şükela:  tümü | bugün
  • abd'nin michigan eyaletinde rebecca bredow adlı kadın çocuğuna inançlarına ters olduğu için aşı yaptırmadı ve mahkeme çocuğun hayatını tehlikeye attığı için anneye 7 gün hapis cezası verirken çocuğun velayetini de kadının ayrıldıgi eski kocasına geçici olarak verdi.

kimi dini inançlarından ötürü aşının doğal olmadığını tanri'nin işine müdahale olduğunu düşünerek aşıya karşı çıkarken kimi de aşıda kullanılan çıkanın çocuklarda görülen otizmin sebebi olduğunu düşünerek aşıya karşı çıkıyor.

http://m.t24.com.tr/…n-vermeyen-anneye-hapis,457962
  • yaptığı şeyi savunamayacak kadar cahilce davranmış olmalı.

çok uzak değil bir kaç ay önce 3 kişi daha aynı şeyi söyledi, sağlam dayanakları yok. bu çocuklar neden hasta böyle? diyip kapatıyorlar konuyu. dış güçlerin oyunu.

malum partinin bazı temsilcilerinin katıldığı bir konferansta yine ilginç bir adam, aşılarda domuz ve maymun geni olduğunu iddia edip, çocuklarımızı maymunlastirip, domuzlastiriyorlar demişti. komik tabi. bize komik cahile endise verici bu önemli.

ben sağlam kaynak olmaksızın aşıların içeriğinin saklandigini duydum. yani adamlar formül saklıyor olabilir onu anlıyorum ama mide bulandırmaya gerek yok bu halk cahil zaten. bir de aşıya düşman olur yaptırmazlarsa hasta çocukları olacak, belki ölecek yavrular ne gerek var buna? niye kimse açıklamıyor doğrusunu. bir kamu spotu duzenlense fena mı? 15 temmuz için harcanan bütçenin %10 u yeter bunu duyurmaya. (okul kitaplarina bile basmışlar lanet herifler.)

insanlar artık aşı yaptırmıyor. sırf aşı yapılmasın diye evde doğuran kadın gördüm ben. şaka değil gerçek.
  • maalesef, özel olarak "çocuğuna aşı yaptırmadığı" için değil, boşandığı eşiyle yaptığı -velayeti kendisine verilen- çocuğuna aşı yaptıracağı yönündeki anlaşmaya uymadığından "mahkemeye saygısızlık" ve "mahkeme kararına uymadığından" ceza almış anne.

"maalesef, çünkü, ceza toplumun bağışıklanması için uygulanan programa, topluma zarar verecek şekilde uymamaktan olmalıydı" diyeceğim de; hangi "toplum"a konusu muallak.

edit: ilk entrydeki hata hakkındaki yorumsu silindi.
  • vakti zamanında kendisini liberal olarak tanımlayan biriyle tartışmıştık : çocuğunun kendisinin çocuğu oldugunu 12 sene zorunlu eğitimin demokratik olmadığını isterse çocuğunu okula gondermeyecek alternatifin olmasi gerektiğini söyledi. aşılama işi de aynı mantık aşılanmayan çocuk ileride hepatit b kızamık gibi çeşitli hastalıkları diğer insanlara bulastirabilecegini, eğitimsiz insanın da topluma zararları olabileceğini düşünmek liberallere göre değil.
    canının istediğini yapmanın liberallik olduğunu savunanlara ne diyim . yetmez ama evetciler, akp demokrasi getirdi diyenler hatalarını ne zaman kabul edecekler acaba ? sonuç endeksli de hayata bakmak lazım , popüler olansa anı yaşamak o anı oluşturan değerleri yok sayarcasina .