şükela:  tümü | bugün
  • yap(a)mamanın yanı sıra potansiyele sahip olduğu halde istemeyen insanın en başta kendine sunduğu bahanelerdir:

*sadece sevgilisini * çok sevmek istemek,
    *sevgilisinin sadece kendisini sevmesini istemek,
    *şansa bağlı şeyleri sevmemek, (sonuçta her ne kadar anne ve babanın genlerinden oluşsa da yabancı olabiliyor.)
    *sakat doğma ihtimalini kabullenememek,
    *ilerde bir çocuğun "yapmasaydınız lan o zaman!" demesinden korkmak,
    *bir enerjinin yaşamama özgürlüğünü elinden almak, ?
    *hiç bir insana ondan bir çocuk yapacak kadar güvenememek!, (ilerde bir gün çift ayrılmak zorunda kaldığında çocuğun ortada kalmasından korkmak)
    *"amına koduğumun dünyası benim çocuğum kadar değerli bir şeyi hak ediyor mu lan!" diye düşünmek...

bunlara örnektir. bunlar örnektir. ama ben de çocuk yapmayacak kitlenin içindeyim. sebebim ya hepsi ya da hiçbiri.

bu entry düzenlenecektir.
  • yokluğun varlıktan daha iyi olması.
  • en başta sancılı doğumlar,geceleri onun zırıltısı ile uyanmama isteği, süt verme ve göğüslerin şişme büyümeden sonra çatlaması, kilo alma olasılığı, bebeğin yetmediği vitamin mineral vb. annenin almaması sonucu annenin sağlığını tehlikeye atması, yürürken eşyaları dağıtması,masanın örtüsünü çekmesi (üzeri doluyken), her zaman önlenemez bir sorumluluk, okul masrafları, tembel bir öğrenci olma olasılığı, öğretmenin toplantıda onun ne kadar tembel ve işe yaramaz olduğunu anlatırkenki yerin dibine geçme isteği, bi baltaya sap olamayan hayırsız evlat olma olasılığı, yedir içir doğur besle emeklerin boşa gitsin... bırak ya uğraşılmaz...
  • sürprizlerden hoşlanmamak.
  • daha fazla sorumluluk istememek,

değişken bir büneye sahip olduğunu farkedip, iki gün sonra siktir edemeyecegin bir varlığa sahip olmayı reddetmek,

peydahlarken fikrini soramadığın bir insana, dünyayı yaşatmanın haksızlık olacağına inanmak,

ama sanırım en önemlisi annelik/babalık iç güdüsüne sahip olmamak. bu güdü söz konusuysa, insanoğlu hiç bir şeyi umursamadan üreme isteği duyabiliyor.
  • çevremde yakın olsun uzaktan tanış olsun çocuk sahibi insanları izleye dinleye kafama kazınan gerçek; çocuk pahalı bir şey.. doğurmaktan büyütmeye okutmaktan evlendirmeye herşeyi para.. bugün istanbul'da ortalama özel bir okulda bir ilköğretim yılının yine bir çocuk için yaklaşık 25,000 (yirmibeşbin) tl ye patladığını öğrendim.. yetti de arttı bile..
  • hayatta olmaktan mutlu olmamak... dolayısıyla seçme şansı olmayan bir canlıyı daha bu hayatla buluşturmak istememek
  • fiyat/performansının düşük olması.