şükela:  tümü | bugün
  • not: aslında başlığın karakter sınırına takılmamış hali; ''çocuğunu müslüman geleneklere göre yetiştirmeyi isteyen ateist'' olacaktı.

benim çok sevdiğim bir arkadaşımdır.

kendisiyle; yüksek tavan çatı katı evimde sık sık din, felsefe ve siyasetten konuşup sabahlamışlığımız vardır. siyasi konularda pek parlak fikirler ortaya koymasa da, hatta çoğu zaman saçmalasa da ''neden'' sorusunu çok mantıklı kullandığı için konuşmalarımızın metinlerinde yüzeysellikten uzak, manalı ve derin anlamlar çıkmaktaydı.

kendisi dini anlamda deizm, ateizm, panteizm arası birşeyler savunsa da genel olarak ateist olduğunu öne sürerdi. üstelik kendisine göre mantıklı nedenlerle desteklerdi.

yine dün gece bu sevgili ateist dostumla tartışırken; konu evlat yetiştirmeden açıldı. çocuğunu müslüman geleneklere göre yetiştirmek istediğini söyledi. birden savunmaya geçerek bu anlamsız isteği çok sağlam argümanlarla baltalayacağıma, gayet sığ bir şekilde '' bu ne perhiz ne lahana turşusu yarrağım'' diye karşı duruşumu sergiledim. aslında benim tepkim çocuğun islami geleneklere göre yetiştirilmek istenmesine değildi. islamdan dini anlamda tatmin olmayıp çocuğunu müslüman yetiştirmek istemesiydi. yani bir şeyi doğru bulursan yaparsın, yanlış bulursan yapmazsın ve çocuğuna da yaptırmazsın.

sanırım günümüzdeki ateistlerin genel tavrı bu. tutarsızlık.
  • bir örnektir. hayır dostuna bakıp da "sanırım günümüzdeki atesitlerin genel tavrı bu" yaklaşamına varıyorsunuz ya, işte ben sizin bu yüzeyselliğinizi seviyorum. herkes sizin gibi paket program gibi gezmiyor.
  • noel baba'nin varligina kendisi inanmadigi halde cocugunu inandiran insandan cok farki yoktur. cocugu kucuk yasta varolussal bunalimlara sokmanin, icinde yetistigi kulture yabancilastirmanin alemi yok. akli erecek yasa gelince kendi metafiziksel gorusunu sekillendirecektir nasil olsa.
  • fethullah gulen gibi uzun vadeli planlar guden, cocugunu "gorunuste musluman" yetistiren ateist. bu evlat zamani gelince diyanet islerinin basina gecip ateist ateist isler cevirebilir misal.
  • bi sekilde kendi halinden mutsuz tatminsiz olmasi muhtemel ateist. cocugu icin farklisini istiyodur, daha iyi olacagini umuyodur. ama sanmam ki tutsun, bi niyetle baslar sonra birakir...
  • teist uydurmasıdır