*

şükela:  tümü | bugün
 • hindistan'ın kerala eyaletinde adalardan oluşan bir şehir.
  esas turistik atraksiyon fort cochin'dedir. ernakulam dışında eskiden plajları ile ünlü fakat tsunami sonrası pek kumu kalmamış vypeen adası, ve sanayi tesislerinin bulunduğu wellington adası şehrin sınırları içindedir.
 • kerala nın tamamında olduğu gibi hindistan ın diğer şehirlerine oranla çok daha temiz ve farklı zihniyette bir şehirdir. eğitim ve işsizlik oranının ters orantılı olduğu bu şehirde dilenci bulamazsınız. ki bu hindistan için alışılmadık bir olaydır. fort cochin bölgesinde kalınması elzemdir. caddebostan sahilinin çok benzeri bir sahili vardır. elbet sahilde sıralı dizilmiş chinese fishing nets hem gün batımında hem gün doğumunda ayrı ayrı güzeldir.
  kerala backwaters a geçilmeden bir iki gün kalınması fort cochin i keşfetmek için yeterlidir. inanılmaz güzellikte heritage koloniyel otelleri barındırır.
 • hakkında hiçbir şey yazılmamış bir font(muş).

  güzelcik, bebek gibi bir fonttur bu; kibar, elegan, hafif tombul, el yazısı-vari, ince serifli.
  yaratıcıları nicolas cochin'in gravürlerinde kullandığı yazı tipinden yola çıkmışlardır.

  x çizgisi ascender çizgisinin neredeyse yarısında, hatta belki biraz daha aşağısındadır. bu sırada ascenderları da pek uzundur ki cochin'i bu kadar muhteşem yapan şey de bu olsa gerek.

  http://luc.devroye.org/cochin--family-small.png

  regular, italic, bold ve bold italic seçenekleri bulunur.

  aslında bunu kesin tanıyorsunuz, kesin gördünüz. yeni yeni kitaplarda boy göstermeye başlayan bu font resim gibidir adeta. yanılmıyorsam patti smith'in "çoluk çocuk" kullanılan fonttur (bilindik örnek).

  okunabilirliği de yüksektir ama okunabilirlik açısından bir helvetica da değil. ama yine de canımın içi.

  edit (biraz araştırmadan sonra) : harry potter kapaklarında kullanılan fontmuş (ingiliz versiyonlarında).

  http://harrypotterfanzone.com/…k-kids-cover-art.jpg
 • kaldığımız otelde tanıştığım bir gencin anlattıklarından çıkardığım kadarıyla, kuzey hindistan'da kalanlar için tatil beldesi tadında bir yer burası. wellington adasında yer alan otellerden birinde kalıp, fort cochin'e geçmek istediğinizde 2 rupi karşılığında bot kullanabiliyorsunuz. fakat şehir sadece bu kadarla sınırlı değil. bu bahsettiğimiz noktalar mattanchery bölgesi olarak adlandırılıyor.
  hareket ise ernakulam'da mevcut. alışmış olduğunuz türden mağazalar ve mekanlara burada kavuşuyorsunuz. bizim varoşlarımız gibi yerlerden geçip, devasa alışveriş merkezleri ile karşılaşmak insanı afallatıyor.
  (bkz: kathakali)