şükela:  tümü | bugün
 • çocuk uyutmak, korku filmindeki psikopat karakteri öldürmek kadar zor ve tek seferde halledilemeyen bir hadise olduğundan, anne ve babanın zamanla geliştirdiğini düşündüğü ama her hamlede çürütülen yöntemlerdir. çünkü çocuğun karşı koymayı ilk öğrediği şey uykudur... gözleri kapanırken bile emziğini atarak, kollarını çırparak kendini uyandırabilir... buna karşı geliştirdiğiniz, kolları tutma, emziği sürekli tıkma yöntemleri ise bacakların çırpılması ile bertaraf edilir... bu konuda salık verilebilecek tek yöntem, ebeveynlerin sinir sistemlerini sağlam tutacak bir teskin edici almalarıdır...
 • eski bir yöntem ama işe yarar. "dandini dandini dastana danalar girmş bostana eeee eeee eeee e" şeklinde sallanarak çocuk zıbartılır.
 • her yolu denedikten sonra cocuk hala uyumamakta direnniyorsa kalinca bir battaniye bulunur, cocuk o battaniyenin icine atilir, sonra iki kisi battaniyeyi uclarindan tutarak sallamaya baslarlar.. cocuk ne oldugunu anlayamadigi ve korktugu icin aglamaya baslar ama yilmamak gerekir cunku bir sure sonra muhtemelen beyin sersemi oldugu icin uyur ya da bayilir.. boylece amaca ulasilmis olur..
  (bkz: yapilmamasi gereken hareketler)
 • geçen hafta itibariyle duyduğum doktorun fön makinesi ya da elektrikli süpürge çalıştırarak çocuğu uyutun tavsiyesi (çocuk anne karnındayken bağırsaklardan dolayı gürültülü bir ortamda olduğundan dışarı çıktığında da ancak gürültülü bir ortamda uyuyabiliyormuşş)
 • gunumuz gencligi icin siyasetten bahsetmek yeterlidir.
 • çocuk degil ama belki bebek uyutmak için yapilabilecek en güzel sey, içindeki morfinden ötürü anne sütü içirmektir. pamuk gibi olur bebecikler
 • anason icirmek. burda bir anne bunu yapinca eczacilar birligi saskinliktan kucuk dilini yutmustu.
 • titresim, hareket, rutin ses gibi
  çocuk uyutmanin yaninda herkesi uyutabilecek kadar etkili hareketlerin tümü.

  titresim: sallamak...bunu bebegi battaniyeye koyup iki uçtan tutup iki kisi sallamak sekli ile yapilani da vardir ama sallarken, çocukken salincakta yasanan hiz limitini hatirlamak ve düsme/düsürme noktasini da hesaba katmak gerekir.
  (bkz: besik)

  hareket:
  istanbulda oturanlar için; bebek arabaya konur; bir noktadan önce sariyer e kadar gidilir; uyumaz ise
  eminönü ne kadar gidilir. mutlaka uyur; itina ile yatagina konur. unutulmamasi gereken nokta ise bebegi pijamasi ile arabaya koymaktir yoksa yatakta giydirmek yeni bir istanbul turuna davetiyedir.

  rutin ses:
  evdeki her türlü makine; özellikle kurutma makinesi sesi; en kadim ninnilerden bile daha etkilidir. bunun disinda; timbir timbir çalan her türlü müzik...bunun için de özel yapilmis timbir timbir ördek seklinde ipli aletler vardir. ipi çekersin; durmadan ayni melodiyi çalar çalar durur...
  (bkz: iyi uykular turkiye)
 • zamaninda kullanilan yöntemlerden biri, içinde cannabis ve kloroform da olan surup içirmekmis.

  http://www.antiqueweird.com/bottle.jpg