• yilbasi gecesine denk getirilir. aylar oncesinden, 'yilbasinda birakacagiz emzigi' diye telkinlerde bulunulur, neden birakmasi gerektigi anlatilir. yavas yavas sadece uyku oncesi kullanilmaya baslanir. yilbasi gunu, sabahtan guzel bir 'abi/abla' hediyesi verilir (uzun suredir istedigi bir oyuncak, bir kitap vs ama muthis pahali bir sey olmasina gerek yok cunku paranin degerini bilmiyolar valla o yasta). hatta bir kac hafta oncesinden oyuncak secilmeye beraber gidilir, oyuncak gizlice alinip bir yere zulalanir. sabahtan istedigi oyuncak verildikten sonra yilbasi tantanasina kaptirilir. mumkun oldugunca yorulmasi gerekir. aile ziyaretleri, oyunlar, muthis ilgi vs. ise yariyor. sonra iki secenek var, emzigi alip, kucuk bir bebegi ziyarete gitmek ve bebege yilbasi hediyesi olarak emzigi paketli bir sekilde vermek. veya, denize, ulasilmayacak bir yere atmak. cocuk atsin, kendi atarsa suclanma ihtimaliniz azaliyor. ayrica, yaninda daha buyuk bir cocuk olmasi ve 'bak sen abi/abla oldun" diye gaz vermesi de cok ise yariyo butun bu islemler sirasinda.

aksam gec yatirilir, coook uykusu gelmis olur, cocuk da emzik filan diyemeden bayilir. ertesi sabah "emziksiz ilk uyudugun aksam hediyesi" verilir (baska bir harika oyuncak, disarida sabah kahvaltisi, kahvaltida sadece cukulata vermek gibi abidik bisi olmasi lazim).

benim buyuk oglum paketli emzigi komsunun 4 aylik bebegine verirken, gozunden bir damla yas dokulmustu. zulada bir emzik birakmistim, ne olur ne olmaz diye. o yasi hala hatirliyor, ve ne kadar zalim bir anneyim diye dovunuyorum. liseye kadar emecek degil ya, birakaydin emseydi. ne gerek vardi cocugu icin icin uzecek. doktoru halt etmis. 4 yasinda cocuklar emer emzik. ilk cocuk hatalari iste.
  • ailede 7den 70e herkesin ağzına emzik verip çocuğun bu tiksindirici manzara karşısında kendisinin emzikten soğuması da beklenebilir. yalnız bu durumda emziğe alışacak olan diğer fertlere de emziği bıraktırmak için yeni metodlar düşünülmesi gerekecektir. (bkz: bi de bunun için mi entry girecez)
  • efendim benim kendisini çok sevdiğim bir emziğim varmış, eskimiş, pörsümüş, annem yenisini almış ama inatla onu istiyormuşum, ve bir gün annem beni tuvalete götürdüğünde, deliğe atmış emziği ve kökten çözmüş emzik aşkımı. alıştığım şeylerden vazgeçmekte zorlanışım o günlerden kalmadır.
  • emziğe kinin sürülmesi de başarılı sonuçlar verebilir. bu iğrenç tadı alan insan yavrusu bir daha değil ağzına emzik almak emmeli gömmeli hiçbir şeye yakın olmayacaktır. aynı yöntemin tırnak yeme sorunsalı yaşayan yavrucaklarda da uygulanması caizdir.
  • bana yalan söyleyerek bıraktırmışlardı misal. evde çalışan kadının( ki annemden çok severdim onu) yeğenine verdiklerini söylemişlerdi, üzülmüştüm ama ses çıkarmamıştım.
  • çocuğun yaşına göre değişen yöntemlerdir. misal 18 yasında bir çocuğa emzik bıraktırmak sanıldsığı kadar kolay değildir. ama cocuk kendi kendine gidip emzik alamayacak yada birilerinden illegal yollarla temin edemeyecek bir çocuk ise, emzik verilmemesi pekala çözüme götürecektir.
    emzik isteyen cocuk parmaklarını emmemesi için ellerinden sıkıca bağlanır, ağlamaması, için ağzı bantlanır ve emzik verilmez, bu şekilde bir müddetb dinlendirilen cocuk emziğin neye malolduğu idrakine bir müddet sonra varır. varmadı mı ? zaten öyle cocuk olmaz olsun bugün saplantılı bir biçimde türlü ahval ve duruma karşın emziğe müptela olmus bir velet yarın sigara alkol ve dahi türklü uyuşturucuya aynı bağlılığı gösterecek ve ailesini maddi manevi zarara sürükleyecektir.bu işler böyle başlar.
  • butun tanidigim ebeveynler uyku arasinda tuvalete kaldirinca yanlislikla tuvalete dusurduler, yeterince etkili ki bu cocuklar simdi kendinden kucuklere emzik biraktirmaya calismakta
  • emzik kullanimini birakamayan cocuga uygulanan metodlardir, bazen emzik kesilir cocuk aglar aglar alisir sonra, ya da emzige aci tat veren seyler surulur cocuk yine aglatilir. bunlarin yapilmasinin nedeni cocugun emzige encük gibi yapismasidir.
    (bkz: cocuk emzigi biraksin diye emzige biber surmek)
  • emziğin ucunu kesmek .. sonra da " kuç ısırmış , gel kuş kardeeş getir emziğin ucunu " demek . o yaşta bile çocuk kuşun ulaşılmaz olduğunu , yakalanamayacağını anlar ve dolayısıyla emziksiz hayata alışmayı kabullenir . zavallı yeğenim , umarım büyüyüp , günün birinde bu yazıyı okumaz .
  • emziği denize atmak da bir çözümdür
hesabın var mı? giriş yap