şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eşek kadar olmuş ama hala içinde tazmanya canavarı ile eş değerde bir çocuk barındıran adam. rivayetlere göre dolunayda içindeki çocuk ortaya çıkmaktadır; ama bana sorarsanız, ne zaman ortaya çıkacağı belli olmuyor derim.
  • takım elbiseyle toplantılara katıldığı günün akşamında bebek taklidi yapabilen, übereğlenceli insanlardır.

(bkz: sen kaç beni tanıdılar)
  • çocukadam
    kusurlarındır seni sen yapan
    vazgeçme onlardan

(bkz: şarkılarım senindir)
  • orhan seyfi orhon'un aynı adlı romanı.

--- spoiler ---

"... çimendifer eşeğimizin adıdır. bir kuzu kadar uslu ve bir köpek kadar muti bir eşek! hiç koşmadığından kinâye ona bu lakabı takmıştık. ısırmaz, tepmez, ürkmez. tek kusuru: anırır. kulakları dikilir, başı havaya kalkar, ağzı açılır, burun delikleri genişler; büyük bir heyecana kapıldığı için göğsündeki bandonun notaları birbirine karışır. her tarafından çeşit çeşit sesler fışkırırır: "ağzından, burnundan, hatta kuyruğundan bile!"

semih lütfi kitabevi, istanbul, 1941.

--- spoiler ---
  • acısız 1 tane dürüm. çocuk adam bu senin 1 bu çocuk adamın nar ekşisi ister misin? yok. istemiyorsun geri aldım çocuk adam. yeşillik bırakıyorum sana limon sever misin bak çocuk adam yeter mi bu aç elindeki poşeti bana doğru çevir lütfen. bu çocuk adamın. nar ekşili acı sever misin hayır. bak çocuk adamın kardeşine bak nar ekşisine bak dur dediğin anda duracam durdum yeşillik sever misin bak buraya çocuk adam limon seviyor musun peki çocuk adam yeter mi bak buraya yeter mi bak buraya yeter posetı acarmısın çocuk adamın kardesı ac sunu ac sunu bırak elıne saglık harıkasın hoşça kal?
  • sağda solda ne zaman görsem küfürü bastığım, popüler kültürün bize yeni hediyesi.
  • bir hafta içinde kendisinden bıktırana kadar her yerde göreceğiniz popüler kültür kalıbı.
  • hayatımda yediğim en kötü çiğköfteyi yapan adamın repliği.
    millet nasıl meşhur olunacağını iyi biliyor.
  • (bkz: shazam)