şükela:  tümü | bugün
  • çocuğun, anne karnından başlayarak okul öncesi dönem de dahil olmak üzere her türlü gelişimini inceleyen, psikoloji ve pedagojinin yan koludur.
  • medipol üniversitesine bu sene 35 kişilik kontenjan ile açılmıştır. hacettepe'nin kaliteli hocalarından doç. dr. arzu yükselen, bölüm başkanı olarak görevine burada devam etmektedir.
  • "... kuşkusuz çocuk, gerekli özgürlük ve inisiyatif teşvikinin olmadığı kapalı bir rejimde ve sıkı kısıtlamalarla yeteneklerini geliştiremez.. bizde çocuk dövülmez, çok ender olarak cezalandırılır. ona hoşuna giden şeyi seçme olanağı verilir, kendi seçtiği yoldan yürüme olanağı verilir..."

(13 mayıs 1933) - josef stalin
  • bu bölümün öğrenci alımında ana şartının başörtülü olmak olduğunu düşünmekteyim. tanıdığım -ki bir kırk ellisiyle haşır neşir oldum iş yerim nedeniyle- neredeyse tüm çocuk gelişimi bölümü öğrenciçalışanları kapalı lan...

insan gerçekten hayret ediyor
  • bu bolumu okuyan okul oncesi ogretmeni olmaz. bolum, pedagog bolumunun turkcelestirilmis halidir. ilk once cocuk gelisimi ve egitimi adiyla cevrilmis olan bolum, saglik bilimleri fakultesi adi altinda egitim olmaz gerekcesiyle iceriginde egitim dersleri de olmasina ragmen su anki cocuk gelisimi adini almistir.
    cocuk gelisimci, 0-18 yas araligindaki normal gelisim gosteren ve gostermeyen her cocukla saglik alaninda calisir. cocuk hakkinda bilgi edinmek icin test ve gozlem tekniklerini uygular. cocugun gelisimi icin etkinlik onerir. gelisimi geriden takip eden veya ileri duzeyde olan cocuklarin ailelerine rehberlik eder. yani normalde ameliyat olacak bir cocugunuz varsa cocuk icin bunun kolaylastirilmasi amaciyla onunla cocuk gelisimci ilgilenir. cocugunuzun dil gelisimi hakkinda endiseleriniz varsa cocuk gelisimci ilgilenir. cocugunuza tuvalet egitimini vermekte zorlaniyorsaniz cocuk gelisimciden danismanlik alabilirsiniz. cocugunuza bir kardes geliyorsa nasil haber vermeniz gerektigini ve ne yapmaniz gerektigini cocuk gelisimciye sorabilirsiniz. yani cocuk gelisimi okuyorsaniz saglik ve egitim arasinda kalmissinizdir. is olanaklari azalmakla birlikte okumasi sabir gerektiren bir bolumdur. cocuk gelisimci gereklidir fakat su sartlarda cocuk gelisimi okunmasi tavsiye edilir gibi degildir.
    edit: yazim hatasi
  • çocukları daha da aptallaştıran bilim dalı. eskiden doğal halde büyüyen çocuklar şimdiler de aptalca konan kurallarla suni bir şekilde büyütülmeye çalışılıyor. bunun adına da çocuk gelişimi diyorlar.
  • 2. üniversite kapsamında öğrencisi olduğum bölüm. final haftası pişmanlık baş gösterse de "az kaldı mezun olacaksın" diyip kendi kendime umut oluyorum fighting
  • 2 yıllık bir önlisans programıdır. adına kanılmasın, istihdam olanakları yok denecek kadar azdır.
  • doktor olmayan kişilerin eline bırakılmayacak kadar ciddi bir konudur.