şükela:  tümü | bugün
  • internetin viral düşmanlıklarından biri. epey yaygınlaştı. faşizmin doğasu bu. ilkel dürtülere hitap ettiği için midir nedir,bilemedim.

üst-orta kentli sınıfın kimliğine iliştirdiği yeni gizli isyankarlık tavrı aynı zamanda. vallaha öyle. gördüklerim öyle en azından. "çocuk gürültüsünü kafam kaldırmıyo" diyen ihtiyarları biliyorduk da bu yeni, görece.

çocuksuz uçak, çocuksuz otobüs, çocuksuz düğün istiyorlar; bir de bu arsız bencilliklerini (sanki çocuk olağan hayatın bir parçası değil) kerameti kendinden menkul gerekçelerle rasyonelize etmeye çalışıyorlar. bu kafa haremlik selamlık otobüs uygulamaları ve kedisiz ve köpeksiz sokak taleplerini faşizm ve insanlık dışı olarak tanımlarken (şimdi "kedileri sümüklü, cazgır çocuklarınıza yeğlerim" diyen en isyankar tip - canım yaa. çok bilinçli. donundan akıyor politik bilinci- gelecek :)

"ben çocukları sevmem yaa pffff"
    "gürültüsünü çekmek zorunda değilim"
    "norveç bebekleri böyle değil"

(zannımca, norveçli yetişkinler de sizin gibi her koşulda konforunu düşünen zırıldayan bencil yetişkinler değil)

çocukları sevmenin geleneksel bir buyruk olduğu zehabına kapılarak bu geleneğe itirazı yüksek sesle dile getirince bir kuralı ilga ettiğini zannedenler genelde bunlar.
    "ya ben de hep böyle düşünürüm de" (ama dile getiremezdim. şimdi sosyal destek buldum ve söylüyorum: çocukları sevmiyorum-aferin. gel evrim konuşalım desem bi saat kafa siker.-"evrimin doğası abi bu" - pek anlamamışsın ama.)

bencil bir hıyarlık tabii ki.

mesela "çocuksuz düğün" isyanını dile getirirken "ilerde çocuğum olursa ben de böyle yaparım" diyebiliyor biri. (ergene karı/koca boşaması...) bilinçsizliğe dikkat buradaki. çocuk yok ama olursa da öyle yapar...yok ama... (kadın olsaydım herkesle sevişirdim diyen büluğ erkekler geldi aklıma)

bu kafanın - tekrarlarsam - kadınları sevmemek, hayvanları sevmemek, köpeksiz sokaklar istemek, yahudiler ve ermenilerle aynı yerde yaşamak istememek talebini dile getirenle aynı şablonu kullandığını anlamak zor değil. zira - genellikle - olağan bir davranış biçimi olarak faşizm tuzağına düşen tipler genelde bunu algılayamıyor. (bende de var mı acaba böyle tutarsızlıklar? korktum lan bi an)

"çocukları sevmiyorum ben yaa"
    bunu diyen bir kadındı mesela :) "peki kadınları?" desem dişlerimi morfinsiz sökecek feminist gelenekten bi kadın gibi de görünüyor öte yandan.

ya da şöyle diyeyim. kadınları, eşcinselleri, "din"den olmayanları, gençleri, ergenleri, yaşlıları ve hayvanları sevmemek de doğal (mizojini, homofobi, zenofobi, ageism, zoofobi-kısmen ).

az buçuk hepsinin menfi davranışlarını genelleyrek bir "iğrenti, nefret " gerekçesi yaratabilir ve"kadınları sevmiyorum, yaşlılar gebersin" diyebiliriz.(!)

ya da eşcinsellerin alınmadığı oteller olsun ve mümkünse "60 yaş üstü otobüslere binmesin" de "ben böyle düşünüyorum " çerçevesine oturtulabilir. (çerçeveye bak)

şişmanlar? onları da es geçmemek lazım gelir. sıkış tepiş kent yaşamının imkanlarını kullanmamızı zorlaştırıyorlar sanki (!)

ohh anam. yoruldum. ne zor lan! laf anlatmak. enerjim bitti. yazmasam da olurdu da biri bunu dese daha iyi olurdu sanki.