şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çocukluğu adhd yüzünden kararmış ve ergenliği, gençliği dikkat bozukluğu yüzünden mahvolmuş biri olarak konuşmuyorum, siktir git amk!

hiçbir zaman zeki olduğumu iddia etmedim ve etmediler. gayet yaratık gözüyle bakıyorlardı ve sürekli fiziksel ve psikolojik şiddet görüyordum. çünkü niye yerinde duramıyormuşum, kimse katlanamıyormuş, ilaç kullanılırsa daha kötü olurmuşum diyerek piç edildi çocukluğum. sonrası korkunç bir enkaz yığınını senelerdir düzeltmeye çalışan ben. şimdilerde herkesin çocuğu hiperaktif ve çok zeki aman özen gösterilsin. lan beni ilkokul hocam duvardan duvara vuruyordu ayağa kalktığım için sınıfta sonra gidip aileme şikayet ediyordu. üstüne akşam babam evde dövüyordu. ben küçükken demediğini bırakmayanların, her türlü şiddeti beis görenler şimdilerde çocukları, torunları böyle olduğunda özel çocuk, çok zeki o yüzden böyle oluyormuşculuk oluyor.

her boka havalı diye hiperaktif etiketini yapıştırmayın. ayrıca çocuğunuz zeki falan değil. odaklanabilenler zekasını kullanıp başarılı olabilir ancak.
  • çocukluklarına tanık olduğum, şimdilerde yirmi yedi olan iki kişiden bahsedeyim.
    kendi halinde, sakin mutlu bir çocuk ile ordan oraya koşturan herkesin “cin gibi maşallah” dediği çocuk kıyaslanırdı gıyaplarında. bizim sakin çocuk kime çekmişti? yok efendim annesi babası mühendisti bu bir şey olamazdı, diğeri öyle mi ya dahi çocuk “maşallah”, dedikodu gırla..
    sakin ve mutlu çocuk şimdilerde hâlâ mutlu bir adam. elektrik mühendisi oldu. sempatik, insancıl, sanattan anlayan, müzik zevki olan enstrüman çalan, seyahat seven popüler bir adam.
    cin gibi maşallah en son ava çıkıp fotoğraflarını atmıştı facebook’a. silahlar, pozlar. ailesinin hâlâ “maşallah aslan gibi” dediğine eminim.
    bilim insanı olmadı ayrıca. üniversiteyi ikinci sene kazanamayınca özel bir yüksek okula yazdırmıştı babası. bitirdi mi onu da bilmiyorum.
    sakin mutlu çocukluk geçirmek kesinlikle önemlidir. sürekli yetişkinlerle beraber olan çocuklar laf toplar ve taşır. etrafta bir sürü boyundan büyük laf eden çocuk var. çocuğum dahi sendromu anne babanın hiç bulaşmaması gereken şeylerden biridir.
    hiperaktivite hastalıktır ayrıca. övünülecek bir şey değildir. dikkat dağınıklığı zeki de olsa öğrenememesine yol açabilir.
  • son zamanların ciddi sıkıntı oluşturan tanılarından bu hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı. milletce tanı koymaya bayılıyoruz ya da kabullenmeyip görmezden gelerek değişik bir polyannacılıkla yüceltmeye.

çoğu asperger sendromu olan çocuk bile ilk aileler tarafından üstün zeka-dahi etiketi alması için ram'a götürülmek istenir. siz aileyi uyarırsınız, bilgilendirirsiniz belirtiler doğrultusunda durum dahilikten daha ciddidir halbuki. tam olarak üstün zeka tanısı alabilecekse ram'a götürülmek istenir. diğer seçenek hakkında da bilgi verilince kesinlikle kabul edilmek istenmez durum. kapatırlar bir kendilerini size karşı da tavır alırlar. halbuki tanı koymamışsınız gözlemlerinizi belirmişsiniz. ince işlerdir bunlar. dikkat gerektiren ve gerçekten özverili çalışan öğretmenin yapabileceği geri dönütlerdir.

her neyse bir kalıp var ya çalışmıyor çalışsa aslında zeki. öyle tabii öğrenemeyen birey yoktur öğretemeyen birey vardır. bu savın çürüdüğü yer ve vakalar vardır elbet yine de azdır. her kapasite artırılabilir az ya da çok.

şimdi gelelim hiperaktif ve çok zeki olayına. kimse can parçasına olumsuz durumu yakıştırmak istemez fakat görünen köy de kılavuz istemez çoğu zaman. yine de her çocuğu etiketleme hevesini ve ilaçlarla uyuşturulmasını yanlış buluyorum. belli ki aile bir yerlerde yanlış yapmış, çocuk muhtemelen tv, tablet dört duvar arasında vakit geçirmiş. algıda da sorunu yok çocuğun. enerji atma ihtiyacı hissediyor. robot gibi yaşamış yaşamını. belli komutlara, çalışmalara, hayata kapalı beyin almıyor. çocukluk sürecinde ki uyuşuk ekran hayatı bir nevi uyuşturmuş beyni.

o yüzden bu sanrının doğruluk payı var ama aile zeki değil işte. çocuğa olması gereken şekilde yaklaşmamış, iletişim kurmamış ve fiziki ortam sağlamamış. çocuk okul çağına gelince de yaşıtları gibi aynı gelişim özelliklerini göstersin leb demeden leblebiyi anlasın istiyor.

yok öyle, ne verirsen onu alırsın çocuğundan. çocuk ailenin aynasıdır. huzur verirsen huzur alırsın. ilgi verirsen ilgi. bağlılık varsa bağlılık. bağımlıysan bağımlı bir birey bulursun karşında. umursamaz, manyak, gaddar, kötü, sorumsuz bir ebeveynsen saatli bomba yetiştirirsin. ne zaman patlayacağı belli olmayan tehlikeli bir birey bulursun karşında.
  • ekserisi geri zekalı olan ebeveynlerin umumiyetle yapmış oldukları tespit. sonra çocuğun akademik hayatı bekledikleri gibi gitmeyince suçu atacak yer arıyorlar. bir tanesi de demiyor ki benim çocuğumun kapasitesi bu kadar.

zekilik ile hiperaktivitenin en temel farkını da yazayım da belki işinize yarar. hiperaktivite, konsantrayon bozukluğudur. çocuk hiç bir şeye kendisini veremez. zeki çocuk ise genel olarak hareketli olsa da ilgisini çeken bir konuya sıkılmadan saatlerce yoğunlaşabilir.
  • çözümü basit durumdur.
    bu bahsedilen durumlar testlerle tespit edilebiliyor. böyle söyleyen kişilere çocuklarına test yaptırmalarını tavsiye edin. testten kaçarlarsa bir daha size anlatmazlar.

teste giderlerse ve iddiaları da gerçekse sorun kalmaz, olayın adını koyarlar, çocuk belki memlekete faydalı olur, değilse bir daha bunu söylemezler siz de kurtulursunuz.
  • hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuğun çok zeki olduğuna dair şehir efsanesi nasıl oluşmuş acaba?

ancak başlık açılıp soru sorulduysa cevap vermek gerekir.

hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuk bir uzman tarafından tedavi edilmelidir.

eğer hiperaktif ise aynı zamanda zeki olduğunu düşünmek yerine dikkat eksikliğinin olup olmadığı konusunda düşünmenizi öneririm.

ayrıca çocuğunuzun hiperaktif olmadığını size müjdelerim! çünkü hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuk oturup telefonunuza oyun indirmez. oturmaz çünkü...

eline telefon verip susturduğunuz çocuğunuz ile daha fazla zaman geçirerek, onunla konuşarak, sorunlarını anlayarak bu problemi aşacağınızı düşünüyorum.

ama siz yine de bir uzmana görünün. çocuğunuz değil, siz...
  • çocuktur o. çoçuk olsa duramazsın.
  • dikkat herkes yerine, tespit sıçıyorum: anadolu çocuğu, atalarının da yetiştiği coğrafya gereği hiperaktif değildir, kurnazdır. dikkatini bir konuya fazla verirse hemşerilerine yem olur. hemşerileri kadar tatlı su kurnazı olmayan kişi anadolu coğrafyasında hayatta kalamaz.

zeki olma halini ise yine aynı tatlı su kurnazlığı ile karıştırmamak lazım. malesef bu iki terim de ilk ikisi gibi çok iç içe geçmiştir. zeka, hayal gücü, üretkenlik ve yaratıcılık ile ölçülürken; tatlı su kurnazlığı, tecrübenin yeteneksizlik ile harmanlanmış halidir. sınırlı zeka ile hayatta kalma yeteneğidir bu kurnazlık. hayatta kalabilmek için hızlı düşünmek, gerekli olmasa dahi yalan söyleyerek çıkar elde etmek, çaba harcamadığın şeylere sahip olmak vardır. bu topraklarda ne zeki insana, ne de hiperaktif insana yer yoktur. çocuğunuz hiperaktif ve çok zeki ise hayatı boyunca istismar edilecek, horlanacak, ezilecektir. umarım çocuklarınız da sizin gibi sıradan anadolu çocuğudur.
  • ne yazık ki bu embesil ebeveyn yüzünden o çocuğa yazık olacaktır. bir tane yeğenim var gerçekten yetenekli bazı konularda. annesi buna sen dahisin sen süpersin diye diye şişirdi çocuğu. şu anda ne ödevini yapıyor adam gibi ne bir şey. sorsan kendi hepimizden daha zeki. belki de doğru tavırla çok iyi noktalara gelebilecek çocukları böyle heba etmeyin.