şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ön edit: sadece sözlük'te bulunan bazı yaşam formlarının anlaması için basitleştireyim: yarın başka bir grup "ooo, şort giymiş mahallede geziyor, gençlerin ahlakını bozuyor." diyerek bir kızı öldürebilir. başka grup alkollü bir genci "sarhoş sarhoş gezip gençlere kötü örnek oluyor, gençleri yoldan çıkarıyor." diyerek linç edebilir.

  bir olayın doğruluğu veya yanlışlığı sizin başınıza gelmesi ile alakalı değildir. bugün bu olaya karşı çıkmazsan yarın başka linçlere yol açarsın.

  ...edit sonu...

  sanal provokasyonun sonucu gerçekleşen barbarlık. hindistan'da değil türkiye'de meydana gelmiş. "ooo duyarcılar gelmiş" diyen malllara inat; o adamı döven herkes, hastanedeki doktorlar teker teker soruşturmalı ve suçlu olanlar cezasını çekmeli.

  --- spoiler ---

  bağlarbaşı mahallesi bağdat caddesi üzerinde meydana gelen olayda, çocuk kaçırmaya teşebbüs eden g.b.(38) isimli şüpheli, yolda yürüyen küçük yaşta ki e. b’yi kaçırmak istedi. durumu fark eden çevredeki bazı vatandaşlar ise g.b’yi darp etmeye başladı.

  tedavi olmak istemedi

  darp eden kişi sayısı artınca devreye polis ekipleri girdi. g.b’yi kalabalığın arasından çıkardıktan sonra önce hastaneye götürüldü fakat burada şahıs tedavi olmak istemeyince ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

  polis merkezinde işlemlerinin yapıldığı esnada şahsın rahatsızlanması üzerine, ambulansla hastaneye götürüldüğü sırada g.b. hayatını kaybettiği öğrenildi
  --- spoiler ---

  https://m.ensonhaber.com/…-sakinleri-linc-etti.html
 • üst edit: adam çocuğu parka götürüp biraz eğlenmek istemiş.
  nerede o hümanist piçler bakayım.

  --- spoiler ---
  baba: belki çocuğum hayatta olmayacaktı

  6 yaşındaki kızın babası kenan b. "belki çocuğumu kaçırmış olsaydı, çocuğum hayatta olmayacaktı" diye konuştu.

  kenan b. "iş yerimde çalışırken dışarıda bir bağırma duydum. adamın bir tanesi çocuğumun elinden tutmuş bağırıyordu, "çabuk anahtarı getir diye. eşim de çocuklara bakmak için dışarıda oturuyordu. eşim de ’ne yapıyorsun çocuğa’ deyip o tarafa yönelince ben de o tarafa gittim. çocuğu kaçırdığı nereden aklıma gelebilirdi? eşim ’kenan çabuk çocuğu kaçırıyorlar’ diye bağırdı. kızım annesine doğru koştu" dedi.

  g.b.’nin eşinin üzerine de yürüdüğünü söyleyen kenan b., " ’sus sesini yükseltme’ diye eşimin üzerine 2-3 adım gelince durumun vahim olduğunu anladım. koşarak yanına gittim. ’ne yapıyorsun sen beyefendi, benim çocuğumu nereye götürüyorsun. bu çocuk benim çocuğum’ dedim. ’senin çocuğun kaç yaşında’ dedim. bütün esnaf adamın üstüne bir anda çullandılar" diye konuştu.

  kalabalık adamı linç etmeye başladı

  kenan b. "adamı araya aldılar, linç etmeye başladılar. daha bana fırsat kalmadan baktım çok ağır darbeler almaya başladı. belki çocuğumu kaçırmış olsaydı çocuğum hayatta olmayacaktı. ya da neler olacaktı, allah biliyor. ona rağmen ben adamın aciz durumunu dayak yiyişine yüreğim el vermedi. ve ben adamın üzerine atladım. ’vurmayın polis geliyor, polise teslim edelim’ dedim. sonra adama ’sen benim çocuğumu nereye götürüyordun doğruyu söyle’ dedim. o da "ağabey, ben çocuğu parka götürüp biraz eğlenecektim" şeklinde konuştu. ben de, ’çocuğumla nasıl eğleniyorsun? ne yapacaktın’ demeden darp etmeye devam ettiler" şeklinde konuştu.

  http://www.hurriyet.com.tr/…-olayi-anlatti-40910260

  --- spoiler ---

  serbest bırakılacağını bilen halk cezasını kendi vermiştir.
  ya çocuğu kaçırsaydı ve ona tecavüz etseydi. aç bırakıp bir köşede ölmesini bekleseydi. daha mı güzel olurdu hümanist piçler.

  devlet bunlara paşa gibi bakıyor.
  eğer gerçekten kaçırmaya kalktıysa çocuğu, geberdiği iyi olmuş.

  edit: daha önce desteklemediğim ve sürekli karşı çıktığım bir durumdu.
  tabi ki linç kültürü kötü bir şey.
  bunun ne kötü sonuçlarından birini yaşayan için; (bkz: farkhunda)
  o kadar çocukların kaçırılıp öldüğüyle ilgili haberler alıyoruz ki, ister istemez ülke olarak psikolojimiz bozulmaya başladı.
  benim çocuğum yok. her gün ablamı arayıp en büyüğü 13, en küçüğü 4 yaşında olan 3 küçük kız yeğenimin durumunu soruyorum. aman abla dikkat et çocuklara, parkta falan gözünün önünden ayırma diye nasihatler veriyorum. anlayacağınız başlarına bir şey gelecek diye çok korkuyorum.
  benim gözümün önünde biri kaçırmaya kalkacak parçalarım o adamı. bildiğiniz gücüm yetmese bile son nefesime kadar saldırırım.
  ülkemiz gerçekten bir hukuk devleti olsa, çocuğumuzun canını koruyor olsa bizlerde hukuka güvensek. ama olmayan şeye güvenmek aptallıktan başka bir şey değil.
  zaten sabıkası olan bir adammış. çocuğu kaçırsaydı bir köşede tecavüz edip öldürseydi ne olacaktı! ya o çocuk sizin çocuğunuz olsaydı.
  artık halkın bu tür şeylerde tahammülü kalmadı.

  eğer adam suçsuz ise o zaman suçluları cezalandırılır. ancak şu an durum maalesef ki adamın suçlu olduğunu gösteriyor.
 • ellerine sağlık, bizim yerimize de vurmuşlar, içimiz soğudu.

  ilaç gibi geldi, demek ki türkiye de güzel şeyler de oluyormuş.
 • adam kendi tedavi olmak istememiş ama başlığı açan şahıs doktorlar soruşturulsun diyor! doktor ne yapsın zorla tedavi edemez ki? "ooo duyarcılar gelmiş" diyenlere mal diyeceğine önce haberin içeriğini iyice oku ve anla. senin çocuğunu kaçırsalar ne yaparsın, tebrik mi edersin yoksa döver misin? her yerde çocuklar kaçırılıyor, suçlar artmış üstelik aldıkları ceza trajikomik vatandaş ne yapsın? o çocuğun kaçırılmasına göz mü yumsalardı?
 • gasp ve oto hırsızlıgı sabıkası oldugunu ogrenince super olmus dedigim olay. linc kulturu cehennem gibi bir sey her zaman soylerim fakat ya herro ya zorro amk.
 • anasını sikin ama ya yanlış alarmsa?

  edit: bana özelden saydıran yavşaklar için şunu şuraya bırakayım

  (bkz: tacizci diye yanlislikla linc edilen vatandas)
 • çocuk kaçırmak en ağır cezayı gerektiren bir suç fakat türkiye bir hukuk devletidir. yani cezanın halk tarafından değil bağımsız mahkemeler tarafından verilmesi gerekir. hissi hareket edersek gerçekten ben de iyi olmuş pezevenge diyorum ama suçlulara halk kendi kendine cezalandırmaya kalkarsa kabile ülkesine döner burası, suçu sabit olmayan insanlar linç edilir, bir iç savaşın temelleri atılır.
 • adalet ancak hüküm veren adil olduğunda adalettir. halk adildir, adildi. ancak bilemiyorum dostlar halkımız artık ne adil, ne iyi. yine de çocuğun kaçırılıp, ölü olarak bulunmasından iyidir. kötülükler arasında tercih yapmak ne zor.