şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cocuk sevmeyen erkekten farklidirlar. misalen ben, cocuklari severim. bir abimin cocugu olsun, gonlumde yeri apayridir. mavi, zeka fiskiran gozler, 1,5 yasinda olmasina ragmen harf ve sayi yazabilme, ustune sayip islem yapabilme gibi seyler. insan boyle bir hayran oluyor el kadar aletin yapabildiklerine, sasirtiyor beni. hayran biraktiriyor kendine. lakin butun bu produksiyonun gorunmeyen yuzu var kardesim, altina sican, inatlasan, huysuz it sipasi. bunu da gectim hayaller aleminde sanki harry potter, doktor oluyor bi gun, sonra itfayeci oluyor, kopekci oluyor. inaniyor herkese, elinde seker cikolata tutan. hep annesi babasiyla yasayacak saniyor, o 1,5 yasindaki mavi gozlerinin bakis acisiyla. lakin hayat boyle degil yigenim, insanlar maalesef melek degil, ve kirilacaksin. her gecen gun umutlarinin tukenisini gorecegim daha. heyecanin yavas yavas gececek ve bu kisir insanlarin yarattigi kisir gercekligin sana hayat diye dayatilmasini once saskinlikla, sonra kizginlikla en sonunda da umarsizlikla seyredeceksin.
    sonra sevdiklerini kaybedeceksin. insanlarin butun bu dertleri cozmekte kullanabilecegi enerjisini kendi boktan hayatlarini devam ettirmekte kullandiklarini goreceksin. vakti gelince bir el sallayip tesekkur etmektir yapabilecegin tek sey, bunu ogrenirsin. zira insan dusunen hayvandir lakin, insanlarin %99.9u dusunmez bunu gorursun. ve babani anlarsin. beni neden yaptin dediginde babanin sana soyleyecegi cok sey de olamaz hani. ayni kirginliklari senin de yasaman icin dunyaya getirmistir seni...
    ya da..cocuk istemezsin. genlerinin laneti bir yerde durur. ruya biter. uyanirsin...yalnizsindir, ama huzurlusundur...
  • cocuk yapacak kadını bulamamış * erkek
    eger bu erkek evli ve cocuk istemiyorsa; boşanmayı düşünen erkek olarak algılanması muhtemel kişi olabilir.
  • eğer bu tip bir erkekseniz, evlenmeden evvel eşinizle bu konuyu konuşmanızda fayda vardır.

ayrıca çocuk istemeyen erkek, çocuk istemeyen kadından farklıdır. erkek eğer istemiyorsa muhtemelen ömrü boyunca çocuk sahibi olmak istemeyecektir, ancak kadın belli bir yaşa gelince - hormonların etkisi ile - fikir değiştirebilir. hatta büyük ihtimalle değiştirecektir. bu sebeple baştan bu işi konuşmanız da pek bir çözüm sağlamayabilir. gene de konuşmak iyidir.
  • dünyaya gelecek canlıya, ona fikrini danışmadan, onun yerine karar vermenin yanlış olduğunu bilen erkektir. o bebek dünyaya gelmek istiyor mu? bu sorunun cevabını hiçbir zaman bilemez. bunu bilmeden o canlıyı (tabiri caizse) yaratmak "tanrı dahil" kimsenin yetkisine ve haddine değildir. insan üzerindeki tasarruf hakları sadece o insana aittir.
  • bunlardan bir tanesinin varligina yakinlarda sahit oldum. bu cocuk istemeyen erkek, kiz hamileyken bu fikrini dile getirip, cekip gitmistir. gelip baba oldugunu bile ibraz etmek istemeyince, mahkemeler avukatlar vs sonrasinda bu görevini yerine getirmis, gayet de hali vakti yerinde olmasina ragmen yine binbir zorlukla finansal destekte bulunmayi kabul etmistir, sanki o cocugu annesi tek basina üretmis, sadece annenin sorumluluguymus gibi. simdi ise senede birkac kere dandik bir oyuncakla gelip dünyalar güzeli bir cocugu yarim saat görüp gitmektedir.

ben cocuk istemeyen erkegim diye bastan belirtip, ona göre davranan erkegin fikrine saygim sonsuz olmakla beraber, bu sekil davranan cocuk istemeyen erkege cok kiziyorum ve ona laflar hazirladim. neler kacirdigini bir bilse.
  • çok asil bir duygunun insanıdır. nedeni benim de çocuk büyütemeyecek bir insan olmam ve dolayısıyla kafaca uyuşmamız falan değil aslında. takdir ettiğim adamın çocuk büyütmenin bilincinde olmasıdır. çocuk istemeyen erkek nadir bulunur. hiç düşündük mü neden diye? kendi bakmayacak da ondan. ister tabi kucağına alıp mıncıklamaktan ibaret bir sorumluluk yükleyen şeyi. ben olsam ben de isterim.

ama çocuk istemeyen erkekler çocuk sahibi olmanın onların hayatını da tümden değiştireceğinin bilincindedirler. kendi götüne güvenemeyerek veriyor bu kararı. eşinin, partnerinin artık her neyse geçireceği uykusuz geceler üzerinden babalık hayalleri kurmuyor.

ben çocuk çok severim bir sürü olsun diyen erkeğe hep kuşkuyla yaklaşmışımdır. bu adamlar genelde başkası beslemeyince açlıktan ölen erkek modeli oluyor, uyarayım dedim.
  • kendi yetişirken ailesinin yaptığı hataları farketmiş, aynı hataları tekrarlamaktan korkan erkektir. zihnen ve fikren özgür bir birey yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu bilendir.
  • hayatı boyunca eşiyle vakit geçirmek isteyen, kimsenin* ürettiği meretin* kahrını çekmesini istemeyen erkek olabilir bittabi.