şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çoğunuz farkında değil ama çocuk bakıcılığı diye bir sektör var ve bu sektörde kayıt dışılık yaygın olduğundan sayıları tam bilinmesede ciddi sayıda çocuk bakıcısı olarak çalışan kişi var. çocuğu olan çalışan kadın, çalıştığı günlerde çocuğunun bakımı için yakınlarından destek alamıyor ise mecburen çocuk bakıcısı istihdam etmek zorunda kalmaktadır. internet platformlarından yada çevreden gelen tavsiyeler ile bulduğu çocuk bakıcısına çocuğunu emanet etmektedir. çocuk bakıcısı istihdam etmek zorunda kalan çalışan annelerden bir kısmı da öğretmendir. eğer öğretmen anne kadrolu olarak meb’te 10 yıllık bir çalışma süresine sahip ise net 3.200 tl civarı bir maaşa sahiptir. bu maaşa yol ve yemek parası dahildir. her öğretmenin ortalama 300-500 tl yol ve yemek masrafı vardır. küçük bir çocuğu olduğundan genellikle ek ders ve okulundaki kurslardan kendini muaf tutacaktır ve bu rakama çalışmak durumunda kalacaktır.
  öğretmen anne üniversitelerin eğitim fakültesi mezunu olup, 4 yıllık eğitim sonrasında iki yarı yıl daha formasyon almak zorundadır. bu süreçleri geçmesi öğretmen olarak atanması için yeterli değildir. din, resim, müzik yada imam hatip bölüm/branş öğretmenlerinden değil ise daha da açmak gerekirse; matematik, fen, kimya, biyoloji, ingilizce, almanca vs gibi bir bölüm öğretmeni ise yetersiz kadro gerçeği ile karşı karşıya kaldığından, atanabilmek için kpss’de gereken puanı alabilmek için ciddi bir emek ortaya koymaktadır. bu ortalama sıralamada ilk 500 demektir. kpss’de atanabilmiş öğretmenlerin aldığı puanları, öğretmenlere hakeret etmeyi bir halt sanan bazı kompleksli ve zeka sorunu olan ekşi sözlük üyelerinin hayallerinde bile göremeyeceği aşikardır.
  konumuza dönecek olursak; çalışan öğretmen anne, çocuğuna bakması için çalıştırdığı çocuk bakıcısına yarı zamanlı 2.000 tl, tam zamanlı olursa azami 2.500 tl maaş vermek durumundadır. piyasa büyük şehirlerde genelde bu şekildedir. bu rakamlar günümüzde en alt rakamlardır. sigorta hariçtir. çocuk bakıcısından aranan özellikler genelde güven ve merhamet olduğundan, bakıcının ilk okul mezunu olması, hasbelkader okuma yazma biliyor olması, düşük niteliklere sahip olması göz ardı edilmektedir.
  bu bakıcılar genellikle ev işlerine yardımcı olmazlar, çocuğun başında duran bir çoban gibidirler. çocuk uyuduğunda onlarda yatar uyur, hiç bir şekilde yıpranmaz, yorulmazlar.
  bir tarafta eğitimi, donanımı ve verdiği emek ile 3.200 tl (yol, yemek dahil) maaş alan öğretmen ,öbür yanda çocuğunu emanet etmek için çalıştırdığı düşük vasıflara sahip bakıcıya verdiği 2.000 tl ve üzeri para.
  üniversiteden yeni mezunu olmuş bir kimyager 1.800 tl maaş ile çalışma hayatına başlarken, günde 9-11 saat çalışıp tüm gün kamyon kullanan bir şöfürün asgari ücret yada 2.000 tl altı maaş aldığı günümüzde çocuk bakıcılarının talep ettiği bu astronomik paralar ve bu maliyete katlanıp bakıcı çalıştırmak zorunda kalanların gerçeklerine biraz olsun dikkat çekmek istedim. öğretmenler normal bir özel sektör çalışanından 30-40 gün daha fazla tatil yapması onların hayatlarının güllük gülüstanlık olduğunu göstermiyor. onlar; farkında olmadığınız, görmezden geldiğiniz bir çok geçim ve mesleki sorunlarla baş etmek zorunda kalmaktadırlar.