• demircilikte tarihin en kadim zamanlarından beri en ileri bilgi ve uygulamaya sahip insanlar için bu değerli ve önemli madenin ismini çocuklarına koymak çok da garipsenmese gerek.

demir, temir, temur, timur...

tarihin en başından beri çocuklara konmuş isimlerdir.

demir han. timur han.

demirciler türk tarihi açısından ayrıca önemlidir. manas destanında özellikle demircilerin ortak bir adı vardır. demirin hanı, tar tar han bir başka ifade ile tarkhan. yani tarkan!

anlamı, birbirine bağlı odunların yanarken çıkardığı çıtırdamalar içerisinde demiri eriten adam, demirin efendisi, demirin hanı.

tar! demiri bu kadar seven bir toplum için önemli bir figür. elinde çekici, demire vurdukça, demiri dövdükçe kıvılcımlar, şimşekler çaktıran bir adam. demirin hanı tar!

ne ilginç ki kuzeyde birileri göğün parlamasına, şimşekler çakmasına benzer bir isim vermiş. thor! şimşek tanrısı! ne hikmetse elinde çekici var. bir şimşek tanrısı neden çekiç taşır ki? yoksa farklı kültürlerin demirciler hanının demire vurarak çıkardığı kıvılcım ve şimşeklerden mi esinlenmiş birileri? demirin hanını şimşek tanrısı olarak mı uyarlamış? koskoca tarkanı, thor'a mı yuvarlamış?

şimdi tüm bunlardan sonra ben oğluma, kızıma "demir" adı koymayayım da kim koysun?
  • diziyle miziyle alakası yok.

herkes ismiyle yaşasın deyip sağlam bir isim koymaya çalışıyor. biz türk'üz, çocuğa anlamlı isim koyarız. ilk erkek çocuğa demir adı koymak çok mantıklı geliyor. yarın abi, amca, dayı olacak, sağlam olsun beli sırtı bükülmesin. ayrıca türkçe bir isim. ben de düşünüyordum ilk çocuğa koymayı ama kapıldı çevremdeki başkalarınca. ben de değiştirdim:

(bkz: #73244623)
  • ok bence de derdini seveyim butonu
    fakat hakkında başlık açacak kadar çevremde demir isimli bebek var. iş yerinden, üniversiteden, apartmandan, liseden... etrafımdaki erkek bebeklerin %70 oranında adı demir.

bir istanbul masalı klişesi midir nedir bu furyanın sebebi anlamadım. en son bugün liseden bir arkadaşın eşi hamile, story’sinde demire hazırlık yazısını gördüm...
    yuh ama isim mi bitti memlekette yahu
hesabın var mı? giriş yap