şükela:  tümü | bugün
 • benim o tarakta bezim yok. ne üniversite okuyorum. ne de çocuğum var da üniversiteye hazırlıyorum. yani anlayacağınız benimki bekara karı boşamak hadisesi.

  ama az önce bir başlık altına yazdıklarım daha yaygınbir kitleye erişir mi acaba diye bu başlığa ihtiyaç duydum. pek aramaya da inanmadım. belki benzer bir başlık vardır. ki mutlaka vardır. bu başlık curcunası sözlükte. işte benimki de böyle bir başlık olsun.

  az önceki entry dediğim antry #73423133 bu entry. söz konusu başlık 10 yıl üniversite okuyup pazarcı olmak

  buraya da entry'nin içeriğini girelim. başlıklar arasında cirit atmak zorunda kalmayın.

  spoiler

  (bkz: pazarcılık deyip geçme) işporta diyorsan eh olabilir.

  bir pazar tahtası yerine göre 20-30-50 milyarlara gidiyor bildiğim kadarıyla. bu yerlerden birini kiralamaya kalkmak 80-250 tl/gün gibi bir fiyata mümkün olabiliyor. o fiyata da oraya sergi açabilmen için tahta sahibinin elini öpmen gerekiyor. sonra tahta'nın işgaliyesi gelecek. 5-10 kağıt da ona ödeyeceksin. hava soğuk. çaya da günlük 8-10 ödeyeceksin. araban da yoktur senin malın bir bavuldan ibaret değilse bir korsanla anlaşacaksın getir - götür 20-30 da ona ödeyeceksin.

  bak üniversite okuman işe yarıyor. toplucan, giriş maliyeti ortaya çıkacak. sonra satılan malın maliyeti. sonra ciro. arada fark artıysa kâr, eksiyse zarar...

  bilgiler doğru ama yorum şaka.

  eğitimli bir adam pazarda da fark yaratır. buna inanırım. ama eğitimli bir pazarcı olacam diye kimse ekstra 4+4 (lise üniversite) dirseği çürütmez.

  bu ülkenin gerçeği artık budur. anne ve babalara tavsiyem. özel okullara çocuklarınız için 10 binlerce yıllık maliyetle ücret ödemeyin. hele gücünüz yoksa o eğitimi aldırmayın. antin kuntin bölümlerde ömürlerini çürüttürmeyin. alın çocuğunuzu karşınıza kız-erkek. ülkeyi anlatın. bu ülkede bilime yer yok, endüstri yeknesak, torpil zayıf, tarım hayvancılık dışarıya muhtaç... o çocuklara ülkeyi anlatın. sekiz yıl daha -0 dan mı devam etmek istiyorsun. yoksa biz senin eğitim maliyetini senin tutunmayı tercih edeceğin bir dalda sana destek olarak mı sunalım? her senenin maliyetini verin yavruya. tüketim toplumu bir ülke olup çıkmışız. herkes geleceğinden yiyor. butik mi olurlar. berber mi olurlar. marangoz mu olurlar. her sene eğitim maliyeti kadar desteğiniz olsun arkalarında bak % 90'ı nasıl da başarılı ve size minnettar oluyor. ama okutursanız %10'u bile başarılı olamaz. benden söylemesi...

  o "ailem okumama engel oldu" şikayetleri 30 yıl önceyi kapsayan şikayetlerdir. güncel, yarınlara o şikayeti taşıma kudretinde değildir.

  30 yıl sonraki şikayetler. "ailem okumam konusunda çok ısrar etti" şeklinde olacaktır.

  nokta.

  dip not: sıfırın eksisi de mi var diyenlere, kyk borcunu kastettim demek isterim.

  spoiler
 • aşırı derecede hırs yapmasınlar. aşırı derecede hırs yaparlarsa evlatlarının depresyona girmesine, bu davranıştan vazgeçmedikleri sürece evlatlarının toparlanamayıp intihar etmesine bile neden olabilirler.
  bir de evlatlarının hangi bölümü okuyacaklarına saplantılı bir şekilde karar vermemeliler. "doktor olmazsan ağzına ederim. türkçe öğretmenliği okumazsan ağzına ederim." mantığından uzak durmalılar.