şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin bazı yörelerinde sürekli artmakta olan izdivaç tipidir. yasal değildir, çünkü bilindiği üzere yasal evlilik yaşı 18'dir. son yayımlanan sodev araştırmasına göre şanlıurfa'da 16 yaş ve altında evlendirilen kız çocuk oranı %39.1 iken, 17-19 yaşları arasında evlendirilen kız çocuk oranı ise %30.5'tir. diyarbakır'da ise 16 yaş ve altında evlendirilen kız çocuk oranı %17.4 iken, 17-19 yaşları arasında evlendirilen kız çocuk oranı ise %41.1'dir. durum batı illerinde de pek içaçıcı değil. aldığı göç ile izmir'de 16 yaş ve altında evlendirilen kız çocuk oranı %17.6, 17 ile 19 yaşları arasında evlendirilen kız çocuklarının oranı ise %42.0'dir. şimdi 19 ve 18 yaşları evlilik için yasal olduğu için, bunun yasal olmayan yani 17 yaşında iken gerçekleştirilen kısmını istatistiklerden ayıklamak biraz zor. ancak biz verilen bu yaş dilimi için sunulan verileri üçe bölersek, kabaca 17 yaşında iken evlendirilen kız çocuklarının oranını bulabiliriz. buradan yola çıkarak da yasal olmayan çocuk evliliklerinin yüzdelerini bulabiliriz.

  şanlıurfa'da 18 yaşının altında evlendirilen kız çocuklarının oranı: %39.1 + %30.5/3 = %49.3
  diyarbakır'da 18 yaşının altında evlendirilen kız çocuklarının oranı: %17.4 + %41.1/3 = %31.1
  izmir'de 18 yaşının altında evlendirilen kız çocuklarının oranı: %17.6 + %42.0/3 = %31.6

  istatistiklere, cömert davranıyorum ve, artıeksi %5 veriyorum, yasa dışılığın evliliğin gerçekleştirilmesini sağlayanlar için caydırıcı olabileceği ve o yüzden 17 yaşında evlendirilen kız çocuklarının 18 ve 19 yaşlarlarında evlendirilenlerden daha az olabileceği olasılığını göz önüne almak için.

  sayılar yine de oldukça yüksek. bu tip evliliklerin yasal olarak gerçekleşmesi mümkün olmadığından hepsi dini nikahla gerçekleştiriliyor.

  not: birçok yerinde büyük harf, altını kat kat dikkat için çizme işlevlerini kullanmak istediğim bir entry oldu. bir de yorum belirtmekten bilerek kaçındığım bir entry oldu. belirteyim.
 • türkiye sınırları içerisinde sıkça gerçekleşen ama yasa dışı olan sosyal durum. ülke genelinde evliliklerin yüzde 37'si, yani üçte biri 18 yaş altında gerçekleştiriliyor. yani evliliklerin üçte birisi yasa dışı ve dini nikahla kıyılıyor. en yaygın olduğu yerler şanlıurfa, diyarbakır ve batman.

  kaynak: sodev.
 • doğuş üniversitesi sanat ve tasarım fakültesi tarafından 7 mart 2014 tarihinde çocuk evlilikleri – sonuçları -çözüm önerileri sempozyumu nedeni ile düzenlenen “çocuk evlilikleri” afiş tasarım yarışması sonuçlanmış.

  ödül kazananlar şunlar:

  birincilik - gizem mehmetoğlu
  ikincilik - özlem mavzer
  üçüncülük - murat kaya

  mansiyon - erhan yalur
  mansiyon - mustafa ipek
  mansiyon - kübra kara
  mansiyon - emir yiğit
  mansiyon - ayşe iri
  mansiyon - ufuk çetinkaya
  mansiyon - damla durmuş
  mansiyon - erman yılmaz
  mansiyon - pelin ferda ergül
  mansiyon - ayşenur pehlivanoğlu
  mansiyon - güven çisem
  mansiyon - melis kahyaoğlu

  kaynak
 • göbek atılarak kutlanan suçtur.

  sucu ve suçluyu övmenin cezası varsa bu tarz evlendirilmeye çalışılan çocukların düğünleri basıldıktan sonra o düğünde bulunan herkesin ceza alması gerekir.

  ortada bir suç var ve o suçu göbek atarak kutlayan ne kadar kişi varsa hepsi hakim karşısına dikilmelidir. tabi en başta o çocuğu evlendiren aileler.
 • sapkınlık, doymamışlık, hastalık
 • sapık akp'nin tecavuz, çocuk istismarı ve pedofili haricinde cinsel istismara uğrayanın tacizciyle evlenmesi adli son tiyatrosunda "legalize" etmeye calistigi seriat kazanim cabalarindan biri.

  bir avukat soyle aciklamis elde etmeye calistiklarini:

  tck da ikili bir düzenleme var: 0-15 yaş ve 15-18 yaş olarak. tartıştığımız konu ise, 0-15 yaş arasına yeni bir yaş kademesi getirilmesi: yani 0-12 / 12-15 gibi... 12 yaşından itibaren çocukların cinsel ilişkiye "rıza" gösterebilecekleri ve evlendirilebilecekleri söyleniyor. 103. maddeye 12 yaş konulduğunda 13 yaşında bir çocuğun istismarcısının "kendi istedi" diyerek kurtulmasının ve tecavüzcüsü ile evlenmeye zorlanmasının önü açılıyor. 12 yaş, dinen ilk regl ile birlikte, ilişki de, evlilik de meşrudur diyenlerin sarıldığı çıpa..
  böylece varolan istismar davalarının bir bölümü düşmüş olacak. bundan sonra bu yaş dilimi için açılan davalarda "rıza" aranacak!? bugünümüz ve geleceğimiz karartılıyor. dün verilen af önerisi de geçmiş suçluları da aklayarak projeyi tamamlıyor.
 • caydırıcı ve çok ağır cezalarla tamamıyla yasaklanması için kampanya başlatma isteği uyandıran bir ayıp.
 • türkiye'de 17 yaşını dolduranlar yasal temsilcisinin izniyle, 16 yaşını dolduranlar ise “olağan üstü durum ve sebeplerin varlığı” şartıyla hâkim kararıyla evlenebilmekte. hâkimin evlenme yönünde karar vermesinin nedenleri de evlilik öncesi cinsel birliktelik ve bu cinsel birliktelikten hamile kalınmış¸ olması.

  bu sınırlar göz önüne alındığında, 16 yaşından küçük çocukların “evliliği” resmi kaynaklarda yer almamaktadır. türkiye'de önemli bir sorun olan çocuk yaşta evliliklerin resmen hesaplanamıyor olması bu alanda büyük bir engel olsa da 16-17 yaşındaki kız çocuklarının evlenme oranlarına ve yıllar içindeki değişimine çocuk yaşta gelin olan kızlar bülteninden ulaşabilirsiniz.