şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lütfen acil yardım edin, çocuğum çok zeki ve hiperaktif! telefonuma bir çok oyun indirmiş. acaba kaç tane yabancı dil kursuna göndermeliyim? konuya hakim suserların görüşünü bekliyorum.
  • yeni çağın ebeveynleri neden böyle anlamıyorum.
    çocuğum yaramaz değil hiperaktif ondan böyle davranıyor.
    telefona oyun indirmiş, nasılda oynuyor çok zeki.
    nasılda bilmiş bilmiş konuşuyor at zeki ya benim çocuğum.

senin çocuğun hiperaktif değil, yaramaz, haylaz, laf dinlemez bir çocuk.
    çocuklar teknoloji çağında doğdukları için ister istemez teknoloji ile haşır neşir oldukları için telefon, tablet bilumum teknolojik alete hakimler bu onların zekasını göstermez.

bu ülkede salak olan hiç çocuk yok gerçi, kime sorsan çocuğu mükemmel. nasıl bir yapım aşamasından geçiyorlar ise artık, mükemmel olarak çıkıyorlar analarından.
  • haydi rastgele usta!

tanım: çok yüksek ihtimalle kendisi gibi çok da zeki olmayan çocuğa sahip (çoğunlukla da kadın) kişi iddiası.
  • ekserisi geri zekalı olan ebeveynlerin umumiyetle yapmış oldukları tespit. sonra çocuğun akademik hayatı bekledikleri gibi gitmeyince suçu atacak yer arıyorlar. bir tanesi de demiyor ki benim çocuğumun kapasitesi bu kadar.

zekilik ile hiperaktivitenin en temel farkını da yazayım da belki işinize yarar. hiperaktivite, konsantrayon bozukluğudur. çocuk hiç bir şeye kendisini veremez. zeki çocuk ise genel olarak hareketli olsa da ilgisini çeken bir konuya sıkılmadan saatlerce yoğunlaşabilir.
  • hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuğun çok zeki olduğuna dair şehir efsanesi nasıl oluşmuş acaba?

ancak başlık açılıp soru sorulduysa cevap vermek gerekir.

hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuk bir uzman tarafından tedavi edilmelidir.

eğer hiperaktif ise aynı zamanda zeki olduğunu düşünmek yerine dikkat eksikliğinin olup olmadığı konusunda düşünmenizi öneririm.

ayrıca çocuğunuzun hiperaktif olmadığını size müjdelerim! çünkü hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuk oturup telefonunuza oyun indirmez. oturmaz çünkü...

eline telefon verip susturduğunuz çocuğunuz ile daha fazla zaman geçirerek, onunla konuşarak, sorunlarını anlayarak bu problemi aşacağınızı düşünüyorum.

ama siz yine de bir uzmana görünün. çocuğunuz değil, siz...
  • çocuktur o. çoçuk olsa duramazsın.
  • dikkat herkes yerine, tespit sıçıyorum: anadolu çocuğu, atalarının da yetiştiği coğrafya gereği hiperaktif değildir, kurnazdır. dikkatini bir konuya fazla verirse hemşerilerine yem olur. hemşerileri kadar tatlı su kurnazı olmayan kişi anadolu coğrafyasında hayatta kalamaz.

zeki olma halini ise yine aynı tatlı su kurnazlığı ile karıştırmamak lazım. malesef bu iki terim de ilk ikisi gibi çok iç içe geçmiştir. zeka, hayal gücü, üretkenlik ve yaratıcılık ile ölçülürken; tatlı su kurnazlığı, tecrübenin yeteneksizlik ile harmanlanmış halidir. sınırlı zeka ile hayatta kalma yeteneğidir bu kurnazlık. hayatta kalabilmek için hızlı düşünmek, gerekli olmasa dahi yalan söyleyerek çıkar elde etmek, çaba harcamadığın şeylere sahip olmak vardır. bu topraklarda ne zeki insana, ne de hiperaktif insana yer yoktur. çocuğunuz hiperaktif ve çok zeki ise hayatı boyunca istismar edilecek, horlanacak, ezilecektir. umarım çocuklarınız da sizin gibi sıradan anadolu çocuğudur.
  • lavuk ebeveyn hezeyanı.

(bkz: yok öyle bir şey)
  • klasik bir yurdum ebeveyn tanımı.