şükela:  tümü | bugün
  • ön edit; moderatörler! çocuğa acilde dikiş atılırken fahiş fiyat verilmesi diye düzeltilebilirse. o kadar çok tacize uğradım ki derdime tuzla koşuyor ekşi sözlük, harbi çöplüğe dönme çabasında. toplumca nasıl aklımız gitmişse? çocuk sehpaya ulaşmışsa adli vaka diyen, 3 yaşındaki çocuk sehpaya! ulaştı diye ebeveynliğimize saldıran onun bunun mahlukatlarını mı ararsın...bir yarayı paylaştık buradan, aq diyen orangutanlar mı istersin.... erotik film diyen şerefsiz mahlukatlar mı ( sildiler epey yazışma sonrası) 20 dk uzaktaki devlete gitmedik diye ahkam kesen her haltı çok bilenler mi? en son devlete gittiğimizde, grip sanarken nezle dediler, 4 saat bekletip 3erli çocuk baktılar, kan alım sonrası bandı bile yoktu, ödenek yokmuş ve diğer hasta çocuklarla aynı anda bakıldığı için hatırı sayılır virüslerle dönmüştük de 1 ayda ve iğne ilaçlarla iyileşemedik. saatlerce beklemek de cabası. bize cidden müstehakmış bugün daha iyi anladım. sgk anlaşmalı bir özel hastane, acile gelmiş bir çocuğa dikiş attığında, bu kadar tırtıklarken, hasta yakınlarına saldırıp sistemi alkışlarsak, bizim cidden belamız verilmiş. kimi kime şikayet ediyorum ki?? çok bilmişler, sevdiklerinin bütün yüzü kan olsa, gözünün altı yarılsın da siz uzak hastahane arayın olur mu biz sizin kadar zeki değiliz!!bütün yüzü, bedeni kan olmuş bir küçük çocukla kendileri nasıl beklerdi acaba? yine evladınıza kıyamadım da siz bir afallayın e mi!!! e tamam gittik, elbette hiçbir rakam evladın tırnağı etmez ama çocuk ve acil!!! hani devlet desteği? ya kanlı kanlı saatlerce bekle, kötü dikişe razı gel, dönerken bir sürü virüs ekle git ya da 2 dikişe sgklı bile soyul. ağzını açarsan tüüüü korkunç şeyiz!!! biz desteklemedik bu sistemi de bize az bile yapmış oy verilenler, bir kez daha emin oldum ..

bu akşam 3 yaşındaki oğlum altı demir parçalı sehpayla oyun oynarken( altı tekerlekli demirden normal sehpa) bir anda sehpayla birlikte yere kapaklandı. görülmez ev kazası. gözünün altında küçük bir açılma oldu. acilen evimize en yakın hastaneye gittik haliyle (medical park). acilden giriş yaptık ve doktor geldi. çok büyük bir yarık değil ama derin dedi. dikiş ister misiniz aksi takdirde iz kalır. hangi anne baba hayır der bilmiyorum, biz olur dedik. epey sıkıntılı şekilde dikişleri atıldı 2, 3 adet( elinden alasım geldi ki nasıl bir dikiş atıldı anlatamam, çocuğa işkenceydi) ... çıkarken eşime sordum 750 tl fiyat almışlar. asgari ücretin 2 bin liralarda gezdiği bir ülkede, evladınıza dikiş atılması 750 tl sgklı( ki birkaç aya sgk hakkımız da kalmayacak işten çıkarılalı aylar olmuş). cidden soruyorum, kızımda da defalarca acilden giriş yapılacak şeyler yaşandı da hep aynı ücretlendirmeler. tamam emek var kabul... ancak keyfi bir lüks muamelesi görmesi ne kadar akıl işi? kim çocuğunun göz altı yarılsın ister? ve bilenler bir el atıversin. tabiki mesele sağlık olunca para en son önem arz eden ama.... düşündüm, hiç parası olmayanlar ne yapacak? hani çocuk aciller ücretsizdi???kızımda da yıllar evvel 41 derece ateşle acile girdiğimizde, silahla yaralanma vs diye bir liste saydılar, ancak öyle çocuk acil sayılır diye. napalım, evlatlarımızı silahla mı vuralım siz acilden sayabilin diye demiştim. neyse, iç dökmek gibi oldu ama. hani çocuk aciller ücretsizdi ya güya! ya bizim 3 yaşındaki bebeler çocuk değil, ya kafa göz yarmak acil değil. biz halk, biz bilemedik....
  • kızımın kolu kırıldı. 1000 lira aldılar medipolde.
  • bir seruma 530 lira vermiştim bu hastanede.

geçmiş olsun.
  • 2012 yılında rahmetli anneannemin kalp ameliyatını fatih medical parkta yaptırmıştık. dün gibi hatırlıyorum annemle ödeme sırasında beklerken önümüzdeki iki kişi, belli ki dar gelirli ya da hiç gelirleri yoktur bilemiyorum, akrabalarının ameliyatı için biz parasını ödeyemeyiz dediler ve kabul edildi. sıra bize gelince böyle oluyorsa biz de para ödemeyelim dedik ama yüzsüzce bizden ödemeyi almışlardı.
  • özel hastanelere götürmeyin hemen yakınında devlet hastaneleri var.

özel hastaneler ücretsiz olursa herkes gelir kalabalıklaşır adamın ticaret hanesi. mecbur değil gitmeye alternatifi var.

hiç bir çocuktan 18 yaşına kadar para almıyorlar.

onlarca kez götürdüm çocukları.
  • özel sağlık sigortanız yok ise özel hastaneler fahiş fiyatları ödemek zorundasınız, genel sağlık sigortanız var ise devlet hastanelere ücretsiz veya çok küçük rakamlar ile tedavi olmanız mümkün keşke en yakın devlet hastanesi taksi ile gitseydiniz. paradan yana yakınıp 750 lirayı dert edeceğinize 75 lira taksi ücreti verseydiniz. dikiş gerektirecek derin bir yarık acillik bir durumdur ve devlet hastanesi size bakmakla mükelleftir. orada ücretsiz hizmeti alabilmek için. zorunlu sağlık sigortası yaptırıyorsunuz ayrıca vergide veriyorsunuz. malesef evladınızın durumunun kötülüğü özel hastanenin onun için esnek fiyat uygulayabileceği manaya gelmez. ayrıca ilgili personelin dediği gibi. silahlı, bıçaklı yaralamalarda hayati risk taşıyan zamanla yarıştığınız olaylarda özel hastane ücretsiz bakma yükümlülüğünde yani sizi kandıran kazıklayan kimse yok. dikiş ücretini önceden de sorabilirdiniz. 750 tl cevabını aldığınız da "hayır taksi çağırıp devlet hastanesine gideceğim" diyebilirdiniz. evladınız için geçmiş olsun dileklerimi sunarım.
  • çocuk acil ve fiyat gibi aynı cümlede geçmesi can acıtan kelimeleri aynı cümlede barindirian başlıktır.
  • kırmızı triaj sınırları bakanlıkça belirlenmiştir. bunların dışında alınan hizmet karşılığı ödenecek ücretler ve sgk anlasmali hastanelerdeki fark oranları sağlık uygulama tebliğine tabidir.

kişisel düşüncem, bizim gibi ülkelerde sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması gerektigidir.

bana sorarsanız otoyol da köprü de çok pahalıdır.

yine bana göre iki dürüm döner yetmiş lira etmez.

"ama bu sağlık" dediğinizi duyuyorum. haklısınız. ama kapitalizmi ben yaratmadim. buna oylarıyla destek olan da sizlersiniz. o zaman oyunu kuralına göre oynayın ve özel sağlık sigortası yaptırın. evet o da çok koruyucu değil ama hiç olmazsa acıyı hafifletir. buna imkanınız yok ise devlet hastanelerini tercih edin. "ama orada hizmet alamıyorum" diyorsanız daha iyi, hızlı ve konforlu hizmet aldığınız yere maalesef para vermek gerektiğini de bileceksiniz. ha, tekrar ediyorum, bana göre bu doğru değil ama kuralları ben koymadım.
  • 11 dikiş atılacakmış yaralıya, “kaç para?” demiş, dikiş başı 100 tl’den 1100 deyince “700 tl var bende, dikişlerin arasını geniş bırak, 7 tane at.” demiş eleman da. bazen ekonomik davranmak gerekiyor sanırım.
  • size kötü bir haberim var. iz bırakan şey sadece dikiş değildir. yaranın kendisi de iz bırakır. sgk ödemeli hastaneye neden başvurmadınız ki?
    sgk öder dikişi vs