şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: fedor amca)
  • sabi dimağlarda halüsinatif etkisi bulunan, balkonda oturarak sokakta oynayan diğer çocukları izleyen veyahut komşuları olan leyla teyzenin kızına gizliden gizliye aşık olan kahramanlarını bilinci yerleşmemiş bünyeye tazyikle empoze eden kitaplardır. bu şekilde hayatının aslında o kahramanlarınkilere çok fazla benzediği gerçeğini giderek aklından çıkaran bünye aslında çocukların da mutsuz, kızgın, aşık, umutsuz hissedebileceğinin farkına varır. bunu yeni bir şeymiş gibi algılayan çocuk hayata ilk adımını atmış olur. yararlı yayınlardır. okuyun. ya da... okutturun.
  • (bkz: holes)
  • can yayınlarının katkısının azımsanmayacak kadar büyük olduğunu söylemek gerek.
  • cocugun ruh sagliginda ve gelisiminde cok onemli yeri olan kitaplardir. o sebeple bence her kitap yasina gore secilmeli, once buyukler tarafindan okunmali sonra cocuklara verilmelidir. gulten dayioglu bana kalirsa bi nesli harcamistir. ayni nesil aglak turk filmleri kusagina da denk gelmistir. zavalli oksuzler yetimler vs. cocugun yasam sevincini soker atar. kitap secerken cok dikkatli olmak lazim... icinde hayvan geciyor diye fareler ve insanlar, yilki ati gibi kitaplari alir verirseniz eline, vaktinden once olgunlasip mutsuz bir cocukluk gecirebilir.
  • nesil harcamak konusunda kemalettin tugcu'nun ustune var midir? cocuk kitaplari ismi altinda mini mini cocuklarin duygulari somurulmus de somurulmustur...
  • çocukluğum kitap okumakla geçmiştir diyebilirim. (çok şükür artık geçti, normalleştim) ne zaman bir harçlık koparsam koşa koşa kitap almaya giderdim. (ne safmışım, e ama o zamanlar çitos, patos, kola, biligisayar, mc donalds felan yoktu ki). ancak o kitaplarımı asla unutmadım. o tuhaf kokuları hala burnumdadır. her birini beş-altı kere okurdum. (yenilerini alacak para nerdeee, o devirde harçlıkta kıymetli ve az bulunan bişeydi) bi de ilkokul ansiklopedisi diye bişi vardı, belki hatırlayanlar olur. şöle tuğla gibi bişiydi. yaz tatillerinde tatil kitapları alırdım. şimdiki nesil bunları hala okuyormudur bilmiyorum. geçmişten bahsetmek yaşlılık belirtisi derler. yaşlanıyormuyum ne??? ama çocuk kitaplarının ne kadar faydalı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. kitap okuyan çocuklarda hayal gücü tavan yapıyor. en azından bende öyleydi. bu arada aranızda (yakın zamanda) hiç kitap okuyan çocuk göreniniz var mı?