şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avmlerde bulunan çocuk oyun alanlarındaki boks makineleridir. çocuklarla alakası olmayan tek makine genelde sadece bunlardır. sadece çocuklu ailelerin olmasını beklediğiniz bu alanlara 15 - 20 yaş arası gençleri de grup olarak çekiyor. ilk etapta birbirinden bağımsız iki farklı kitle olduğunu düşünseniz de bu iki kitle ilginç bir şekilde birbirine bağlıdır. şöyle ki

  15-20 yaş arası gençleri 3e ayırabiliriz.

  1. grubun baskın erkeği/erkekleri. makineyi ilk önce bu arkadaşlar dener ve genelde de en yüksek puanı alan gençler bunlardır.
  2. grubun ikinci plandaki üyeleri, genelde okadar güçlü değillerdir fakat yine de makineye bir yumruk vurmayı denerler ve akabinde hemen geri çekilirler.
  3. grubun en çekingen üyeleri. baskın olanları ve diğerlerini geriden izleyip deneme cesaretini kendinde bulamayan gençlerdir.

  diğer tarafta ise çocuklu anne ve babalar var.

  anneler gençlere genelde kayıtsız kalabiliyor ya da en fazla "şunların yaptıklarına bak ne saçma" diye içlerinde geçiriyor veya bu düşüncelerini eşlerine söylüyorlar.

  ve sonunda en vahim durumdaki babalara geldik. eşinin fikrine görünürde destek veren baba içten içe çok farklı düşüncelere sahip olabiliyor. göz ucuyla gençlerin yaptığı puanları çaktırmadan takip ederken bir yandan da acaba ben kaç yaparım diye düşünebiliyor. yaşını başını almış bir baba olarak kendi de denemek istese de "etraftan ne derler, durduk yere rezil olmayalım" düşüncesi ile kendilerinde bunu yapacak cesareti bulamazlar.

  işte böyle birşey şu boks makineleri