şükela:  tümü | bugün
  • hastanelerde, çocuklar için hizmet veren birim.

mutsuz çocuk yüzleri sergisi.
  • - çocuğunuzun ateşi varsa getirirken üzerine ince birşeyler giydirmeniz ateşinin düşmesinde yardımcı olacaktır
    - ateş tariflerken termometre ile ateşini ölçmüş olmanız tanı ve tedaviyi kolaylaştıracaktır.
    - acil servisler dünyanın en pis yerleridir. hem kendiniz hem çocuğunuz yeni hastalıklar kapabileceğinden gece 2 den sonra, servis boşken getirmeniz işinizi çabucak halledip gitmenizi sağlayacaktır.
    3- ishal ve kusma şikayeti için gaita(kaka) 'sı kesin istenecek (düzgün bir yere gidiyorsanız tabii) o yüzden eğer hastanede kaka yapmasını beklemek istemiyorsanız evde kaka yaptıktan sonra yarım saat içinde kakasını bir kaba koyup kakasıyla beraber getirirseniz işleriniz daha kısa sürecektir.
    - acil servise gelince sıra bekleyeceksiniz. hazır olun buna. çocuk yesin diye yanınızda mama, bez, su vs getirin
    - calpol - dolven dönüşümlü kullanmayı öğrenin.
    - çocuğunuz okula gidiyorsa en az bir gün rapor isteyin evde dinlensin ve arkadaşlarına hastalık bulaştırmasın
  • özel hastaneler çocuk acil servislerini kapatıyorlar. bunun yerine 24 saat açık çocuk polikliniği yapıyorlar. bu sayede çocuğunuzu hastaneye götürdüğünüzde, "bizde acil servis yok, ama çocuk doktoru var" diyorlar.

ne oluyor? çocuğunuz acil vaka da olsa, ücretini ödemek zorundasınız.

halbuki acil servis açsalar, para isteyemeyecekler.

bu yüzden çocuk acil servisi sadece devlet hastanelerinde kaldı.

sağlık bakanlığı'nın buna müdahale etmesini bekliyorum. biz bile görüyorsak bu durumu onlar haydi haydi görüyorlardır.
  • poliklinik gibi kullanılan servislerdir.

"acil servis"e gelen hastaların %95'i * birkaç gündür olan grip için geliyor. genellikle akşam 6-8 arası ve dizilerin bittiği 22-24 arası çok yoğun olur. çocukların aciliyeti dizilerin bitmesini bekleyebilir ama 10 dakika içerideki hastanın muayenesini bekleyemeyecek kadar acillerdir genelde.

bir de gelen anneler serum'da bir maharet var sanmaktadırlar. serum dediğiniz tuzlu su ya da şekerli sudur. içinde mucizevi bir iksir yoktur. çocuğunuzun canını boşuna acıtmayın. ben küçükken iğneden çok korktuğum için hekim olarak hastalarımın annelerinin içi rahat etsin diye gereksiz yere çocuklara iğne, serum vermiyorum. gerekirse de çocukları ikna etme yoluna gidiyorum.

yapmayın anneler yazık değil mi minicik bebeklere çocuklara sıvısını ilacını ağızdan alabilen birinin canını boşuna acıtmak.
  • 2.5 aydır başının döndüğü gerekçesiyle çocuğunu polikliniklerin açık olduğu bir saatte buraya getirip kendisine yapılan açıklamayı beğenmeyerek "mr falan çeksenize belki beyninde bir şey vardır" diyen anne/babaların da başvurduğu servis.

2.5 aydır devam eden baş dönmesinin bir "acil" olmadığını, hemen yan binadaki çocuk nöroloji polikliniğinde şikayeti ile ilgili hem daha ileri araştırmaların yapılabileceğini hem de daha iyi tedavi alabileceğini, acil serviste kendisinin şikayeti için bizim yapabileceğimiz en iyi şeyin bir nöroloğa danışmak olduğunu açıklamama rağmen kendileri ikna edemedim. triaj uygulaması nedeniyle biraz dışarıda bekleyince homurdanmaya başladılar. "acil servis diye geldik sıra bekliyoruz" dediklerinde içeride doğuştan kalp hastalığı olan bir çocuğa resüsitasyon yapıldığını söyledim. bizim çocuğumuza bakmanız için illa ölmesi mi gerekiyor dediler.

yine de suçun çok küçük bir kısmının kendilerinde olduğunu düşünüyorum.* sağlık sektörüyle içli dışlı olmayan herhangi bir türk vatandaşının, sosyoekonomik düzeyi ne olursa olsun sağlık sisteminin işleyişi hakkında en ufak bir fikri yok. birinci basamak sağlık hizmeti nedir? hangi sorunlar birinci basamakta çözülebilir? acil servisler ne iş yapar? hangi durumlarda acil servise başvurulması gerekir? gibi soruların cevapları kimse için bir şey ifade etmiyor. bu türkiye'nin en iyi üniversitelerinden mezun olan sözde "bilinçli hastalar" için de böyle, 8 yıllık zorunlu eğitimi ite kaka bitiren biri için de böyle. bir şekilde bunun eğitiminin insanlara verilmesi gerekiyor.

böyle devam ettiği sürece aynı dünkü nöbetimde olduğu gibi acil servise başvuran 250 hastanın abatısız 225 tanesi aslında acil olmayan, ancak acil servisleri 24 saat açık olup canları her istediğinde poliklinikte yapılması gereken işlemleri hallettirebilecekleri yerler olarak gören insanlar tarafından işgal edilmeye devam edecek.