şükela:  tümü | bugün
 • cocuklarin altlarinin kuru, keyiflerinin yerinde olmasini saglayan modern icat. islakligi emen, orta tabakaya hapseden, turlu aktraksiyonlarla pi$man eden bezlerdir.
 • her sene kici boklu binlerce veletin dogdugu bir ulkede ureticilerini karun eden urun...
 • (bkz: prima) (bkz: pampers)
 • (bkz: wetting dress)
 • üreticilerinin bu ürünleri artık geliştirmesini ve en azından cep eklemesini istediğim bezlerdir. efendim şöyle açıklayayım isteklerimizi;

  şimdi çocuk dediğin her şeyi yapmak ister, özenir. yazın sıcak oluyor diye evde sadece çocuk bezi giydiririz genelde, ama babasının pantalonunun ceplerini gören cocuk cep istiyor, bulamayınca da sevdiği herşeyi bezinin içine sokuyor. babasının cep telefonunu cocuğun bezinden çıkaramıyoruz, tüm umutlarımızı kabartarak birileri bu işe bir el atsın diyoruz.
 • çocuk kıçına göre farklılık gösterir. öyle çocuklar vardır ki, altına bez diye kaktüs bağlasan bana mısın demez. öyleleri de vardır ki, illa da tek bir markanın bezini ister. bunlar bir de kardeştir. iki kardeşin ikisi de bir değil. iki çocuk üzerinden söyleyebileceğim tek şey, organik bezler her ikisinin poposunda da akıl almaz delikler açtı. sahiden kaktüs bağlasam o zararı veremezdi.

  yoksa canbebe'yle, prima yahut huggies arasında neredeyse sızdırma anlamında hiç fark yok. babystar da bu üçüne yakın bir yerde. bir kez molfix aldım ne hikmetse, bez yandan sızdırmalıydı. ya benim aldığım paketin serisinde bir şey vardı ya da huyu öyle. çiş mi yapıyor çocuk yarısı yandan akıyor, kaka ona keza. huggies'in bel kısmında görünmez bir sınır var, çocuk ne şiddette kaka yapmış olursa olsun o sınırdan dışarı çıkmıyor. yanlar bütün bezlerde aynı şekilde problemli. her bez yandan kaçırabilir. türkiye pazarına ilk girdi dönemde huggies prima'dan daha pahalıydı. ama prima'nın pazar payı çok yüksek. rekabet için fiyatı prima'ya yakın hale getirildi.

  ucuz bezler çok sık değiştirilmeleri gerektiğinden üstte adı geçen bezlerden daha pahalıya geliyor. diğerlerini dört beş saat rahatlıkla kullanabilirken, ucuz bez çocuğun daha ikinci çiş yapışında dış yüzey ıslanmaya başlıyor. gerisini siz düşünün.

  günümüz annelerinin ben dahil, çocuk sahibi olmaya çekindiğimizi ve eski annelerin birkaç gün arayla bez yıkayıp kaynattıkları düşünülürse, sırf çocuk bezi noktasından bakılırsa biz keyfimize çok düşkünüz.
 • icatçısının dualarla cennetteki yerini , kazandığı paralarla dünyadaki yerini garantilediğini düşünüyorum.
  ayrıca paracıklara güzel güzel sıçma eyleminin yapılabildiği üründür.
 • bugünkü gibi kullanılıp atılan şeklini eskimolar'ın icat ettiği söylenir. deniz yosunlarından yaparlarmış; ve tabii belli bir markası da yokmuş.
 • belek sözcüğünün anlamı kundak, çocuk bezi. alacalı, karışık renkli anlamı da var. mutlaka ki belemek (ayrıca belenmek) fiiliyle kökendaş. bulamak da akrabaymış. nişanyan belemenin bulamak ile kundaklamak anlamlarının ilişkisini açık değil sayıyor. benim bildiğim, zaten belemek karıştırmak anlamına geliyor. bulamakla bağı açık. çocuğu kundaklamak da kundaklarken sağa sola çevirmek, mıncıklamak tarzında bir karıştırma. beleğin anlamındaki alaca da o karıştırmadan geliyor.

  (bkz: belek/@ibisile)
  (bkz: çocuk/@ibisile)