*

şükela:  tümü | bugün
 • bir tercihtir. kimseye de laf söylemek düşmez. sana ne amk zaten. bunu sorgulayan insanlar evli çiftlere de çocuk yap diye baskı yapan andavalların aynısı. bakalım bizim maddi durumumuz yeterli mi? sağlığımız yerinde mi? ruhsal olarak ikimiz de hazır mıyız? paşa gönlümüz istiyor mu?

  ben istiyor muyum? çok istiyorum. başkasının isteyip istmediği de beniiiii hiç germesin kardeşim. onun yaptığı çocuğa ben bakacak değilim sonuçta.
 • bazen mutsuz çocuk olmaktır çocukken.
  bazen korkmaktır ya bende onu mutsuz edersem diye.
  bazen çocuğu, kendisi ilgi odağı olsun, kişi kendisini sevmeye devam edebilsin diye çocuğu kullanan ve aslında çocuklarını sevmediklerinin farkında dahi olmayan insanları gördükçe vazgeçmektir.
  bazen facebook yüzündendir.
  bazende sebebi yoktur.
 • içinde yaşadığı sistemi beğenmeyen ve devamını arzulamayan kişinin beyanatıdır.
 • layik baba bulamamaktir kimi zaman. babalara gelmek istememektir cogu zaman. babayi almak durumunda kalmakmaktir bu zamanda. kendi babasi gibi bir babanin asla olamayacagini anlamaktir her gecen zaman.
 • ertelemekten de kaynaklanıyordur bazen. sağlam bir işe girelim sonra düşünürüz,ev alalım sonra düşünürüz,evimizi döşeyelim sonra düşünürüz,işimizi kuralım sonra düşünürüz,kredimiz bitsin sonra düşünürüz,arabamızı alalım sonra düşünürüz,işlerimiz düzelsin sonra düşünürüz.. gider böyle.ertelemek için hep bir sebep olur. çocuğunuz olduğunda ise çocuk sahibi olmanın ne kadar muhteşem bir duygu olduğunu görürsünüz ve pişmanlık duyabilirsiniz.
 • ülkenin geleceğine olan güvensizlikten de kaynaklı olabilecek durum.
  bu ülkede yarına güven yok,nasıl getirelim ki bir yavruyu bu dünyaya?
 • bencil olmamak demektir.

  bi anneye gidip bunu söylesen "aaa yooo ben seni şöyle severim böyle severim hep severim senin için her şeyi yaparım ne demek bencillik" der durur. he sever de belki. ama içi seni dışı beni yakıyor be anacım. sen beni değil yaptığın çocuğu seviyosun. şu çok şımarık deyip durduğun efecan'ı sen yapmış olsan onu da sevecektin. sırf sevmek için çocuk yaptın iyi hoş da bana yazık değil mi!

  çocukları yapıyosunuz büyütüyosunuz en fazla ergenliğine katlanıp yolluyosunuz üniversiteye. sonra o insanlar ne acılar çekiyo nasıl nasıl mutsuz oluyo haberiniz var mı sayın analar babalar. sırf aşkımızın meyvesi bıdı bıdı kaynanamgiller ısrar etti bilmem ne diye insanların hayatlarıyla oynamayın! gidin bi çocuğu evlat edinin en azından hayatı bi nebze daha kolay olsun.

  beni benden aldınız ben de sizi size bırakmıcam.
 • "var olan koşullar dahilinde" yı eklerseniz bu klübe çok üye bulabilirsiniz ama 30 yaş üstü maddi durumu uygun, sevdiği biriyle birlikte olan ve tıbbi bir sorun yaşamayan gruptan çok çok çok azı çocuk sahibi olmayı istemeyecektir.

  en nihayetinde tercihtir kimseye bir şey demek düşmez ama çoğu zaman çok basit sebeplere dayanır ya da istemeyen kişi henüz gençtir ve ben değişmeyeceğim diyorsa da değişeceğinin farkında değildir.
 • yavrulamakla çocuk sahibi olmanın karıştırılmasından mütevellit "çocuk" kavramının yok sayıldığı mekanizma içinde bulunmak kaynaklı korkudur. yapması kolay. doğurması, büyütmesi, okutması, eğitmesi, vahşilerle aynı ortamda yaşaması ve bunu kabullenmesi gerektiğini anlatmak zor. hayal kırıklığı yaşadıkça bunun aslında hiç bitmeyeceğini, aksine büyüdükçe ve daha çok bildikçe artacağını..neyse lan.
 • tercihtir ama ne acıdır ki sahip olmadan neyi kaçırdığını asla bilemeyecek insanın tercihidir.