şükela:  tümü | bugün
  • evladı roberti kazansa, boğaziçine girse, kendi halinde, notları yüksek, makul sosyallikte, arkadaşlarıyla iyi geçinen, komşunun tavuğuna kış demeyen, sabahtan akşama top peşinde koşmayan bir yavrucak olsa bile hala bir yerden bir açık bulup kıyaslama yapmayı başarabilen ebeveyndir.
  • evlatlarinin kiyas yapmasini kabul etmeyen ebeveyn tipidir. surekli bu tur kiyaslamalar yaparak sizi itin gotune sokup cikartan ebeveyninizden sozgelimi bisiklet istediginizde almaz iseler, "ama murat'a aldilar bisiklet hem onun karnesinde iki tane iyi var, benim hep pekiyi" dediniz, salaksiniz, cevap olarak, "sen kendini ne bok yemeye baskalariyla kiyasliyorsun, bak hakki beylerin oglu remazan hic oyle yapiyor mu?" derler, demeseler...
  • - bak, fadime teyzenlerin çocuğu berkay orospu çocuğuymuş, onun kadar olamadın be...
    - anne iyi misin?
  • ya cocugunu kimseyle kıyaslamamasi gerektigini ya da bunu yaparken kendisini de ; cocugunu kıyasladigi cocugun ebeveyniyle kiyaslamasi gerektigini idrak edememis ebeveyndir. "bilmemkim hanimin kizi x" ile baslayan bir cumleye basladigi anda, zamaninda mudehale etmek adina "x'in annesi bilmemkim hanim, benim annem sensin" diye hatirlatmada bulunmak gerekir.
  • ebeveynin amacı cocugu hırslandırmak ve rekabeti ogretmektir aslinda. ama çocuk o yaşlarda yan sanayi uretimi olan kopyayı ogrenerek sınavlarda odevlerde kiyaslanan cocuktan* kopya cekecmeye baslar. daha sonra anne sinav kagidinin gene dusuk oldugunu gorunce nedenini sorar. cocukta "ya evet yanlıs yapiyodu ama sen hep onunla kıyasladigin icin kendimin yanlıs yaptigimi sandım o yuzden ona bakarak aynısını yazdım" diyerek anneye mesaji verir. anne o gunden sonra kimseyle kıyaslamaz cocugunu ama cocuk her zaman kopya ceker, karsılastırma yapar, on kere tekrar eder.(bkz: based on a true story)
  • bütün ilk ve orta öğretim boyunca bu davranışını sürdüren işbu ebeveynler, üniversiteye girip de curve sistemine geçtiğiniz andan itibaren sadece sizin notlarınızla ilgilenmeye başlarlar.

eğer kıstas not değil de başka bir şey ise, yaptığı açıkça ayıp olarak nitelendirilebilecek bir ebeveyndir. çocuğun kendisi yetmemekte, çocuğu kendi istediği şekle sokmak istemektedir işbu ebeveyn ve her ne kadar bunun iyi niyetle yapıldığı oldukça muhtemel de olsa, konuya komşuya çocuğuyla övünen anne babaların bu sıfatı taşıması raslantı değildir.
  • bence bu insanlar mesela, cocuklarini degil de kendilerini baskalariyla kiyaslasalar cocuklari kiyaslamaya gerek duymayacak derecede gelisme gosterebilirler. kompleks bu bicimde kullanildiginda oldukca getirisi olan bir ee nedir bir seydir heralde.
  • haydi diyelim ki ebeveyn mukemmel cikti hic bir kiyaslama yapmiyor, fakat o ebeveynin gorustugu diger cocuklarin anne babalari yahut ta cocuklari, torunlari baska okullarda okuyan komsular oyle bir zorlarlar ki ister istemez soz konusu mukemmel ebeveyn de dellenir.
    ornek verelim:
    -sevim hanim, senin kiz hangi okulu kazanmisti? ..... aferim aferim yaaa bak ama benim torun turkiye ikincisi oldu artik superzekaymis.
    -tebrik ederiz turkan teyze ne guzel basarilarin devami falan...
    -ya ama cocuk akilli bir okuyusta anliyor calismadi bile... senin kiz bayaaa sabahladi artik.. (nifak tohumu)
    -oehh... evet, tabii! (meali: kafana benim kadar tas dussun turkan teyze) (nifak tohumu yesermesi)
    daha sonra aksam yemeginde hic alakasi yokken...
    -bak, turkan teyzenin torununa senin neyin eksik? miymiymiy da giygiygiy...
    iste bu sohbetten ve daha nicelerinden sonra ebeveyn kiyaslama manyaa olmustur bile...
  • hic kusku yok ki "ebeveynlerini baskalarinin ebeveynleri ile kiyaslayan cocuk" yetistiriyorlardir.

hesabın var mı? giriş yap