şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst edit: öncelikle üslubumu bozduğum için bu başlığı okuyanlardan özür dilerim. ama insanlar çıkıp küfür edince de, hak ettiği şekilde davranmak gerektiğine inanıyorum. aşağıda yorum yapan primatif konjektürel adlı kişi, beni ve bu yasaya karşı çıkanları "onun bunun çocuğu" ilan etmiş. primatif konjektürel denilen bu "onun bunun çocuğu", reşit olmayan birisiyle, o kişinin isteğiyle birlikte olan ve bu da yasal olarak suç sayıldığı için tutuklanan, sayısı bir avucu geçmeyecek kişiyi referans göstererek savunmuş. o yavşak arkadaşa hatırlatmak istiyorum, 10 bin kişi tahliye olacak. bu ülkede tecavüze uğrayan binlerce çocuk, ailesinin zoruyla, tecavüzcüsüyle evlendiriliyor (imam nikahı). şimdi bu yasa kabul edilirse, bu iki grubu nasıl ayıracaksın? pek ala zorla evlendirilen kız çocukları da ailelerinin ya da kendilerinin tehdit edilmesi ile yalan beyanda bulunabilirler? adam masumsa, yasaların izin vermediği, reşit olmayan kişiyle ilişkiye girip hamile bırakmayacak. beklemesini bilecek. senin 15-16 yaşındaki kız kardeşinin başına gelseydi, af af diye kıçını yırtar mıydın burada?
  bu "adam"! zihniyetini şu cümle ile net bir şekilde ortaya koymuş: "bu kadın da suçlu. açmayaydı bacaklarının arasını, o zaman bu kadınlar da hapse girmeli."

  birgün'den burcu cansu'nun habeine göre, akp tarafından daha önce de gündeme getirilen ancak tepkiler sonucu geri çekilen öneri, önümüzdeki günlerde yeniden meclise sunulacakmış. verilen cezalarla mağduriyet yaşandığını savunan akp'li kimi vekillerin bu öneriyi yeniden meclise taşımaları ve önerinin mecliste kabul edilmesi halinde, reşit olmayan kişileri istismar ettiği için hüküm giyen ya da tutuklu yargılanan 10 bin kişi tahliye edilecek. bunun olması halinde, çocuklara tecavüz olaylarında ve çocuk gelinlerin sayısında büyük bir patlama yaşanılması kaçınılmaz. çünkü bu önerinin görüşülmesi ve kabul edilmesi halinde, devlet açıkça bu suçu işleyenleri korumuş, himaye etmiş olacak ve bu da, yeni olaylar için zemin hazırlayacaktır.

  (bkz: çocuk gelin yoktur, tecavüze uğrayan çocuk vardır)

  kaynak
 • hayvanlığın hukukunun tesisine başlangıç olarak hayvanlığı meşrulaştırma girişimidir. popülizm bile değildir. insanlıktan uzaklaşma talebidir. rıza gösteren sonucunu yaşar: iyi değil.

  "sosyolojik olarak" gerekçelendirme girişimi olabilir; haklı değildir. "erken yaşta evlilik" konusu sosyolojik değil antropolojik olarak ele alınması ve insanlaşma yönünde çözüme ulaştırılması gereken konudur . bir pratiğin bir popülasyonda yaygın görülmesi onun kabul edilebilir olmasının gerekçesi değildir. aynı popülasyon özellikle kız çocuklarının eğitilmesine de direnç gösterir; esasen insanlığın bütün kazanımlarına dirençlidirler.
 • sübyancıların iş başında olduğu, sübyancıların destekleyip ve sübyancılara özgürlük vermek istediği, evet diyenlerin ve destekleyenlerin benim gözümde sübyancı olduğu lanet yasa teklifi
 • bir çok ekşi sözlük yazarının, yine detayını bilmediği konularda yorum yapmasini seyredeceğiz bol bol. içerdekilerin hepsini kapsar mı bilmiyorum ancak coğu için alınması elzem bir karardır. gerekirse uzun bir açiklama eklerim buraya.
 • o istismara uğrayan çocuklar, hapislerdeki eşlerini çıkartmak için ne kadar çok çaba harcıyorlar bir görseniz dedirten.

  adamlar sarayın kapısını pas pas yaptılar gide gele. kocamızı istiyoruz diye pankartlar açıyorlar. yapmışlar vaktinde bir hata, yaşı gelmeden yaşından büyük birileri ile evlenmişler evlendirilmişler.

  çoğunun çocukları olmuş. hastane de doğum sırasında durum farkedilmiş ve nikahlı evli kocası yatağından alınıp, hapse atılmış. şimdi bu durumu tecavüzcülere, istismarcılara af diye lanse etmek kadar büyük onun bunun çucukluğu yok.

  kadın kocasını geri istiyor. bu bana tecavü etmedi diyor. siz şimdi iyilik mi yapıyorsunuz?

  edit: hiç bir şeyi normalleştirmiyorum. bu bana göre de suç ama o çucuklar şimdi büyüdü; ailelerini geçindiremiyorlar, para kazanacak kadar kendilerini geliştiremiyorlar çünkü gençlikleri çalındı. yasayı inceledim; geleceğe dönük bir af söz konusu bile değil. 15 yaşından küçükleri de kapsamıyor. kadının rızasına, talebine bakılıyor.ayrıca arada ciddi yaş farkı olan durumları da kapsamıyor. bu kopartılan yaygaranın nedenini ben anlıyorum, sizde biliyorsunuz ama itiraf etmiyorsunuz. skimde bile değil dini ritüller, bu kadınlar ellerinde çocuk, kayın babası yada baba evinde çocukluklarını yaşayamadılar. suçlu varsa her iki tarafta suçlu. bu kadın da suçlu. açmayaydı bacaklarının arasını, o zaman bu kadınlar da hapse girmeli. skreim böyle adalet mi olur? eylemi yapan iki kişi cezayı alan sadece erkek tarafı. kadınlar tecavüz yok diyor. demek ki rızalı bir ilişki. neden hep erkekler suçlu oluyor? benim buna itirazım var arkadaş. eğer ki kadın dışarıdaysa, kocası da dışarı da olmalı. yok eğer bu suçsa iki tarafta suçlu. kadın da hapiste olmalı.
 • kanunumuza göre 15 yaşını doldurmuş kız çocuğu rızası ile cinsel ilişkiye girebilir. bu demek oluyor ki 15 yaşını doldurmuş kız çocuğu kendi rızası ile imam nikahı kıyabilir, çocuk sahibi de olabilir. kimse 15 yaşından büyük bir kız çocuğu ile imam nikahı kıydı diye, çocuk sahibi oldu diye yatağından alınıp hapse atılmaz.

  ama 15 yaşından küçük biri ile imam nikahı ile evlenip çocuk sahibi olduysa yaka paça alınıp hapse atılabilir. sonra o kız çocuğu da "bana tecavüz etmedi" dediğinde o çocuğu dinlemez çünkü kendisi çocuktur, ve çocuk rızası ile cinsel ilişkiye giremez, ancak istismara uğrar.
 • "kadın kocasını geri istiyor"

  şu anda belirli kesimlerde görülen "erken yaşta evlilik" sorunun çözümü buna af çıkartmak değil; çıkartmamak, geçerli evlenme yaşının arkasında durmaktır.

  ("tecavüzcüler ve istismarcılara af diye lanse etmek" doğru değil tabi; ama, olduğu haliyle zaten iyi değil. keza, böyle bir aftan çocuk istismarcılarının yararlanma olasılığı da var.)

  ülkemizde bir popülasyon kesiminde yaygın uygulama olarak görülen bu durum yeni enjekte olan bir başka kesimde de yaygındır. bu son kesimin "sahipsiz" dişilerinden yararlanmak isteyen bir kısım kişinin de dişleri kamaşmaktadır. üstelik bu dişleri kamaşanlar diğer sözde "mağdur"kesimlerdeki yaş orantılılığını da göz önüne almayacaktır ki, yine bunların bir kısmı öğretilerinin tarihinden de meşruiyet dayanağı buldukları kanaatindedirler. verili koşullarda böyle bir af evlilik yaşının düşürülmesine meşruiyet kazandırmaya yarar.
 • (#85500848) kadın kocasını geri istiyormuş. iletiye bak sen. türkiye cumhuriyeti yasalarına göre yasal evlilik yaşı 18, vasi onayı ile evlilik yaşı 17, hakimin olağanüstü bir duruma kanaat getirmesi durumuna göre de 16 dır. eğer bana göre çocuk, sana göre kadın olan bu çocukların, sözde koca dediklerin hapiste ise, demek ki bu çocukların yaşı 15 ve altı , ve ya hamile kaldığında 16 yaşından küçüktü ki, bu herifler hapiste. zaten yasaya uygun olsa, resmi nikahlı olurlar ve sözde kocaları da dışarıda olurdu. bu yaşta çocuklar ile cinsel ilişki girmek, hamile bırakmak, her türlü tecavüzdür, her türlü cinsel istismardır. ha sen bunu normalleştiriyorsan, bana göre onun bunun çocuğu sana daha uygun bir tabirdir, ve sana göre normalse, varsa yada olursa kendi kızını 16 yaşından küçükken evlendir diyeceğim de çocuğa yazık işte, benim düşünce yapıma ters.