• kesinlikle binbir gece masalları adlı kitap serisi değildir
  • sonunda atanmış cinsiyet kalıplarını kullanmayanı türkiye'de de yazılmıştır:
    seto bal
  • (bkz: gülten dayıoğlu)
    10 yaşındayken 4 kardeştiler kitabını okuduktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı.suç ve cezayı okurken bu kadar acı çekmedim ben be.
  • bugün annemin kitaplığını düzenlerken çocukluğumda okuduğum kitapların bir kısmıyla karşılaştım ve onları tekrar okuma isteği hissettim. küçük bir ilçede büyüdüğüm için istediğim kitaplara ulaşmak kolay değildi benim için, bu nedenle elimdekileri tekrar tekrar okurdum ve okul kütüphanesi bulunmayı en sevdiğim yerlerden biriydi. sevdiğim kitaplardan birkaçı ise şunlardı:

*oz büyücüsü
    *alice harikalar diyarında
    *denizler altında 20 bin fersah
    *tom sawyer
    *oliver twist
    *la fontaine'den masallar
    *pinokyo
    *robinson crusoe
    *charlie'nin çikolata fabrikası
    *bremen mızıkacıları
    *parmak çocuk
    *don kişot

evet, şu an listeye baktığımda çoğunun çocuk kitabı olmadıklarını düşünüyorum. o zamanlar anlamına pek takılmadan bu kitapların fantastik dünyasında kaybolup mutlu oluyordum.
    tanım: 24 yaşında üstte bulunan listeyi okumak kesinlikle çok tatlı ve inanın şu anda popüler olan o aptal kurgulardan, kişisel gelişim saçmalıklarından çok daha faydalı olacak olan illüstrasyonu bol kitaplar.
  • okul öncesi çocuklara hitap eden envai çeşit, fayda ve eglendiriciligi bir potada eritmiş yüzlerce kitap var. gel gelelim ki çok pahalı. bu kitaplar sadece instamom'lar ve belli bir gelir seviyesinin üstünde olan ebeveynler tarafından elde edilebilir, e zaten onların bebelerinin geleceği şimdiden az cok belli.

yaşayacağım zaman boyunca zengin olmamın tek yolunun dişe dokunur en az bir çocuk kitabı yazmak olduğunu buldum ama yok çıkmıyor bir öykü. orijinal olmasa bile bir ilk cümle yok arkadaş, ne zor ismis.

en son bir çetin ceviz seferberliğine şahit oldum. yazarı ınstagram yoluyla benim şahit olduğum binlerce cocuga ulaştı ve sevildi. yürü ya kulum'luk bir mevzu da değil.

düşünüyorum taşınıyorum (bkz: #31356382) . hep aynı nakarat. dur, şimdi aklıma bi sey geldi, çocuk acıkınca karnı gurulduyor.
  • yeni çıkan çocuk kitaplarını “iyi kitap çocuk ve gençlik kitapları dergisi” ile takip ediyorum,
    çok güzel bir dergi yeni çıkan bütün yerli ve yabancı çocuk ve gençlik kitaplarını tanıtıyor. yazarları ile röportajlara yer veriyor. ayrıca internet sitesinden de takip edilebilir.
    http://www.iyikitap.net/
  • 1. yavru ahtapot olmak çok zor
    yavru ahtapot nino, ahtapot olmaktan hiç memnun değil.
    her sabah sekiz kollu kazağını giymek, sekiz eldiven takmak ve sekiz kolunun sebep olduğu karmaşayla uğraşmak onun canını çok sıkıyor.
    annesi, bu durumun geçici olduğunu, büyüdükçe ahtapot olmayı çok seveceğini söylüyor ama söyledikleri nino'yu rahatlatmaya yetmiyor.

bakalım bir sabah okul yolunda yaşadıkları nino'nun ahtapot olmayı sevmesini sağlayabilecek mi?

2. zogi
    minik ejder zogi okulun en zeki öğrencisiydi. prenses inci'yle tanıştı, hayatı değişti...

3. değnek adam
    değnek adam ailesiyle birlikte ormanda mutlu bir yaşam sürüyordu.
    bir sabah dışarı çıktı ve başına gelmeyen kalmadı.

değnek adam çocukların doğa ve aile sevgisiyle ilgili düşüncelerini geliştirmek için yazılmış eğlenceli ve eğitici bir hikâye.

4. bekçi amos'un hastalandığı gün
    hikayesi kadar resimleri ile de insanın içini ısıtan bir kitap.
    arkadaşlık ve fedakarlık üzerine yazılmış bu hikayede hayvanat bahçesi'nde çalışan amos, dostları fil, kaplumbağa, penguen, gergedan ve baykuşa daima zaman ayırıyor.
    bir gün hastalanınca işe gidemiyor ve evde perişan halde yatarken beklenmedik misafirleri kapısını çalıyor. her daim vakit ayırdığı dostları bu sefer onun için ellerinden geleni yapıyorlar.

5. iyi yürekli dev memo
    memo hep “keşke kentin en pasaklı devi olmasaydım” derdi. sonra bir gün devler için giysi satan yeni bir dükkân gördü ve artık iyi giyinmenin zamanı geldi diye düşündü.
    güzel pantolonu, güzel gömleği, şeritli kravatı ve gıcır gıcır ayakkabılarıyla memo tepeden tırnağa değişti.
    ?ama evine dönerken kendisinden yardım bekleyen çeşit çeşit hayvan çıktı yoluna.
    memo onlara yardım edeyim derken yeni giysilerinden oldu.

6. mutlu suaygırı
    bir zamanlar, suaygırı olduğu için hiç mutlu olmayan küçük bir suaygırı varmış.
    suaygırı olmak istemiyorum. yo! yo! yo!
    zebra ya da bufalo lo lo lo,
    ağaçta şarkı söyleyen maymuuun,
    suaygırı yerine maymuuun olsaaam,
    küçük suaygırıyla birlikte şarkı söyleyip,
    tropik ormanlardaki macerasına katılmaya ne dersin?

7. kütüphanedeki aslan
    günlerden bir gün kütüphaneye bir aslan gelir. koca cüssesiyle etrafta salınıp, kitap koridorları arasında kaybolduktan sonra okuma köşesindeki minderlerin üzerinde uyuyakalır.
    başta görevliler olmak üzere herkes biraz şaşırsa da kimse ne yapması gerektiğini bilemez.
    çünkü kütüphane kuralları arasında aslanlarla ilgili hiçbir madde yoktur. kısa sürede kütüphaneyi benimseyen ve ortama ayak uyduran aslan, çalışanların işlerini kolaylaştırmakla kalmayıp kütüphaneyi ziyaret eden çocukların da sevgisini kazanır.
    günler geçtikçe kütüphanenin maskotuna dönüşen sevimli aslan hiç usanmadan kütüphaneye gelmeye devam eder.
    taa ki, karşılaştığı kötü bir olay nedeniyle kütüphane kurallarını ihlal etmek zorunda kalana kadar.??amerikalı yazar michelle knudsen, kütüphaneye bir aslan sokarak küçük okurları kütüphaneyle, oradaki kitaplarla ve kütüphanede bulunmanın gerektirdiği kurallarla eğlenceli bir şekilde tanıştırırken, kevin hawkes ise göz alıcı resimleriyle bu büyüleyici ortamı çocukların hayallerinde daha iyi resmetmelerini sağlıyor.??yaşı kaç olursa olsun, herkesin yüzünde sıcacık bir gülümseme bırakan kütüphanedeki aslan, insana okuma sevgisi aşılayan mucizevi kitaplardan…

8. üç kedi, bir dilek.
    beyoğlu macerası - bilgi avcıları gizli görevde kitabıyla çocukların sevgilisi olan sara şahinkanat ve ayşe inan alican'dan çok güzel bir kitap daha: üç kedi, bir dilek.
    ?damda üç kedi: piti, pati ve pus, sırtüstü uzanmış gökyüzünü seyrediyorlar.
    peki ne bekliyorlar? belki de bir dilekleri var yıldızlardan.
    ?sara şahinkanat'ın yazdığı üç kedi bir dilek'e hayranlık uyandıran resimleriyle varlık kazandıran ayşe inan alican eşlik ediyor. bu kitabı okuduktan sonra bir kediniz olsun isteyeceksiniz…

9. iyi geceler farecikler
    bu farecikler yaramaz mı yaramaz!
    iyi geceler, farecikler aile sıcaklığı ve sevgiyle dolu bir kitap. akıllıca düşünülmüş bir ritimle çocukları o tatlı uykuya hazırlıyor. çizer judy watson'un detaylı çizimleriyle, bu minik fare ailesi âdeta can buluyor. öp babayı bir kere.
    sarıl anneye iki kere,
    iyi geceler,
    anne ve baba iyi geceler, farecikler iyi geceler deme vakti çoktan geldi ama hoplaya zıplaya, etrafta koşturarak yatağa giden bu dört arsız farenin hiç uykusu yok gibi. bu sıcak, sevgi dolu hikâye, tüm ailenin birlikte keyif alabileceği, mükemmel bir uyku vakti kitabı.

10. en güzeli benim evim
    en güzeli benim evim – ışıl ışıl bir uyku masalı
    çocuklar doğayı, mevsimleri ve yuva kavramını öğreniyor.

ilkbahar geldi ve minik tilki ormandaki arkadaşlarını ziyaret ediyor. herkes bahar temizliği telaşında. kimileri yeni yuva yapıyor, kimileri ise eski yuvalarını temizleyip yeniliyor. acaba minik tilki ile babası yeni yuvalarını nereye yapacaklar?
  • yazmak ve resimlemek istiyorum.

ne kadar çok istediğimi nasıl anlatsam? doktorayı bırakacak kadar çok. bazen ciddi ciddi düşünüyorum ama, sona yaklaşmışken yapamıyorum da. belki hiç başlamamalıydım. başladım; bırakamadım. resimle ilgili bir şeyler yapmak istedim; cesaret edemedim. ikisini birlikte yürütürüm sandım; olmadı.

sabahtan beri içimde bir çizme isteği var. o hep var aslında da bazen bastıramıyorum. yağmur yağıyor ve ben çizmek istiyorum. güneş açıyor ve ben yine çizmek istiyorum. bir şarkı dinliyorum ve çizmek istiyorum. yoldan geçen birinin saçlarını beğeniyorum ve çizmek istiyorum. rüya görüyorum ve çizmek istiyorum.

ben hep çizmek istiyorum aslında. bir şeyler etkiliyor ne çizeceğimi, hepsi bu.

ama çizemiyorum; çünkü okumam gereken makaleler, yazmam gereken bir tez var. ikisi birlikte yürümüyor. ben yapamıyorum en azından. bir akıştan ötekine geçemiyorum. önüme makaleyi açtım. baktım baktım ve baktım. kapattım ve çizmeye başladım. zihnimde birikmiş yığınla öykü arasından yeni oluşturduğum bir tanesinin bir sayfasını çiziverdim. rastgele oldu biraz. bu öyküyü çizecek olsam bu sayfa başka türlü olurdu. yine de paylaşmak istedim olduğu gibi. aslına bakarsanız ortaya anlaşılır bir taslak çıkınca bırakıyorum; çünkü bundan fazlasına zamanım olmuyor. bu nedenle her şey yarım. bu beni üzüyor.

çalışmam gereken zamandan harcadım. uyuyacağım zamandan harcayarak telafi etmem gerekiyor şimdi.
  • çocukların hayal dünyasında çalı çırpıya boğulmadan rahat bir nefes alarak koşturabilecekleri yeşil bir bahçe. önemli.

7-12 yaş kategorisinde önerilen kitaplardan bazıları:

1) lastik pabuçlarzoşçenko (can yayınları)

2) küçük prensexupery (mavibulut)

3) dev şeftaliroald dahl (can yayınları)

4) mini yaban çiçekleri rehbericharlotte voake (iş kültür)

5) mini ağac rehbericharlotte voake (iş kültür)

6) şimdiki çocuklar harikaaziz nesin (nesin yayınları)

7) odisseia kral odisseues’un hikayelerihomeros (can yayınları)

8) küçük kara balıksamed behrengi (can yayınları)

9) pıtırcık futbolcugoscinny (can yayınları)

10) herkes özgur doğar (mandolin)

11) narinpürnur soğangöz (can yayınları)

12) damdaki kedinin mavi masallarimarcel ayme (can yayınları)

13) damdaki kedinin kırmızı masallarımarcel ayme (can yayınları)

14) çocuklar arasındadostoyevski (can yayınları)

15) küçük şeytantolstoy (can yayınları)

16) kumkurduasa lind (kanat kitap)

17) minik çinli kızsally grindley (can yayınları)

18) sivrisinekömer seyfettin (günışığı kitaplığı)

19) kırmızı bisikletmirjam pressler (iş kültür)

20) troya masalıazra erhat (günışığı kitaplığı)

21) çıtır çıtır felsefe dizisibrigitte labbe (10 kitap – günışığı kitaplığı)

22) halka çörek zincirialexander mccall smith (günışığı kitaplığı)

23) çubuk makarna düğümü- alexander mccall smith (günışığı kitaplığı)

24) balonlu sakız ağacıalexander mccall smith (günışığı kitaplığı)

25) patlamış mısır korsanlarıalexander mccall smith (günışığı kitaplığı)

26) sevdalı bulutnazım hikmet (yky)

27) şişkolarla sıskalarandre maurois (can yayınları)

28) bir şeftali bin şeftalisamed behrengi (can yayınları)

29) küçük kaptan ve korsan hazinesipaul biegel (can yayınları)

30) afacan beşler define adasındaenid blyton (artemis)

31) erik çekirdeğitolstoy (can yayınları)

32) pippi uzunçorap 1. kitap – astrid lindgren (ithaki)

33) kesinlikle benlauren child (hayy)

34) dere tepe tersıtalo calvino (yky)

35) iki yıl okul tatilijules verne (bilgi)

36) marangozun köpeği kaştankaanton çehov (can yayınları)

37) ezop masallarıaisopos (altın kitaplar)

38) mutlu prensoscar wilde (can yayınları)

39) noel şarkısıcharles dickens (can yayınları)

40) alice harikalar ülkesindelewis caroll (can yayınları)

41) oz büyücüsülyman frank baum (can yayınları)

42) konrad ya da konserve kutusundan çıkan çocukchristine nostlinger (günışığı kitaplığı)

43) aritmetik iyi kuşlar pekiyicemal süreya (yky)

44) pıtırcık’ın bisikletigoscinny (can yayınları)

45) nasreddin hoca gülütleraziz nesin (nesin yayınları)

46) küçük cadı şeroksaslı der (günışığı kitaplığı)

47) benim okulumdünya çocuklarının eğitim ve okul hayatı – kolektif (kaknüs)

48) tom sawyer’ın serüvenlerimark twain (can yayınları)

49) yedi iklim dört bucakevliya çelebi (can yayınları)

50) danko’nun yüreğimaksim gorki (can yayınları)

kaynak: yasemin zeynep başaran

ingilizce olarak düşünenler için: (bkz: children's book week/@minnoklokumcuk)

entry'yi girdiğim tarihin üzerinden 4 yıl geçmiş olsa da:)
  • ülkemizin en büyük eksikliklerindendir bu türden kitaplarin az olması. her yaş seviyesine uygun çocuk kitapları olmalı zira çocukların bu dönemde kitap okumaları, kitap sevgisi ve alışkanlığı kazanmada kritik dönemlerdir.
hesabın var mı? giriş yap