şükela:  tümü | bugün
  • cocuklar için yazılan ya da çocuklar tarafından yazılmış şiirlerde hece ölçüsünün sağlanabilmesi için "hep" kelimesinin bonus hece olarak kullanılmasıdır. burada dikkat edilmesi gereken, "hep" kelimesinin cümlede gereksiz şekilde kullanılması ve anlam bütünlüğünü bozmasıdır. bir örnek verelim; şiir, ilkokul 2'ye giden bir çocuk tarafından, bir şiir yarışması için sipariş usûlü yazılmış olsun:

atatürk

yurdumuzu kurtardı
    cumhuriyet'i kurdu
    padişahları hep kovdu
    başöğretmen atatürk

ikinci örneğimiz de, bir ilkokul 2 türkçe kitabından. konu: anneler günü.

anne

yemedin yedirdin
    giymedin giydirdin <- aslında bu da ayrı bir entry (ya da başlık) konusu.
    sevgini bize hep verdin
    benim canım anneciğim.

yaratıcılık, okul öncesinde gelişmeye başlıyor. ilkokul çağındaki çocuklar (şimdiki çocuklardan haberim yok, ben bizim dönemden bahsediyorum), potansiyellerinin çok altında yetiştirildi hep. ilkokulda havuz problemleriyle, anadolu lisesi sınavıyla vs. çok boğuştuk; ama ne sanatsal yönümüzü, ne ince düşünme yeteneğimizi, ne de yaratıcılığımızı geliştirmeye çalıştı öğretmenlerimiz. böyle uyduruk şiirlerle, baştan savma hikayelerle büyüyen çocuklar, sözel meslekleri, sözel bölümleri aşağılamaya alıştı. bu, türkiye'deki "basit kötüdür" kabullenişiyle doğrudan ilgili.
  • bu başlık açıldıktan yıllar sonra değindiği konunun çocuk edebiyatı dersinde bahsi geçeceğini bilmeyen ve faydalanmaktan keyif alacağım actionary üstadımızın değindiği gerçeklik. actionary değinir de hiç gerçek olmaz mı canım. vallahi çok teşekkür ederim.