şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fakir edebiyatı, fakirlik edebiyatı gibi bir şey olsa gerek. unescogörevlilerinin bol bol yaptığına denk gelmişliğimiz vardır hepimizin. bir de nilüfer ablam sever bunu yapmayı, klipleri internette teen kategorisine girecek yakında nerdeyse.allah'tan reha muhtar var. koru bizi ya reha.
 • cocuklarin yaptigi edebiyat seklinde ele alinirsa, oldukca ilginc orneklerinin bulunabilecegine inandigim hadise. ornegin turk cocuk edebiyatinda "amca topu atsana", "benim babam senin babani dover" gibi cok degerli, pek nacizane eserler vardir, okunmasi gerekir kanimca.
 • - kafa utusu : edebiyat sizce bir butun mudur? cocuk edebiyatini ayri tutmak dogru mu ?

  - tomris uyar : edebiyat bolunemez. o zaman orta yas edebiyati, kadin edebiyati, bekar erkek edebiyati, 18 yasindan kucuk insanlar edebiyati gibi dallara ayirmak gerekir ki bu zaten imkansiz. demek ki genel bir edebiyat vardir ve bazi insanlar bazi yaslarda onu anlayamayabilirler. yillar sonra tekrar okuyabilirler. yazar cocuga gore yazamaz. cocugun ne oldugunu bilemezsiniz. cocuk ne duyar? ne hisseder? cocugun neyi ne kadar kavrayacagini anlamak mumkun degildir. cocugu aptal durumuna dusurebilirsiniz. kendimden bir ornek vereyim. beyaz geceleri okudugumda ilkokuldaydim. butun derdim o adamin geri gelip gelmeyecegiydi; dostoyevski umrumda bile degildi. tabi daha sonra baska yazilarda baska seyler cekiyor dikkati. hele edebiyatci olduktan sonra...

  devami icin(bkz: #4739386)
 • önyargılı insanların* ve araştırmayıp atıp tutanların, fantastik edebiyata verdikleri isim.
 • (bkz: #8901474)
 • yeni yazarlara fırsat verilmesi için yarışmalar düzenlenmesi gereken, hakkında araştırma yarışmaları yapılması gereken bir edebiyat dalıdır. bu yarışmalardan bir şu anda duyurusu yapılmakta olan gülten dayıoğlu araştırma yarışmasıdır. adres:

  http://www.gultendayioglu.com/…berdetay.asp?nid=140

  cocuk edebiyatımız can çekişmemektedir. kendisinin yeni kan gereksinimi bulunmaktadır, sadece rahatsızdır, gelişimi yavaşlamıştır. bir de fazla çeviri eserden dolayı etrafını çimenler, çalılar sarmıştır.bu calıların arasında nadir de olsa çiçekler çıkmaktadır. okuyan nesiller yetiştirmenin en önemli kaynağı, çocuğun anadilinde yazan yazarların elinden çıkan eserleri çocuklara okutmaktır. bu kaynak kurursa, anadilin bile kuruma ihtimali ortaya çıkar. çocuk edebiyatı alanında biraz daha yazar çıkmalı, çıkanlara ise yardımcı olunmalıdır.