şükela:  tümü | bugün
 • hakkindaki bir belgeselde*** cok kati yatili bir okulda yetim olarak yetisip, surekli uniforma (ama eski) giydigi icin, kolleksiyonundaki cogu eserde izi gorulebilir diyordu (kadinlari tek tip giydirme seklinde). ayrica gecmisini hep saklar, akrabalarina yaninda gorunmemeleri icin para verirmis.
 • kendi kıyafet tasarımlarında yeşil rengi hiç kullanmamış.
 • türk silahlı kuvvetlerinin eski desinatörü. yeşili orda tüketmiş herhal. yenisi eski volvoxçu arzu caprol. işe bak.
 • kadınlara istenildiği takdirde maskülen görünebilecekleri bir stil yaratarak kalıpları kıran devrimci sayılabilecek bir trendsetterdir lady coco chanel. ayrıca nicole kidman'ın reklamında 4 dk görünmek için 5 mio dolar gibi rekor bir ücret aldığı ve baz lhurmann'ın yönettiği chanel no 5 isimli parfüm de bu markaya aittir.
 • stili olan kadinlara en harikulade ornektir...
  guzellik muzellik solda sifirdir, ama tarz sahibi kadinin ne kadar etkileyici birsey olabildigini dunya aleme gostermistir.

  e tasarladigi kiyafetler de pek harikuladedirler...
 • gerçek adı gabrielle bonheur,lakabı matmazel.bu 'matmazel' kova burcudur. rivayete göre, metresi olduğu subay, bunun canı sıkılmasın diye buna bir şapka dükkanı açmıştır. o dönemlerde metreslere şapka dükkanı açma modası varmış. gel zaman git zaman bizim yaratıcı, bağımsız, akıllı kova ikonumuz işi büyütmüş ve taa bugünlere gelen bir moda devi haline dönüşmüştür.
  kendisinin adı anılınca, her nedense, gözümün önüne her zaman -tek resmi oymuşçasına- siyah bereli, siyah dar elbiseli, elleri cebinde, boynunda inci kolyesi, başını yana çevirmiş, kendine güvenen coco chanel şahsiyeti gelir. kendisi bu haliyle kova kadınlarının sembolü olmuştur. burdaki ana fikir, bu kadının diğer metresler arasından sıyrılıp saygın bir modacıya dönüşmesidir. nitekim, coco chanel deyince aklımıza onun metres olduğu değil, yaratıcı bir modacı olduğu gelir."moda gelip geçicidir,stil kalıcıdır." "sadelik,gerçek zarafetin ana düşüncesidir." laflarını etmiş.
 • "kokoşanel"
 • bir kadın otuz yaşına geldiğinde, poposuyla yüzü arasında bir tercih yapmak zorundadır. - coco chanel
 • oldukça aykırı ve döneminde bir çok şeyin ilkini yapan coco chanelin asıl adı gabrielle chaneldir ve 19 ağustos 1883 doğumludur.
  küçük yaşta öksüz kalıp bir yurtta büyümüş ve ardından bir manastırda kaldıktan sonra burdan kaçarak barlarda şarkıcılık yapmaya başlamış. coco isimli söylediği bir şarkı da lakabı olmuş ve coco adı da burdan gelmiş. son derece aykırı bir bayan, döneminin toplum içerisinde ilk sigara içen, ilk saçlarını kesen ve ilk pantalon giyen kadını. şöyle ki yaşadığı dönemlerde, kabarık kuyruklu ve ihtişamlı etekler, korseli elbiseler giyiliyor ve kadınlar saçlarını kesmiyorlarken, ata binmeyi çok seven chanel bir gün ata binerken çok sinirleniyor ve eteğini ortadan ikiye keserek daha sonra onu dikiyor ve ilk pantolon giyen bayan oluyor. hanımefendinin özel hayatı da oldukça çalkantılı. evli bir düke aşık olan ve dük karısından boşanıp kendisiyle evlenmediği için intihara kalkışan coco makası tam karnına batıracakken aynada kendisini görüyor ve saçlarını kesiyor.

  günümüzde dorede müze olarak kullanılan evinde her şey yerli yerinde bulunuyor. coco chanel beyaz çiçeklere özellikle de kamelyaya çok düşkünmüş, chanelin amblemi de buradan geliyor, öyle ki halen chanel toplantılarında toplantı odası beyaz çiçeklerle süsleniyor. yani tarzından hiç bir şey kaybetmiyor.

  yaşadığı dönemde yalnızca hayat kadınlarına özgü kırmızı ruj kullanan, hiç bayan arkadaşı olmayan coco, bir yere gittiğinde bir erkek makyajını çok beğenirse hemen eve gider siler ve yeniden yaparmış, ona göre makyaj değil kadın güzel olmalı düşüncesinden dolayı.

  chanelin ilk defilesi ayın beşinde yapılıyor ve ertesi gün dergilere kapak oluyor. bu yüzden uğurlu rakamı beş olarak kalıyor ve her defilesi hala ayın beşinde yapılıyor.( chanel no 5 in adı burdan gelmektedir.)
 • parfüm sektöründe yeniliklere imza atmış moda kişisi. parfümler hakkında söylediği en çarpıcı söz, kanımca şu:" parfüm öpülmek istediğiniz yere sürülür."