şükela:  tümü | bugün
  • tam adı (t.c. başbakanlık) sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu'dur.
  • 1921 yılında ankara'da hakimiyeti milliye gazetesinde toplanan 10 arkadaşın kendi aralarında topladıkları 20 lira sermaye ile himaye-i etfal cemiyeti adıyla doğmuş.**
  • yetim bir arkadasım demisti ki bizi ziyarete geldikleri gunlerden nefret ederdim.
    gelirlerdi, kendilerini sevdirirlerdi, alısırdın, sonra bi daha gelmezlerdi....

hayat cok zor.
    of offff.
  • bir zamanlar benimde mensubu olduğum ve bünyesinde yetiştiğim, çocuk esirgeme felsefesini dibine kadar yaşadığım kurum. anlamak için derinlerinde dipsiz derinliklerindeki kuyularında yaşamak lazım..
    ne kadarda sonsuz kimsesiz boşluklar içinde yaşansa da bu kurumda hayatlar yinede güzeldi sevinçlerimiz, hayallerimiz, beklentilerimiz soğuk uzun yapayalnız koridorlarında...
  • bir zamanlar benimde mensubu olduğum ve bünyesinde yetiştiğim, çocuk esirgeme felsefesini dibine kadar yaşadığım kurum. anlamak için derinlerinde dipsiz derinliklerindeki kuyularında yaşamak lazım. ne kadar da sonsuz kimsesiz boşluklar içinde yaşansa da bu kurumda hayatlar yine de güzeldi sevinçlerimiz, hayallerimiz, beklentilerimiz soğuk uzun yapayalnız koridorlarında..
  • kurumun bir ayağı, abdülhamid'in fazla başarılı olamayan, 1890lı yıllarda anadolu'daki ermeni olaylarından sonra yetim kalan ermeni çocuklar sorununu yatıştırmak üzere kendi himayesinde kurulmasını istediği darüleytamlardır (yetimhaneler). gerçekte rum ve ermeni cemaat yetimhanelerinin tarihi 1820lere, ıslahhane ve sanayi mektebi kapsamında düşünülen devlet yetimhanelerinin tarihi 1860ların sonuna uzanmaktadır. 1914'te savaş açılan devletlerin boşaltılan yüzden fazla yetimhanesinde barınan çocukların açıkta kalmaması için ödenek ayrılarak şehir çocukları vergisi getirilmişti. sahipsiz çocuk sayısındaki artış nedeniyle, 1908'de kırklareli'nde kurulan himaye-i etfal cemiyeti 1917'de merkezini istanbul'a taşıyarak 17 ocak 1921'de padişahın koruması altına alınmıştı.
    ankara'da mebuslar da 10 haziran 1921'de cemiyeti kurumlaştırdılar ve 1927'de meclis'in açılış günü olan 23 nisan himaye-i etfal günü olarak kutlandı. ittihat ve terakki, zamanında bu haftayı çocuk, ağaç ve idman haftası olarak kutlanan bir bahar şenliğine dönüştürmeyi hedeflemişti. 1929'da "çocuk haftası"na dönüştürülen bayram, 1935'te "ulusal egemenlik bayramı" adını alana kadar bu adla kutlandı.
    23 nisan tekrar çocuk bayramına dönüştürüldükten sonra 1981'de uluslararası boyut kazandırıldı.
    1923'te yiyecek yardımı, 1924'te paralı ve parasız süt dağıtımı, 1925'te yiyecek, okul, doğum yardımı veren kurum, 1927'de banyo, 1928'de bahçe sahibi oldu ve 1929'da doğrudan koruma faaliyetine başladı. 1925'te keçiören yuvası kurulmuş, 1946'da kreş sayısı 25'e ulaşmıştı. 12 eylül'den sonra sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumu adıyla devlet dairesine dönüştürüldü.
  • üniversitedeyken gönüllü olarak ders verdiğim kurum.

ev arkadaşım türkçe derslerine bense ingilizce derslerine girmiştim sırameşeler erkek yetiştirme yurdunda*.

bazen ben derse girdiğimde okuldan yeni gelenler olurdu. derse yetişmek ve muhakkak girmek isterlerdi derse... hepsi çok güzel çocuklardı. çok severdim hepsini de... dersim, akşam 18:00’de başlardı. ben örgün öğretimdim ama yine de çok yorgun hissederdim kendimi o saatlerde... soğuk yetimhane duvarları da üstüne eklenince demek...

aralarında bir çocuk vardı. nazım! bazen aklıma gelir... ne yapıyor acaba şu an diye... o kadar zeki, o kadar akıllı, o kadar farklıydı ki... karakteri de güçlü bir çocuktu. hem de özgüvenli... ingilizceye de ciddi yatkınlığı vardı.

inşallah yolu güzel ve berrak olmuştur güzel nazım’ın...
  • yeni nesil calisanlarla daha guzel gunler gorecegine inandigim, bir ulkede olmasi gereken en yararli kurulustur.
  • harcayacak fazladan paranız varsa bağışlayabileceğiniz en nadide birkaç kurumdan biri. kapısından adım atar atmaz insanlığınızı sorgulatır. deneyin ve vicdanınızın nasıl ama nasıl rahatladığını hissedin. kıytırık binlerce anı yerine, tutunacak hiçbir dalı olmayan masum yüzleri kazıyın hafızanıza.