şükela:  tümü | bugün
 • cocuk sahibi olmadan once, cocuk buyutmenin gercek sorumlulugundan haberdar olanlara verilmesi gereken ehliyettir. yok boyle bisiii!!!!!!! lakin bazen ana, babanin bilgisizliginde, umursamazliginda, bazen de 13 yasinda anne olmus kadinin bebegi cocuk esirgeme kurumuna yada baska yontemlerde terke birakmasinda kucuk bunyelerin, aci icinde sevgisiz, yalniz olmalarini goren gozlerin, yurekten boyle bir sartin olmasi icin bulunmus oldugu bir dilektir. (bkz: cocuk)
 • güvenilir bir iq testi ve elbette eq testisinin çocuk yolunda kırılmasıyla alınsın ehliyet. çin'de ne olursa olsun, 1 adet olarak sınırlandırılmış ehliyet olup, çin'de erkek nüfus devrimi ile sonuçlanmıştır. pek akıllı çocuklar karşılamaya hazır mıyız, bunu düşünmek gerek.
 • memleketteki yokluğu, acı verici bir dolu ibret sahnesine hep birlikte şahit olmamıza sebeptir.
  insanların çiftleşme sonucu illa ki üremesi nasıl önlenebilir sorusunun cevabını vermek çok zor olmakla beraber tenasül organlarını kesip atmakla kesin çözüme ulaşılabileceği kanısındayım.
 • çocuk sahibi olma yetkisini artık tamamen "doğa"ya bırakmayacak bir ehliyettir. sadece kurallara uyulmaması durumunda ehliyeti geri almak ve çocuğu bağlamak gibi farklı komplikasyon ve kombinasyonlara sebep olabilir.
 • uygulamasının nasıl olacağını merak ettiğim düşünce. misal, ehliyeti olmayanların çocuk yapmasına ceza mı geliyor? para cezası mı hapis cezası mı? şimdi çiftler sevişiyor çatır çutur, ne yapacaksın? omuzla kapıyı kırıp, durun korunmasız yapıp yapmadığınızı kontrol etmemiz lazım mı diyeceksin? polisin görevleri arasına mı girecek bu? benzer binlerce dandik soruyu aklıma getiren ehliyet.

  oysa, özgürlüklerin engellenmesinin belki sorunun çözümü olabileceğini fakat binlerce daha boktan yan sorun üreteceğini çoktan anlamamız gerekirdi. insanların eğitim seviyesini arttırırsanız, kültürel aktivitelere ulaşılabilirliliğini kolaylaştırırsanız, ikiden fazla çocuk yapmaz kimse, ya da bakabileceği kadar yapar. açınız inceleyiniz verileri. böylece uzun vadede sorunu temelli çözmüş olursunuz.
 • bu kafalar ayilmadigi surece "o ehliyeti sana bakkal mi verdi" diye soracagimiz ehliyettir nihayetinde.

  dunyaya gelen cocuklarin, gercekten buyuk bir cogunlugu "kaza" ile dunyaya geliyor, nasil ki yurdumda "araba kullanma ehliyetli" fakat bundan kesinlikle bir haber insanlar varsa, biz bu ehliyeti gundeme getirsek, devlet buna bi el atsa,
  misalen; evlilik icin basvurduklarinda insanlar, bir takim testler ile cocuk sahibi olma sorumluluguna ve ekonomik duzeye sahip olup olmadiklarini anlamak icin en basarili uzmanlari kullansa, yine bir yolunu bulacaktir akli uckurundan cikmayan ustelik bunun farkinda bile olmayan benim zavalli halkim "kaza" yapmanin...

  ehliyet falan hikaye... baglayacaksin her erkegin tupleri..., 16 yasindan itibaren... cocuk sahibi olmaya karar verdigi zaman gelecek, butun bu testlere tabi tutulacak... o zaman acacaksin musluklarini deyyusun...

  cunku ben mutsuz cocuk gormek istemiyorum!
 • neredeyse hergün bir benzeriyle karşılaştığım durumlardan sadece dün gece yaşanılanını örnek vermek istiyorum. evlerde sabun yapımında kullanılan kostik adlı maddeyi içmesi sonrasında çok ciddi derecede solunum güçlüğü içindeki hasta periferden sevk edilmesi üzerine yatırılır. çocuk 2,5 yaşındadır, doğduktan sonra dudak yarığı için ve damak yarığı için iki kez anestezi almış ve operasyon geçirmiştir. anne 25 yaşındadır en büyük çocuğu 8 yaşındadır, toplamda bu hastayla birlikte 4 çocuğu vardır, birini geçen yıl 1,5 yaşındayken trafik kazası nedeniyle kaybetmiştir. hastanın genel durumu o kadar bozulur, kendi solunumu yetemez hale gelir ki entübe edip solunum cihazına bağlamaya karar verilir. ancak kostik hem yemek borusunu hem de soluk borusu girişini ileri derecede yakmış ve tahrip etmiştir, ciddi teknik güçlükle entübe edilip ventilatöre bağlanır ancak annenin muhtemel yaşan çocuk sayısı bir süre sonra 2 olacaktır. bu kesinlikle ve kesinlikle önlenebilir durumdur, tek sorumlusu da anne ve babadır
 • edinmek için yegane gerekliliğin iman sahibi olunması gereken ehliyet.

  nedeni de imanlı, inançlı bünyelerin hayatın değerini bilmelerinden kaynaklanır.
 • eğer sınavı sürücü ehliyet sınavı gibi olacaksa yine herkes çocuk sahibi olabilecektir. değişen tek şey masraf edilecek & vergi ödenecek bir merkezin daha hayatımıza girmesi olacaktır.