şükela:  tümü | bugün
 • önemli not: bu başlık 1biligtenuz nicki çaylak yazarın ricası üzerine açılmıştır. orijinal hali buradadır (bkz: #94367592)

  evet arkadaşlar bunu geçtiğimiz süreçte günden güne anlamaktayız. en azından hala bilinci olan ve zihni sağlıklı ( averaja göre) çalışan güruh anlıyor. nerdeyse tüm cinayet sorumlularının psikolojik rahatsızlıkları ailelerinden kalma eserler oluyor. aileler sağlıklı olursa çocuklar da sağlıklı gelişir. çocuk yapma ehliyeti lisansı vsvs. abartı olabilse de -ki günümüz türkiyesinde olması gereken budur- en azından evlilik öncesi zorunlu bir eğitim olmalı. evlenmeden önce psikolojik rating yapılmalı. ve buna göre evlilik onaylanmalı memur tarafından. güzel ve yalnız ülkeme sevgilerimle...

  edit: ömcesi->öncesi.

  ayrıca (bkz: #94367411)

  şuna da (bkz: #92391459)
 • bu tür olayların yüzdesini düşürebilecek bir çözüm fakat bu uzun vadeli önergeyi, "üç çocuk yapın" tarzı yaklaşımları olan bir hükümetin gerçekleştirmesi çok zor.

  doğuda ki insanlar 10-15 çocuk dünyaya getiriyorlar hükümet bunu nasıl engelleyecek? ülkede daha kaçak elektriğin denetimi bile yapılmaz iken bunun denetimi nasıl sağlanacak? olması gereken fakat hiç bir zaman gerçekleşmeyecek önerge.

  bunun yerine devletin insanlara psikolojik destek sağlaması ve bunun için televizyon gibi yerlerde insanları bilgilendirmesi ya da çocuklara okulda insan ve düşünce gibi dersler koyup çocukların ileride daha sağlıklı bireyler olmasını sağlamak ki bu daha mantıklı.

  çünkü;
  bireylerin çoğu psikolojik rahatsızlıkları sonucu yaptığı eylemler çocuk olduğu yıllara dayanıyor, bu önerge de fazla uzun vadeli fakat hamura çocuk iken müdahale etmek de geleceğimiz için çok daha mantıklı.
 • ütopik bir istektir. bunun yerine daha gerçekçi ve yapılabilirliği daha mümkün olan (bkz: pedagoji) eğitimidir.
  bu da devletin her evlenecek kişiye ücretsiz olarak belli bir zaman diliminde vereceği bir eğitim ile pek tabi gerçekleşebilir. bunu biraz daha geniş düzlemde düşünecek olursak zorunlu din dersi yerine okullarda en basit hali ile zorunlu çocuk psikolojisi eğitimi bile verilebilir.
  unutulmamalıdır ki en kötü insan bile bir zaman çocuktu.

  balık tutmanın, araba kullanmanın bile bir eğitimi, sertifikası vs varken dünyaya bir insan getirmenin de şüphesiz bazı kıstasları olmalıdır.

  bunlardan önce esas olan mesele ise aile planlamasıdır. en az üç çocuk diyen bir anlayışın bunları yapması ise george orwell ın 1989'unun yaşanma ihtimalinden bile zordur. .
 • niyetim başlığı hortlatmak değil. açıkçası gerekli olup olmaması bir çok tartışma gereken bir konu bu. bu kez de nikahsız evliliklere sebep olabilir.

  temel sorun, ülkedeki rezil eğitim sistemi ve insanların düşük mentalide olması. sil baştan bir sistem gerekli. köy enstitüleri tekrar açılmalı. 40 yaşındaki adamı da 70 yaşındaki adamı da bir şekilde eğitim anlamında elden geçirmek lazım. mesela zorunlu olarak, aile kültürü dersi verilebilir. burada evliliğin ne demek olduğu ve boşanmanın ne kadar normal bir şey olduğu öğrenilebilir. bu eğitimden kastım, tüm nüfusa sorunlu olarak verilmesi. ama ben avukatım, doktorum yok. zorunlu askerlik gibi herkese işleyeceksin bu dersi.
 • önce evlilik ehliyeti gelmeli sonra çocuk yapma ehliyeti gelmelidir
 • daha sağdan yürümesi gerektiğini bilmeyen bir toplumuz. keraneleri kapatsalar birçoğu çocuk fln uzun zaman anlayamaz yapamaz zaten.
 • yine tüm yollar 'eğitim'e çıkıyor.
 • kısırlaştırma gelmeli.
  cahil kesimin 4-5 çocuk doğurup sokağa bırakması ve büyüyen çocukların ilgisizlik ve kontrolsüzlük nedeniyle suç makinesine dönüştüğü bir ülke burası.zaten cocuk zevki taşıyanların hemen hepsinin hangi zihniyete sahip olduğuda ortada.kimse senin 7 dk'lık zevkinin meydana getirdiği bir salağı çekmek zorunda değil.
  sikişerek 3 çocukla yada 20 çocukla kimse dünya lideri ülke olmadı.allah rızkını verir diye prezervatifsiz sevişen tipler sayesinde ülkenin geldiği duruma bak amk
 • çok doğru bulduğum öneri. hakkıyla çocuk bakamayacak olanların çocuk yapması bir şekilde engellenmeli. böyle bir uygulama, hem çocuğa hem topluma fayda sağlayacaktır.
 • (bkz: quis custodiet ipsos custodes)

  bir siz akıllısınız zaten, geri kalanı aptal, cahil.

  çocuk yapma ehliyetinde neye göre kriterler ve şartlar olacak? olduğunda kriterler ve şartların doğru olduğunu nasıl anlayacağız? yapacak kişileri ve kurumları neye göre seçilecek? hatta kim seçecek?