şükela:  tümü | bugün
 • anayasa mahkemesi, tck'nın 103. maddesindeki "15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına" ilişkin hükmü iptal etti.

  inşallah ben arayıp bulamamışımdır da bunun başlığı açılıp içine yüzlerce entry girilmiştir. göz göre göre çocuk istismarıının önünü açan bu değişiklik gerçekten hiçbir sözlük yazarı tarafından fark edilmediyse, burada insanlar artık buna bile tepki göstermeyecek hale geldiyse yazık gerçekten bu sözlüğe.

  kaynak: http://aa.com.tr/…rda-15-yas-kuralina-iptal-/606892

  durmadan karşımıza rızası vardı haberleri çıkıyor, birileri yaşamayı bile hak etmezken ceza almadan yırtıyor, diğer tarafta bir çocuğun hayatı telafisi imkansız bir travmayla darmadağın oluyor. böyle bir adalet düzeninin olduğu yerde bir de ama 13 yaşındaydı diye bir hafifletici neden getirirseniz o adaletsizlikten daha fazlası ortaya çıkacaktır. sen önce ülkende artarak devam eden istismara bir çözüm üret, sonra istismarcıların alacağı cezayı adaletli hale getirirsin. biz çocukları yasanın şimdiki haliyle bile koruyamıyoruz zaten.

  ayrıca çocuk istismarı, çocuk istismarıdır. 13 yaşındaki bir çocuğun kendisine yönelik eylemin anlam ve mahiyetini algılama yeteneğini ya da rızasını gerekçe göstererek ceza indirimi falan uygulanmamalıdır ve yeltenmeyi bırakın çocuk istismarını aklından geçiren her insan en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.
 • haklı bir itiraz sonucu verilmiş muallak bir karar. şimdi yasamanın ortadaki boşluğu doldurması gerekiyor, ama ne kadar güzelce doldurabilir, muallak olan yer işte tam da orası. yoksa yerel mahkemenin itirazı sonuna kadar haklı.
 • hedef 9 yaşındaki ayşe gibi zevceler. durmak yok tacize devam. küfürleri dizdimin tacizci sapık severleri.
 • bana göre yanlış bir karardır. karşı oy yazıları okuduğunda belki bana hak verirsiniz.
 • 4 yaşındaki çocuk ile 14 yaşındaki çocuğa ne kadar ceza vereceği meclisin taktirindedir aksi halde "bu ceza olmamış" deyip aym her kanuna müdahale edecektir. o yüzden karşı oy yazılarını haklı buluyorum zaten 6 kişi gibi yüksek bir rakam karşı oy kullanmış.
 • türkiye'de içinde kadın ve taciz olan vukuatları aklamaya calisan karardır..
 • ön edit: başlığı açmaktan utanç duyduğum olay. kimsenin duruma tepki koymaması ise rezillik. 550 vekilden tek bir tanesi dahi konu hakkında açıklama yapmıyor. aralarında kadın olanlar, çocuğu olanlar, belki bu durumdan mağdur olanlar dahi var.

  öncelikle istismarcıların lehine değişne bir yasa tasarısı onaylanıyor.

  sonra 15 yaş altı çocuklara karşı gerçekleşen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağı hükmü iptal ediliyor.

  ve bütün bunlar çocuk istismarcılarına karşı cezalar artıyor yaygarası içerisinde yapılıyor.

  oğlancılık geleneğinden gelen saray ulemaları için normal bir uygulama olabilir ancak kamoyu ve ülkenin vatandaşı olan insanlar neden susmakta?

  tasarıya olur veren, yasayı değiştirmekte emeği geçen herkesin 15 yaş altı çocuklarının bu konudan muzdarip olmasını dilesek çok mu acımasız oluruz?

  sezgi kırıt cinayeti için en ufak bir empati dahi kuramadınız mı?
  özgecan aslan ve diğerleri haklı bir tavırla mı tecavüze uğrayıp öldürüldü sizce?
  peki ya faili meçhuller ve ses çıkaramayan milyonlar?
  nasıl ruh hastası bir gençlik yetişiyor farkında mısınız?
  sözlükte yazar olan kadınlar, babalar, anneler durumun farkında mı?

  debe editi: o taciz ettiğiniz çocukların ruhları hayvan derileri gibi kururken boş kalan oyun parkları sizin mezarınız olsun pis sübyancılar.
 • "e biliyorsunuz efendim, malum şahsın sünneti var." denilerek savunulabilecek ve destek görecek hareket.
 • yahu allah aşkına bir söyleyin ya ne olur, 15 yaş altı çocuklara yönelik istismar olmayan cinsel davranış nedir ya? bu memleketin niye ağzına sıçmaya bu kadar kararlısınız?

  "çocukla rızaya dayalı cinsel ilişki" miş. siktirin lan oradan. çocuğun ne rızası olacak? çocuk lan adı üstünde çocuk!
 • şayet anlatıldığı gibi ise; geberen hüseyin üzmez veya ensar gibi toplu tacize ev sahipliği yapmış vakıflara kıyak gibi gözüküyor. seçmenlerine oynuyorlar.