şükela:  tümü | bugün
 • demokratik bir ülkede suç teşkil edecek diyanet işleri başkanı beyanı. beyefendiye kalsa resmi nikaha ne gerek var, imam nikahı neyimize yetmiyor.

  ayrıca tabiat müslümandır diye de bir cümle kurmuş. nasıl bir kafayı yaşıyorsa artık.
 • anadolu'daki anlayış ne yazık ki dini nikahı (çocuk yaşta) kıydıktan sonra zamanı gelince de resmi nikahını yaparsın. dini dedim çünkü pek çok din ve mezhepte yapıldığını biliyorum. adamlar ne de olsa allah katında günah değil artık fikriyle çocuk gelinlerle ilişkiye giriyor. eğer resmi nikah prosedürü ile din adamı nikah kıysa devlet memuru oldukları için suç işlemez demeye getiriyor. çocuk gelinlerin sorumlusu bizdeki çift başlılık, buna itirazı olan yoktur herhalde.

  tanım: klasik sözcü okuru coşması.

  edit: imam nikahında gelin ile damat vekalet verir vekalet verilen kişiler ve şahitler huzurunda dua edilir. duayı camii imamı yapmayabilir hatta. hacı ve dindar olan bir zat tarafından kıyılan resmi nikah sonrasında kıyılan dini nikahlar var. ham resmi hem dini nikahın tek bir uygulama çatısı altında tüm dinler için toplanması benim nazarımda mantıklı. dilerlerse ateistlerde avukatları aracılığıyla belge imzalasın hiçbir din görevlisiyle muhatap olmasın. anlatmak istediğim kimsenin kızı okula göndermek konusunda ikna edemediği babayı imamın ikna ettiği bir ülkede dini nikahı standarda oturtmanın herkes için daha iyi olabileceği.

  zayıf açıklama ne yazık ki sözcü gazetesinde daha da saptırılmış. siyasi görüşünüz ne olursa olsun sözcü gazetesinin fazla duygusal olduğunu inkar etmeyin gözünüzü seveyim.
 • zeka pırıltısı içermeyen açıklamadır.
 • götünden anlayan yazar beyanı. tamam saat geç oldu, yatma vaktin geçti belki ama, iyi oku be kardeşim. resmi nikahtan kaynaklanıyor demiyor ki herif. herif; dini nikahın resmi olmamasından kaynaklanıyor diyor. ikisi farklı şeyler. yani; dini nikahı bir resmiyete bağlarsak diyor, çocuk gelinler olmaz diyor, her imam kafasına göre evlendiremez diyor.

  not: müsüman değilim, müslümanları savunmak gibi bir misyonum da yok. ama okuduğunuz anlamadan sağa sola bok atmayın kaos yaratıyonuz amk.
 • "suç işlenmesinin sebebi yasaların olmasıdır." ayarında bir laf.

  (bkz: afferin çok güzel düşünmüşsün)
 • adam haklı, resmi nikah kıymazsanız, artık gelin demenize de gerek kalmaz, uydurursunuz bir şeyler olur gider.
 • (bkz: dincilerin ahlaksız olması)

  ısrarla bu gerçeği gözümüze sokuyorlar.