şükela:  tümü | bugün
 • ok bence de derdini seveyim butonu
  fakat hakkında başlık açacak kadar çevremde demir isimli bebek var. iş yerinden, üniversiteden, apartmandan, liseden... etrafımdaki erkek bebeklerin %70 oranında adı demir.

  bir istanbul masalı klişesi midir nedir bu furyanın sebebi anlamadım. en son bugün liseden bir arkadaşın eşi hamile, story’sinde demire hazırlık yazısını gördüm...
  yuh ama isim mi bitti memlekette yahu
 • krom ve nikelle threesome yapana kadar paslanmaması için kuru ortamda muhafaza etmeyi gerektirebilecek eylem*.
 • demircilikte tarihin en kadim zamanlarından beri en ileri bilgi ve uygulamaya sahip insanlar için bu değerli ve önemli madenin ismini çocuklarına koymak çok da garipsenmese gerek.

  demir, temir, temur, timur...

  tarihin en başından beri çocuklara konmuş isimlerdir.

  demir han. timur han.

  demirciler türk tarihi açısından ayrıca önemlidir. manas destanında özellikle demircilerin ortak bir adı vardır. demirin hanı, tar tar han bir başka ifade ile tarkhan. yani tarkan!

  anlamı, birbirine bağlı odunların yanarken çıkardığı çıtırdamalar içerisinde demiri eriten adam, demirin efendisi, demirin hanı.

  tar! demiri bu kadar seven bir toplum için önemli bir figür. elinde çekici, demire vurdukça, demiri dövdükçe kıvılcımlar, şimşekler çaktıran bir adam. demirin hanı tar!

  ne ilginç ki kuzeyde birileri göğün parlamasına, şimşekler çakmasına benzer bir isim vermiş. thor! şimşek tanrısı! ne hikmetse elinde çekici var. bir şimşek tanrısı neden çekiç taşır ki? yoksa farklı kültürlerin demirciler hanının demire vurarak çıkardığı kıvılcım ve şimşeklerden mi esinlenmiş birileri? demirin hanını şimşek tanrısı olarak mı uyarlamış? koskoca tarkanı, thor'a mı yuvarlamış?

  şimdi tüm bunlardan sonra ben oğluma, kızıma "demir" adı koymayayım da kim koysun?