of a cuckoo's beak. this condition is quite rare and accounts for less than 1% of all back pain conditions reported to physicians. it is 5 times more common in women, supposedly because the coccyx is more exposed and prominent in women than in men. various authors have described the typical patient with coccydynia as a female with a thin body who has either sustained direct trauma to the coccyx or injured the coccyx during childbirth."

yukarda da görüldüğü gibi 1600lü yıllardan beri genelde kadınlarda daha çok görülen, kuyruk sokumu ağrısı. kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni bu bölgenin kadınlarda daha savunmasız ve çıkıntılı olması. kendim de çektiğim için biliyorum, ağrısı dayanılmaz olabiliyor.
    ameliyat olunduğu takdirde ise iyileşme oranı yüzde seksen.
  • yaklaşık üç senedir aralıklı olarak çektiğim ağrı.
    bilimsel bir dayanağı var mı bilmiyorum ama stres çok etkiliyor. bu hastalığın büyük bir bölümü, oğlum kuyruk çıkarıyorum ahaha, modunda geçse de artık ebemi siktiği noktaya geldim. oturamıyorum. korkunç bir ağrı içindeyim, ama şu yapılması gereken rektal tuşe işleminden ölesiye korktuğum için doktora bile gitmiyorum.
    üç senedir simidimle oturuyorum. tabii işimin de çok etkisi var. bu ağrı inanılmaz stresli ve yoğun olduğum iş hayatımın birinci yılının sonunda başladı. sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturuyordum. sonra simide oturmaya başladım. geçti bir ara. yani bir hafta tatil yapıyorum mesela oturmuyorum geçiyor. hatta bir ara uzun aylar hiç sıkıntı yaşamadım. iş de değiştirdim, o stresli işim yoktu artık. ama geçen sene ne yazık ki gene başladı ve özellikle bu ara yine çok yoğun ve stresli, kötü bir dönemden geçerken ağzıma sıçıyor.
    o kadar acayip bir ağrısı var ki, sanki her seferinde götümdeki kasları sıktığımda içime bir şey sokuyorlar, en kibar anlatımı bu kusura bakmayın.

ne bok yiyeceğimi de şaşırdım, geçer diye bekliyorum geçmiyorum. bir hastalığın tedavisi bu kadar iğrenç olmamalı, lütfen bir yol yordam bilen varsa bana yol göstersin.
  • bir tanıdığımın zaman zaman şikayet etmesiyle adını öğrendiğim ve hakkında bu vesileyle araştırma yaptığım bir kuyruk sokumu ağrısı problemiymiş. tanıdığımın zamanla problemi ilerledi ve en sonunda oturma problemleri yaşamaya başladı. gözlemlediğim kadarıyla geçirmesi oldukça zor ve hastaya oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatan bir hastalık. öyle ki tanıdığım bu hastalıktan muzdarip kişi zamanla doktorun kendisine verdiği simit benzeri minderi kullanmadan bir yere oturamaz hale gelmişti. oldukça ağır ve zorlu bir tedavi sürecine sahip. nette araştırırken karşıma çıkan şu linkte hastalık ile ilgili özet ve yalın bir şekilde bilgi bulunabilir. hastalıktan muzdarip herkese geçmiş olsun.

http://kuyruksokumuagrisi.com/koksidini-nedir/