şükela:  tümü | bugün
 • "çocuğa yönelik her türlü şiddet olarak da tanımlayabileceğimiz çocuk istismarı dünyada her ülkede olduğu gibi ülkemizde de çok sık olarak görülmektedir. çocuk istismarının başlangıcının çok eskilere uzandığı görülmektedir. insan doğasında var olan şiddetin savunmasız olan çocuğa yönelmesi ilk bakışta bir çelişki gibi gözüküyor olabilir. özellikle de bunun çocuğun en güvendiği ortam olan aile içinde, az olmayan bir oranda görülüyor olması olgunun trajedi boyutunu da artırmaktadır. ancak en kötü boyut çocuk istismarı genel başlığı altında değerlendirdiğimiz dayak, cinsel şiddet, aşağılama ve ekonomik boyutta sömürme gibi çocuğa zarar veren ve gelişimini engelleyen bu davranışlara karşı devletin önleme ile tedavi açısından çok yetersiz kalmasıdır."

  *: tüm boyutlarıyla çocuk istismarı 1, prof. dr. oğuz polat, 1. bölüm – giriş, sayfa 13.
 • bu konu hakkında bir broşür hazırlamıştım içindeki bilgileri paylaşmak istiyorum.

  çocuk istismarı fiziksel, duygusal ve cinsel olarak, çocuk ihmali ise fiziksel ve duygusal olarak sınıflandırılmaktadır.
  çocuk istismarı, çocuktan sorumlu kişi, yabancılar ya da kurumlar tarafından gerçekleştirilen, çocuğun gelişimini olumsuz olarak etkileyen fiziksel, cinsel ve duygusal davranışlardır.
  ihmal, anne babanın ya da bakıcının çocuğu fiziksel tehlikeden korumak için ona uygun yiyecek, barınma ya da giysi sunmakta başarısız olması ya da gerekli tıbbi ilgiden ya da tedaviden mahrum etmesi şeklinde ortaya çıkabilir.

  çocuk istismarının engellenmesi konusunda atılabilecek en önemli adımlardan birisi de çocukları bilgilendirmektir. özellikle iç çamaşırı kuralı ve iyi-kötü dokunuşların ayrımına varılması çok önemlidir. cinsellikle ilgili konular konuşulurken ya da bir soruyla karşılaştığınızda asla utanmayın ve sorularına açık bir şekilde cevap verin.

  okul öncesinde temel cinsel eğitim verilmesi çocuğun kendini tanıması, cinsiyetinin farkında olması, iyi-kötü dokunuşları ayırt etmesi, gerektiği zaman kötü dokunuş durumlarında “hayır” diyebilecek güveni kazanması, sonuç olarak çocuğun cinsel eğitiminin sağlanması, dolayısıyla cinsel istismarın engellenmesi açısından önemlidir. çocuklarınızın güvenini kazanmanız, olası durumların sizinle paylaşılması açısından önemlidir. “istemediğin bir durumla karşılaştığında benimle paylaş, hep yanındayım ve sana güveniyorum.” gibi mesajlar vermek çocuklarınızın size güven duymasını sağlar. güven telkininde bir başka konu da, “şöyle bir durumda karşılaşsan” çalışmalarıdır. “böyle bir durum yaşasan ne yaparsın?” gibi sorular olası durumlara karşı çocuğu hazırlar ve herhangi bir istismar durumuyla karşılaştığında kendisini suçlayıp, durumu gizleme eğilimine girmesini engeller.

  en önemlisi de anne babanın bilinçli olması ve bu durumla karşılaştığında da atacağı adımları cesurca atmasıdır. sorumluluklarını bilmesidir kısaca:

  çocuk istimarı konusunda bilgilen,
  çocuğunu bu konu hakkında bilgilendir,
  aileni bilgilendir,
  bu durum ile karşılaştığında ne yapacağından emin ol.
  cesur ve güçlü ol.

  sessiz kalmayın üzerini örtmeyin görmezlikten gelmeyin bu durumlarla karşılaştığınızda. bu tür olayların da yakınlarınızdan gelebileceğini unutmayın.
 • (bkz: çocuk ihmali)
 • çocuk istismarı en kaba tabiriyle çocuğun fiziksel ya da psikolojik gelişimini olumsuz olarak etkileyen davranışlardır.fizyolojik,duygusal, ekonomik gereksinimlerini karşılamak zorunda olmamıza karşın karşılamamak ihmal olarak adlandırılabilir.toplum olarak sosyal ilişkileri kuvvetli bir yapıya sahibiz ve çocuklarımızı kolayca akrabalarımıza , komşularımıza emeanet edebiliyoruz fakat bir zamanlar bu konuyla ödev yaparken aile içi istismarın çok fazla olduğunu öğrenmiştim .istismarda bulunan kişi genellikle çocuğu tanıyan kişidir.o yüzden çocuklarınızı kimseye kolay kolay emanet etmeyin.onlar bu duruma maruz kalırsa mutlak sözlü/sözsüz ipuçları verecektir.onları dinleyin, önemseyin.

hesabın var mı? giriş yap