şükela:  tümü | bugün
 • "insan hakları izleme örgütüne (human rights watch) göre, 30'u aşkın ülkedeki çatışmalarda 8-18 yaşlarında yaklaşık 300 bin çocuk savaşçı, ulak, hamal, aşçı olarak kullanılıyor ya da cinsel hizmet(?!?) sağlıyorlar. el salvador, etiyopya ve uganda'da çocuk askerlerin yaklaşık üçte biri kız çocuğu. çocuk askerler arasında yetişkinlerden daha fazla can kaybı oluyor. sık sık sakat kalıyor, psikolojik travma geçiriyor ve topluma yeniden katılmakta zorluk çekiyorlar. "

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=207257
 • human rights watch'a göre dünyada 18 ülkede çocuk asker kullanılıyor. bunlar: angola, burundi, demokratik kongo cumhuriyeti, fildişi sahilleri, liberya, ruanda, sierra leone, sudan, uganda, afganistan, endonezya, birmanya, nepal, filipinler, sri lanka, filistin, israil ve kolombiya... ve maalesef çocuk asker olmak minik asker şarkısı söylemeye benzemiyor. mahallede kovboyculuk oynarken atış taliminin ortasında kendini bulup, üzerine geçirilen üniformayla minicik yaşta kendini bir şey oldum zannedip, yaşça daha büyük olanların türlü eziyetlerine katlanmak bir yana, vahşi bir devletin elinde yitip giden saf ruhu kim geri getirebilir? bir çocuğun eline verilen silahın döktüğü kanın veya göz göre göre dökülecek kendi kanının hesabını kim verebilir?
 • sierra leone, liberya, burundi,angola, sri lanka, kongo, sudan, el salvador, nikaragua, afganistan, kambocya gibi ulkerde bazen hukumetlerin bazen isyancilarin ordularinda yer alan, cogunlukla cok kucuk yasta kacirilip turlu iskencelerden gecirilen, bu yolla siddete karsi duyarsizlatirilip olum makineleri haline getirilen cocuklar. toplam sayilarinin 300.000 kadar oldugu tahmin ediliyor.
 • cocuk askerlerle ilgili en temel tartisma bunlarin, suclu mu yoksa magdur mu olduklari sorusu etrafinda sekilleniyor. iki uctan birinde ya da hem oyle hem boyle tarzinda goruslere rastlamak mumkun. yine de genelde paylasilan kani bu cocuklarin bir sekilde kullanildigi ve hayatlarinin ellerinden alindigi. kimi uyusturucu etkisinde, kimi zorla, kimi baski altinda, kimiyse etki altinda tecavuz, iskence, cinayet gibi suclar isliyorlar. normalde ayni yastaki cocuklardan beklenen agaca cikip kollarini kirmalariyken onlardan beklenen vahset yasatmalari. tabi iclerinde bulunduklari kosullarin onlara agaca cikip oynama imkani verip vermedigi onemli. ancak her ne olursa olsun her cocugun cocuklugunu yasama hakki, her insanin hayatini yasama hakki olmali. iste burdan yola cikarak pek cok yardim kurulusu cocuk askerlerin topluma tekrar kazandirilimasi icin ugras veriyorlar. cocuklar agir psikolojik etkiler altinda bulunduklarindan bir rehabilitasyon surecinden gecmeleri gerekiyor. ancak is cocuklarin tedavisinde bitmiyor; cocuklarin geldikleri toplumun da tedavi olmasi gerekli. toplum tedavi edilmeden bu cocuklarin dondukleri yerde kabul edilmeleri mumkun degil. kimi cocuk tecavuz ettigi, oldurdugu kimselerin geldikleri koylere donmek zorunda. sozkonusu topluluk buna tepki gosterdigi surece cocugun hayatini geri kazanmasi mumkun gozukmuyor. tum zorluklara ragmen yasadiklari travmayi atlatmis, kendi topluluklarinda tekrar kabul gormus eski cocuk askerler var.
  turkiye'de ise 14-15 yaslarindaki cocuklar polise tas attiklari yuzunden hapis cezasina carptiriliyor, hayatlarini yasama hakkindan mahrum birakiliyorlar. hal boyle olunca aradaki dengesizlik tokat gibi carpiyor. bir tarafta vahsice suclar islemis cocuklar topluma geri kazandirilmak icin ugrasilirken, diger tarafta devlete karsi cikip tas atan cocuklarin toplumdan, sosyal hayattan silinmesi icin ugrasiliyor. birileri bir yerlerde yanlis yapiyor olmali.
 • http://adsoftheworld.com/…rs_germany?size=_original
  http://adsoftheworld.com/…of_child_soldiers_england
  http://adsoftheworld.com/…of_child_soldiers_america

  afişler çarpıcı. bizler evlerimizde evlatlarımızın ne eften püften dertleri için dertleniyor, konuşuyoruz, garibim çocuklar nerelerde ne hayatlar yaşıyor.

  birleşmiş milletler çocuk asker kullanan devlet ve örgütleri teşhir edecek. zaten biliyoruz demeyin, bu hiç değilse bir baskı aracı olur. rusya, çin, azerbaycan ve pakistan çekimser kalmış karara. yuh olsun kalıplarına.

  http://www.un.org/rights/concerns.htm bu da uzun bir dosya konusu. çevirip çevirip eklerim başlık altına.
 • uzun sureli savas halinde olan bir devletin-toplumun, askerlik yapacak cagdaki insan kaynagi (genelde erkek) tukendiginde cepheye surulen askerler de bunlara dahildir.

  yakin bir ornek; son donem osmanli ordusu ile kurtulus savasi sirasindaki turkiye cumhuriyeti ordusu hatiri sayilir miktarda 18 yasin altinda cocuk icermekteydi...
 • iki ay önce gittiği uganda'da 'barış programı' kapsamında 'toplumsal dayanıklılık ve diyalog' isimli projede görevli olduğunu söyleyen özsel, iç savaşın yaşandığı, yoksulluğun had safhada olduğu bu ülkede çalışmanın kendisine çok şey kazandırdığı düşüncesinde. burada karşısına çıkan zorlukları ise şöyle anlatıyor:

  'kuzey uganda'da 18 yıldır süren bir iç savaş var. çok çirkin bir savaş üstelik. 'lord's resistance army - tanrının direniş örgütü' isimli ayaklanmayı yürüten bir grup var. örgütün askerlerinin yüzde 80'i çocuk. köy basıp köydeki çocukları kaçırıyorlar. kaçırdıkları çocukların beynini yıkıyorlar çok küçük yaşta. çocuklara çocukları öldürttürüyorlar. öldürmeyi reddeden çocukları da onlar öldürüyor. çocuklara insan eti yedirtip, beyinlerini yıkıyorlar. çocukların insanlığa dair ne kadar değeri varsa ortadan kaldırıyorlar. ondan sonra onları asker olarak kullanıyorlar. bir süre sonra bu çocukların bir kısmı salınıyor ya da kaçıyor. onların yeniden topluma kazandırılması gerekli. o yönde çalışan yerel kuruluşlar var. biz onlara fon, danışmanlık, uzmanlık ve bilgi aktarımında destek oluyoruz.'

  http://www.yasamdersleri.com/yazi.asp?id=1396
 • http://www.amnesty.org.tr/v0905200206.si linkinde belirtildigi gibi savasta asker olarak kullanilmasinin savas sucu sayildigi cocuklar. bm'nin 2006 da yayinladigi rapora gore dunya uzerinde sayilarinin 250 bin civarinda oldugu tahmin edilmekte. bunlarin yaklasik 100 bini afrika kitasinda.

  bir de unutmadan bu sene subat 2007'de cocuk askerler konferansi duzenlenmis. detayli bilgilere su linkten ulasilabilinir:

  http://www.rightsagenda.org/main.php?id=165

  ve ayrica birkac faydali link daha:

  http://www.child-soldiers.org/
  http://www.amnesty.org.tr/o2302200501.si
  http://www.savaskarsitlari.org/…=1&arsivanaid=31037
 • (bkz: #10293803)