şükela:  tümü | bugün
 • 1212 yilinda, kuzey almanya'dan yola cikmis olan 8 - 14 yaslarinda 50.000 cocugun kudüsü geri alma seferidir. bunlarin cok büyük bir kismi alp buzullarinda donarak yasamlarini yitirmistir, alpleri gecenleri güney kiyilarina vardiklarinda da insan tacirlerine mal olmuslar ve kuzey afrika pazarlarinda satilmislardir. feci bir sondur.
 • sefer sirasinda 12.000 ton eti cici bebe, 800.000 paket ultraprima, 9.230 galon sut, 165 tane celik-atesteyim kaseti tuketilmistir.
 • bu zavalli cocuklar da , dogunun zenginligi , lokumlari , sakizlari , spor ayakkabilari , camdan bakan arap kizlari hayalleri ile kandirilmistir.
 • 1212 yılında, dönemin papası ııı. innocentus'un avrupa halklarına verdiği sınırsız gazın sonucu, kutsal toprak kudaüs'e sefer düzenlemeye kalkan, en büyükleri 12 yaşında binlerce çocuğun hazin hikayesidir. fransa'da etienne adlı bir çoban çocuk, almanya'da ise rheinland adlı bi çocuk iki ayrı kolun lideri olarak binlerce çocuğu italyan limanlarına getirmiş, buradan da gemi bulabilenler denize açılmıştır. gemilerin bir çoğu batmış, çok azı geri dönebilmiş bir çoğu ise korsanların eline geçmiştir. çocuklar da esir olarak doğu pazarlarında satılmıştır. bu çocuklarıdan az bir bölümü mısır başta olmak üzere bazı doğu ülkelerinde himayeye alınmış ve özellikle çevirmen olarak çalışmışlar.
  almanyalı lider rheinland'ın babası, çocuklarını kaybettiklerinin farkına varan aileler tarafından linç edilmiştir sonrasında.
 • herhangi bir cocugun ailesinden nasil izin alabildigi düsüncesi üzerine hic bir fikir yoktur beyinlerde...

  -anne... silahimi, kamuflajli sortumu ve siyah rugan botlarimi hazirla, sefer var sefere cikiyorum
  -hazirladim oglum hazirladim, seni iyiki dogurmusum... alahim inanamiyorum hangi anneye nasip olur
  -tamam anne kes.! kes.! hadi saglicakla kal ben gidiyorum
  -mesaj at oraya vardiginda.... türkiyedeki teyzenleri ziyaret et cok severler seni
 • çocukların ailelerinden izin alması gibi bir durum söz konusu değildir, zira aileler de çocuklar da gönüllüdür bu işe.
  çünkü papa onları kutsal toprakların ancak gönülleri tamamen temiz ve günahtan uzak olan çocuklar tarafından geri alınabileceğine inandırmıştır.
  dini fanatizim adına yapılmış en büyük anlamsızlıklardan, hayvanlıklardan biridir...
 • (bkz: 12)
 • seferlerin sonunda çocukların bir kısmı italya'dan kuzey afrika'ya geçmeyi başardıysa da iskenderiye'de köle olarak satılmaktan kurtulamamışlardır.
 • dördüncü haçlı seferi sonrasında papa üçüncü innocentius’un kudüs’ü müslümanlardan kurtarmak için yaptığı çağrı, 1212 yılının mayıs ayında etienne adında bir fransız çocuğu harekete geçirir. etienne, st. denis kentindeki manastırın önünde konuşmalar yapmaya başlar. on iki yaşında bir çoban olan bu çocuk, yeni yapılacak haçlı seferinin öncülerinin çocuklar olması gerektiğini iddia eder. bunun sebebinin de efsanelerde anlatılan hz. musa karşısında açılan kızıldeniz gibi, akdenizin de onların önünde açılacak olduğunu savunmasıdır. binlerce aile ona inanır ve çocuklarını onun yanına gönderir. günlerce sürecek olan bir yürüyüş başlar. bir kısmı daha yolu yarılamadan geri dönerken, bir çoğu daha akdeniz kıyısına varmadan açlık ve susuzluktan yolda ölür. marsilya’ya varanları ise önlerinde açılmayan deniz yıldırmaz ve yedi gemi ile bu sefer deniz yolculuğuna başlarlar. gemilerden ikisi fırtınada batar. öteki çocuklar ise esir tüccarlarının eline düşüp satılırlar.
  aynı tarihlerde almanya’da da binlerce çocuk nikolaus isimli bir çocuğun peşinde sefere başlar. onları bekleyen son da fransız çocuklarınkiyle aynı olur.
 • benetton un 0-12 takıntısı bu seferden gelse gerek.