şükela:  tümü | bugün
 • destekliyorum seni gardaş
 • (bkz: cevabi icinde sakli)

  "bir çocuğun annesi daima bellidir, ama babasını hiçbir zaman kesin olarak belirleyemezsiniz.", zaten sebep bu be aslanim. cok yanlis gelmissin sen. annesi zaten bellidir, 9 ay tasimistir herkes bilir. mevzu babanin kim oldugunu tasdiklemekte

  tanim: cok da luzumu olmayan sozde gerekliliktir.
 • ispanyada varolan durum.
 • kitlesel bi felaketin ardından tekrar medenileşmeye başlayan insanoğlu ataerkil toplum yapısından vazgeçerse oluşabilecek bir hadisedir. üzülerek söylüyorum şu an ve yakın bir gelecek için bana göre ütopya.
 • hayır ataerkillik kötü anaerkillik ise aynı oranda süper bir şey sanki. belli şeyleri sisteme oturtmak ve sistemi de istek ve tercihlere göre esnetilebilir tutmak gerek.

  yoksa bana ne keşke insan popülasyonumuz 1 milyon civarında olsa da saçma sapan şeylerle uğraşmasak çok da şeyimdeydi.
 • sadece ispanyada degil butun hispanik ulkelerde gorulur.
 • mevcut durumun bir hiyerarşi yarattığı ya da varolan bir hiyerarşiyi tasdiklediği konusunda şüphem yok. lakin ezen-ezilen ya da hegelci manada efendi-köle ilişkisi bu şekilde mi düzeltilir? pardon ama ataerkil veyahut anaerkil. bu kavramlarda sorun olması ana ya da ata tabirlerinden kaynaklanmıyor. sorun bu tabirlere ve soluğumuza yapışmış aslında ek gibi duran ve önündeki şeyleştiren asıl özne erkin kendisinde. neden soyadı konulması gerektiğini tartışsak daha düzgün bir mecraya çıkmaz mı bu yol? insan sürüsünün kontrolünü sağlayan bu aygıtın adını ya da yöntemi değiştirmek yerine onu anlamsız kılsak ve yok etsek nasıl olur? özetle beşinci sınıf feminist çıkarımlarla gelmeyin gözünü seveyim.
 • kardeş, çocuğun babasının soyadını alması gerekliliği babasınınkim olduğu belli olsun, tartışmaya açık olmasın diyedir. yoksa annesinin kim olduğu gün gibi ortada zaten, sorun babayı tespit edebilmede. işte o yüzden kadınla erkek resmi evlilik bağıyla birleşip çocuk yaptığında çocuk otomatikman babanın nüfusuna geçer. bi kadın üç kez evlenip üç kocasından da çocuk yapabilir. ha evli olduğu halde başkasından hamile kalan orospular da var, allah onlardan korusun. eğer kadının soyadıyla devam etseydi nesil, babası belli olmayan ve miras konusunda sıkıntı yaşayan bir sürü insan olacaktı. hangi çocuk hangi babadan tespit etmek ve miras olaylarını ayarlamak zaman alacaktı. o yüzden ataerkil sistem var.
 • ispanya'da ve ispanyolca konuşan ülkelerde, çocuk hem annenin hem de babanın soyadlarını alıyormuş. şimdi anlaşıldı o uzun isimlerin nereden geldiği. gereklilik mi değil mi tartışılır bu.