şükela:  tümü | bugün
 • birlikte yaşamaya ara verilmesi, boşanma veya ayrilik davalarinda müşterek çocuk/çocukların velayetinin verildiği tarafın, mahkemece kişisel münasebetin düzenlenmesi sonucunda çocuğu diğer tarafa yani diğer ebeveyne belirlenen aralıklarla göstermek zorunda olması durumudur.

  yani diyelim ki, çocuğun velayeti anneye verildi, e ama neticede ortada çok ciddi tedbir alınması gereken bir durum yoksa baba da çocuğu görmeli. bu durumda mahkeme psikologun verdiği rapora göre verdiği velayetin kişisel ilişki tesisini yapıyor. işte mesela “baba her ayın 2. cumartesi günleri saat sabah 09:00 ile 17:00 arasında çocuğunu görebilir, okul tatillerinde çocuk 1 ay babada kalabilir” gibi bir karar veriliyor.

  tarafların yani ebeveynlerin buna uymaları lazım gerek. eğer aralarında ciddi bir husumet yoksa ve medeni iseler istedikleri zaman çocuğu görme esnekliğini kendi aralarında da genişletebilirler vs vs. ama durum her zaman böyle zuhur etmeyebiliyor. özellikle husumet olan dosyalarda taraflar çocuğu birbirlerine göstermeyebiliyor, kaçırabiliyor, çocuğu her türlü kullanıp istismar edebiliyorlar. böylesi zamanlarda çocuğu görme hakkı olmasına rağmen göremeyen taraf icra kanalı ile çocuğunu görebilir. buna da çocuk teslimi denir.

  çocuk tesliminin icra müdürlüklerine bırakılmış olması fecaat bir durumdur. çocuk bir mal gibi algılanarak bir ebeveynden diğerine icra memuru tarafından teslim edilmektedir. 2003 yılından bu yana çocuk teslimleri yapılırken psikolog, pedagog ya da bir eğitimci de teslim sırasında bulunmaktadır ancak kimi zaman çocuk diğer ebeveyne gitmek istememekte, direnmekte hatta ağlamaktadır. burada psikologun mutlaka ihtiyatlı olması, mesleki inisiyatifini kullanması, çocuğun en az örselenmesi için nasıl bir uygulama olması gerekiyorsa onu önermesi gerekmektedir.

  çocuklar çoğunlukla kaldıkları ebeveynlerin yanında diğer ebeveyn hakkında pek çok olumsuz ithama maruz bırakılmakta, diğer ebeveynden soğutulmaya çalışılmakta, diğer ebeveyne yabancılaştırılmakta, geçmişin birikmiş intikamları çocuğu baba ya da anneden mahrum bırakarak alınmaya çalışılmaktadır. çocuk ne yazık ki benzer şeyleri öteki ebeveynin yanına gittiğinde de yaşamaktadırlar. bu nedenle bir ebeveynden diğerinin yanına giderken yoğun bir kararsızlık ve duygusal karmaşa yaşamaları normaldir ancak çocuklar birer maşa olarak kullanılmamalıdır.

  sıkıntılı süreçler anlayacağınız..
 • sözlükte o kadar avukat, hukukçu ve yargı çalışanı var, kimse bu işlemin rezilliğinden, çocukların ne hale düştüğünden bahsetmemiş, sosyal devletin nasıl çalıştığına en iyi örnek bu işlemdir.
 • tekid'e icra müdürlüğünden çocuk teslimi dosyası itelenmiştir. tekid, psikolog ve anneyi yanına alarak teslim işlemi için yola çıkar. annenin yanında bir erkek şahıs vardır ve tekid sorduğunda akraba oldukları yanıtını alır, umursamaz.

  karakola gidilerek refakate polis ekibi alınarak mahale geçilir. baba tarafı çocuğu teslim etmek istememektedir. bütün ikna çabaları boşa çıkmıştır ve babanın akrabaları sokağı adeta doldurmuştur.

  anne ve akrabası bu sırada ekip otosunda beklemektedir. baba tarafı anneyle yanındaki adamı görünce polis otosuna saldırılar. yaklaşık 60 kişi polis arabasına tekme ve taşlarla vurmaya başlayınca ekip arabası kaçar

  tekid ve yanındaki psikolog 60 kişinin ortasında kalır ancak herhangi bir darpa maruz kalmazlar.

  sonradan öğrenilir ki; annenin yanındaki adam kadının sevgilisidir ve aynı yatakta koca tarafından basılırmışlardır. adam kaçmış kadını ise kocası 4.kattan aşağı atmıştır.

  tekid'in verilmiş sadakası varmıştır.
 • çocuklara adeta maddi değeri olan bir mal muamelesi yapan gayrı ahlaki bir düzenlemedir. nihayet geçtiğimiz günlerde yargıtay bu konuda bir karar verdi ve müteselsil velayetin önünü açtı. duyumlara göre bu konuda çalışmalar da yapılıyor. nihayet bu çağdışı muamele tarihe karışacak.