şükela:  tümü | bugün
 • haklı bir önerme. insan haklarına aykırı olmasının yanında sünnet zararlı bir uygulamadır.

  o kesip attığınız sünnet derisinin işlevleri:

  1. dartos fascia adındaki ısıya duyarlı yumuşak kas tabakasının yaklaşık olarak yarısı.

  2. bağışıklık sisteminin bir parçası olan özelleşmiş epitelyal langerhans hücreleri;

  3. içinde dorsal sinirin uzantıları da olan yaklaşık olarak 75 metre uzunluğunda mikroskobik sinir.

  4. yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları, ve yüzeydeki ince farklılıkları hissedebilen, çeşitli tipte 10,000 ile 20,000 arasında özelleşmiş erotojenik sinir uçları. bu kayıp üst derideki (sünnet derisi) en önemli duyusal alıcılar olan maysner yuvarlarının da (meissner's corpuscles) binlercesini içerir.

  5. amacı ve değeri henüz tam olarak anlaşılmamış olan estrojen alıcıları.
  6. hareketli penis derisinin %50'sinden fazlası; penis başının penisi kurumadan, aşırı sürtünme ve tahrişten, ve keratinleşmeden koruyan çok amaçlı kaplaması. penis başının keratinleşmesinin zarar verici cinsel sonuçları henüz araştırılmamıştır.

  7. yumuşak sırtların frenar bantları (the frenar band of soft ridges); insan vücudunda en fazla zevk yaratan bölge. yoğun olarak sinirlerle bezenmiş olan bu bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini normal bir deri tabakasının hassasiyeti ile aynı hale indirir.

  8. anne sütü ve plazma hücrelerinde de bulunan, bağışıklık antikorlarını, antibakteriyel ve antiviralleri salgılayan, yumuşak mukozanın bağışıklık savunma sistemi.
  9. lenfatik kanallar; bunların kaybı vücudun bağışıklık sistemi içerisinde lenf akışını olumsuz yönde etkileyebilir.

  10. frenulum; glansın aşağı kısmında, "v" şekilli, ağ-görünümlü, genelde üst-deri ile birlikte kesilen veya zarar görerek işlev göremez hale gelen çok duyarlı bir yapı.

  11. feremonları salgılayan iç üstderinin "apokrin bezleri". feromonların kaybının yol açtığı sonuçlar henüz araştırılmamış olmakla birlikte, olası cinsel eşlere sessiz, görünmeyen, ama güçlü sinyaller yolladığı sanılmaktadır

  12. penisi nemlendirip kayganlaştıran ectopic sebaceous bezleri.

  13. gerekli "kayma" mekanizması. eğer açılır ve düz olarak yayılırsa, ortalama yetişkinin üstderisi 104 santimetrekare yer kaplar.(yaklaşık olarak bir posta kartı kadar) kendi kendini kayganlaştıran ve hareketli olan bu deri, penise kendi içinde kayma özelliğini kazandırır; bu da vajinayı kurutmadan, yapay kayganlaştırıcılara ihtiyaç duymadan cinsel ilişkiyi sağlar.

  14. glansın pembe-kırmızı-koyu mor arasındaki rengi. glans normalde tıpkı dil gibi bir iç organdır.

  15. penis çevresinin önemli bir kısmı. gevşek üstderinin penise kazandırdığı önemli bir hacim vardır. bu da sünnetli penisi, sünnet edilmemiş penise göre oldukça ince yapar

  16. sünnet sırasında üstderiyi penise bağlayan doku yırtılarak koparıp atıldığı için, sertleşmiş penis uzunluğunun 2.5 cm kadarı da kaybolur. bu paylaşılan zar, üst deri ve glansı penis gelişirken sıkıca birbirine bağlar. onu koparmak glansa zarar verir; ham, enfeksiyona, sürtünmelere ve tahrişe açık hale getirir. bu durum penisin büzülüp ufalmasına neden olur.

  17. frenular atardamar ve dorsal atardamarı da içeren metrelerce uzunluğunda damar. bu yoğun kan dolaşımının kesilmesi, penisin gövdesine ve glansına yeterli kan akışını sınırlar, bu da açık bir şekilde penisin doğal işlevine ve gelişimine zarar verir.

  18. her yıl pek çok erkek kötü operasyonlarda ve enfeksiyonlarda penislerini kaybederler. bazı durumlarda bu da yapay olarak hormon vs, ile cinsiyetin değiştirilmesine yol açar ve erkekler kadın olarak yaşamaya zorlanırlar.

  19. her yıl pek çok erkek tıbben gereksiz sünnet operasyonlarında hayatlarını kaybederler. bu ölümler milyar dolarlık sünnet endüstrisi tarafından saklanır.

  20. henüz bilimsel olarak kanıtlanmamasına rağmen, penis ile vajinanın mukozal dokusu arasında gerçekleşen elektrik transferi orgazmın oluşumuna yardım eder. sünnet ile erkekteki mukozal tabakanın kaybedilmesi, bunu engeller.
 • son derece haklı bir önerme.

  tıbbi kısmına fazlasıyla girildiği için buraya sadece bir şey ekleyeceğim. erkek sünnetinin yaygın olarak yapıldığı ülkeler aynı zamanda ereksiyon ve erken boşalma problemlerinin en yaygın olduğu ülkelerdir. tabii, bu ülkeler aynı zamanda cinsel anlamda kapalı toplumlardır. bu yüzden sorun kapalılık mı, sünnet mi yoksa ikisi de mi izole etmek zor.

  burada sünneti savunanlar sünnetli insanların zührevi hastalıklardan daha az muzdarip olduğunu iddia ederler. yukarıdaki öneri aynen geçerlidir: bu insanlar sünnetli oldukları için mi yoksa seks yapmadıkları için mi bu hastalıkları kapmıyor tam olarak bilinmiyor.

  bütün bunların dışında dinen de evrimsel olarak da sıkıntılı bir mevzudur. hani allah şu vücudu mükemmel yaratmıştı? madem o kısımın olmaması büyük avantaj, neden evrimsel olarak gitmedi?

  tabii bunların hepsinin dışında beden bütünlüğüne aykırıdır. 18 yaşından küçük bir çocuğun bedeni üzerinde gereksizce gerçekleştirilen ciddi bir operasyondur. ailenizin gelip de sol kulak memenizi kesmesinden farkı yoktur. hatta tıbbi açıdan kulak memesi çok daha gereksizdir.

  bir de çocuğun bıçağın altına sorunsuzca yatması için uydurulmuş "erkek oluyorsun" geyikleri ataerkil düzenin devamında büyük rol oynar.

  başka sözüm yok hakim bey.

  not: #namoğluistifa #demirörenistifa
 • düpedüz sakatlamadır. belki o çocuk büyüdüğünde sünnet olmak istemeyecek. saçma sapan adetleriniz yüzünden neden sakatlıyorsunuz çocukları.
  bununla aynı kafa yapısını kız çocuklarının kulaklarının delinmesinde görüyoruz.
  hem istenmeyen hamileliğin sonlanmasına karşı çıkarlar hem de küçücük bedenler üzerinde tahakküm kurup geri dönülmez deformasyona yol açarlar.
  aklı başına erince isterse gider sünnetini olur. kimse çocuk bedeni üzerinde sağlığı ile ilgili acil bir durum ya da uzun vadede aşı olmak gibi korunmasına yönelik bir durum olmadığı sürece karar veremez. sizin çocuğunuz diye malınız değil. siz onu korumak ve iyi bir şekilde eğitilerek büyümesine yardımcı olmakla sorumlusunuz. ta sümer’e dayanan bu işlemin adet, din vs adı altında zorla yapılmasına artık karşı gelinmesi, hatta yasa ile yasaklanması lazım.
  biz bunu kadınlar için söylüyoruz ama çocuklar dahil tüm insanlar için geçerli bence: benim bedenim benim kararım
 • kesinlikle katıldığım önerme. bir oğlum olursa kendilerini sünnet ettirmeyeceğim inşallah. büyüyünce isterse kendi kendini sünnet etsin eşek sıpası.