şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tam adi 'cocuk ve ergen psikiyatrisi' olan, tip fakultesi bitirmis hekimlerin tus sinavini kazanarak aldiklari uzmanlik sonrasinda yaptiklari is. kavram ve isleyis olarak normal psikiyatriden farklidir. ulkemizde sayilari henuz az olmasina karsin sunnet, ailede horlanma, egitimsizlik gibi temel sorunlar ve soru isaretleri nedeniyle turkiye'de varliklarina buyuk gereksinim duyulan meslek grubu.
  • (bkz: yankı yazgan)
  • tıpta uzmanlık sınavında (bkz: tus) en yüksek puana sahip bilim dallarından biri.ayrıca geleceğin tıbbi bilimleri arasında birinci sırada gösterilmektedir.
  • staj yapip, tezim icin veri topladigim ssk poliklinigi..
    zaman-para kisiti ve yogunluktan dolayi, cocuk psikyatrisi uzmanlari orada engelli cocuklara sipsak rapor yazma konusunda uzmandir ve cogu bu yuzden asil islerini yapamamaktan sikayetcidir.. butun dunyada ortalamasi gunde alti sekiz hastayken onlar randevulu ve fisli olmak uzere gunde neredeyse 50 hasta gorurler.. turkiye hastahanelerinde cocuk psikiyatrisi uzmani olmak mangal gibi yurek ister..
  • stajini yapana kadar eriskin pskiyatrisine gore daha kolay oldugunu dusunuyordum. bir de tabi "cocuklar ne kadar saldirgan olabilir ki" diye bir hafife alma durumu soz konusuydu bende. iki haftadir boyumun olcusunu almis durumdayim. bir kere gecmisleri hayli karisik. bir cogu cinsel saldiri-sexual abuse-,ailesi tarafindan ihmal edilme-neglect- gibi hayli travmatik olaylardan gecmis. ve cogunun gecmisini asla tam olarak ogrenemiyoruz.yasanan bu buyuk emosyonel travmalari onarmak hic de kolay degil. tedaviye cevap eriskinlere gore daha basarisiz gibi. ayrica bu alan eriskin psikiyatrisi kadar koklu olmadigindan-ozellikle turkiye'de cok yeni-katedilen mesafe de cok degil. iyi bir cocuk psikiyatristi olmanin yolu sanirim iyi oyun oynayabilmekten geciyor. tum muayene bir oyunun icinde gerceklesiyor cunku.
  • tıpta önemli bir alandır muhakkak. ancak ben geçen hafta ev arkadaşımın yeğenine randevu almaya çalışırken farkettim; herhalde memleketin en iyi para kazanan doktorları bu alandan çıkıyor, özel hastanelerde bile 3 ay öncesinden randevu alamıyorsunuz ve yarım saat 40 dakkalık bir hadiseden sonra minimum 150-200 ytl bayılıyorsunuz. evet, ben de gördüm bu işte manyak potansiyel ve gelecek var.
  • tus'da derece yapan bir akrabamızın direk tüm üst tercihleri bu alanda. büyük eksiklik/ihtiyaç varmış.
  • artık erişkin psikiyatrisini bitirip yan dal olarak da yapılabileceği söylenen bilim dalı. tabi her şey sürekli değişiyor, neler olur bilinmez.
  • ustası ölmüş olan çocuğun yağla bal sattığı gülüşlü oyunlarla büyüyen bir nesille birlikte, uzmanlara çok iş düşecek olan daldır. tavsiye edilir.
  • kazanabilmek için bu bölümü tusta derece gerekmektedir. çünkü çoğu yerde nöbeti yoktu asistanlık süresince, hastaların yüzde doksanına yazdıkları ilaç imipiramin'dir. yani rahattır hem asistanlığı hem doktorluğu. bir de gittikçe artacaktır çocuğunu psikiyatriste götüren ebeveyn sayısı.