şükela:  tümü | bugün
 • human rights watch'a göre dünyada 18 ülkede çocuk asker kullanılıyor. bunlar: angola, burundi, demokratik kongo cumhuriyeti, fildişi sahilleri, liberya, ruanda, sierra leone, sudan, uganda, afganistan, endonezya, birmanya, nepal, filipinler, sri lanka, filistin, israil ve kolombiya... ve maalesef çocuk asker olmak minik asker şarkısı söylemeye benzemiyor. mahallede kovboyculuk oynarken atış taliminin ortasında kendini bulup, üzerine geçirilen üniformayla minicik yaşta kendini bir şey oldum zannedip, yaşça daha büyük olanların türlü eziyetlerine katlanmak bir yana, vahşi bir devletin elinde yitip giden saf ruhu kim geri getirebilir? bir çocuğun eline verilen silahın döktüğü kanın veya göz göre göre dökülecek kendi kanının hesabını kim verebilir?
 • sierra leone, liberya, burundi,angola, sri lanka, kongo, sudan, el salvador, nikaragua, afganistan, kambocya gibi ulkerde bazen hukumetlerin bazen isyancilarin ordularinda yer alan, cogunlukla cok kucuk yasta kacirilip turlu iskencelerden gecirilen, bu yolla siddete karsi duyarsizlatirilip olum makineleri haline getirilen cocuklar. toplam sayilarinin 300.000 kadar oldugu tahmin ediliyor.
 • "insan hakları izleme örgütüne (human rights watch) göre, 30'u aşkın ülkedeki çatışmalarda 8-18 yaşlarında yaklaşık 300 bin çocuk savaşçı, ulak, hamal, aşçı olarak kullanılıyor ya da cinsel hizmet(?!?) sağlıyorlar. el salvador, etiyopya ve uganda'da çocuk askerlerin yaklaşık üçte biri kız çocuğu. çocuk askerler arasında yetişkinlerden daha fazla can kaybı oluyor. sık sık sakat kalıyor, psikolojik travma geçiriyor ve topluma yeniden katılmakta zorluk çekiyorlar. "

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=207257
 • "bir çocuk kaçmaya çalışmıştı ama yakalandı. ellerini bağladılar ve bizleri, yeni gelenleri onu bir sopayla döverek öldürmeye zorladılar. o çocuğu daha önceden tanıyordum, aynı köydendik, kusmak istedim. onu dövmeyi reddettim ama bana bir silah doğrulttular ve yapmak zorunda kaldım.

  çocuk 'bunu neden yapıyorsun' diye soruyordu ben de başka şansımın olmadığını söylüyordum. onu öldürdükten sonra kanını kollarımıza sürmemizi; bunu yaparsak ölümden korkmayacağımızı ve kaçmak istemeyeceğimizi söylediler.

  hala köyümden olan o çocuğu düşünüyorum. onu rüyamda görüyorum, bana onu bir hiç uğruna öldürdüğümü söylüyor ve ben ağlıyorum".

  http://www.savaskarsitlari.org/…mp;arsivanaid=21694
 • iki ay önce gittiği uganda'da 'barış programı' kapsamında 'toplumsal dayanıklılık ve diyalog' isimli projede görevli olduğunu söyleyen özsel, iç savaşın yaşandığı, yoksulluğun had safhada olduğu bu ülkede çalışmanın kendisine çok şey kazandırdığı düşüncesinde. burada karşısına çıkan zorlukları ise şöyle anlatıyor:

  'kuzey uganda'da 18 yıldır süren bir iç savaş var. çok çirkin bir savaş üstelik. 'lord's resistance army - tanrının direniş örgütü' isimli ayaklanmayı yürüten bir grup var. örgütün askerlerinin yüzde 80'i çocuk. köy basıp köydeki çocukları kaçırıyorlar. kaçırdıkları çocukların beynini yıkıyorlar çok küçük yaşta. çocuklara çocukları öldürttürüyorlar. öldürmeyi reddeden çocukları da onlar öldürüyor. çocuklara insan eti yedirtip, beyinlerini yıkıyorlar. çocukların insanlığa dair ne kadar değeri varsa ortadan kaldırıyorlar. ondan sonra onları asker olarak kullanıyorlar. bir süre sonra bu çocukların bir kısmı salınıyor ya da kaçıyor. onların yeniden topluma kazandırılması gerekli. o yönde çalışan yerel kuruluşlar var. biz onlara fon, danışmanlık, uzmanlık ve bilgi aktarımında destek oluyoruz.'

  http://www.yasamdersleri.com/yazi.asp?id=1396
 • benim de ilkokul 4te iken, yüzbaşı olarak yaptığım askerliktir. 23 nisanda yürümüştük şeref tribününün önünden.
 • uzun sureli savas halinde olan bir devletin-toplumun, askerlik yapacak cagdaki insan kaynagi (genelde erkek) tukendiginde cepheye surulen askerler de bunlara dahildir.

  yakin bir ornek; son donem osmanli ordusu ile kurtulus savasi sirasindaki turkiye cumhuriyeti ordusu hatiri sayilir miktarda 18 yasin altinda cocuk icermekteydi...