şükela:  tümü | bugün
 • çocuklarınıza önce dünyanin insanlarin değil güneşin etrafında döndüğünü öğretmeniz lazım. zira bunu öğrenmezlerse çok çekilmez oluyorlar büyüyünce...
 • mamasını suyunu ihmal etmeyin. arada bir de güneş gören yere koyun bebeyi ama çiçek açmasını beklemeyin.
 • küçük yaştan itibaren bazı seçimleri ona bırakın. haysiyetini kırıcı eylemlerde bulunmayın. ceza adı altında sevmediği şeyleri yaptırmak yerine sevdiği şeyleri ertelemeyi deneyin. başkalarında görüp eleştirdiğiniz şeyleri onların gözü önünde yapmayın.
 • "cocuk bos bir sayfadır, ne yazarsan o olur" düşüncesinden kurtulun. cocuklar, kendi huyları, tercihleri ve ozellikleri olan kucuk insanlardır. yonelimlerine göre egitim verin, yaparken mutlu olacağı bir mesleğe hazırlanmasına yardim edin.
  "kendi gönlüne bırakırsan ya davulcuya, ya zurnacıya kaçar" diye boğmayın.
  bol bol sevin. bunun limiti olmaz, yarin daha da fazla sevin.
  başkasının cocuguna, hatta anasına davrandığınız gibi davranın. (vurmayın, yaninda veya kendisine argo konuşmayın, nazik olun)
  yuz goz olmayin.
  kimin buyuk oldugu belli olsun. disiplini elde tutun.
  herşeye hayir demeyin. hayir dediginiz zaman mumkunse sebebini de anlatın.
  sigara içmeyin.
  ve her zaman elinden tutun, karsiliksiz destekleyin.
 • oblomov u okusunlar
 • illa bir uğraşları olsun. spor yapsın, ne bileyim piyano çalsın, gitsin kaysın. ama bir şey yapsın. hobisi matematik olsa bile olur, yeter ki bir şeyde iyi olduğunu söyleyebilsin. sevinir hem.
 • ev işlerine yardım etmesine izin verin, bırakın kırsın, dökülsün, üstü kirlensin. çamurla oynasın, kumda yuvarlansın. elinizde bezle çocuğun peşinden koşmayın ''ay kirlendi, ay pislendi.'' diye.
  bir de arada gönderin seveyim, ısırayım. ağlayınca gelir alırsınız.
 • çocuğunuzun terbiyesini kendiniz verin.
  eğer bunu yapmazsanız, büyüdüklerinde başkaları mutlaka yaparlar (çünkü kimse kimseye sonsuza kadar sabır göstermez) ve sizde anne-baba olarak bu duruma çok üzülürsünüz. yetiştirdiğiniz çocuğunuza başkalarının terbiye vermesi zorunuza gider çünkü.
  çocuklar, her anne-baba için kıymetlidir, özeldir. dünyanın en güzel şeylerine layıktır ve her iyi anne-baba çocuğuna her şeyin en güzelini vermek ister. doğaldır ve olması gereken şeydir bu. ama bunu yaparken; çocuğunuzu dünyanın merkezinde kendisi varmış gibi, her şeyi yapmayı kendinde hak gören bir insan olarak yetiştirirseniz, ilerde çok acısını çekersiniz.
  annemin bir sözü vardı: "kendinize, "allah belanı versin" dedirtmeyin kimseye. efendi olun, düzgün bir hayat yaşayın."
  sözünü kendimce yerine getirmeye çalışıyorum. düzgün bir hayat yaşamaya, efendiden bir insan olmaya, başkalarınında bu dünyada en az benim kadar yaşama hakkı olduğuna, herkesin zaten kendine yeten yeteri kadar derdi tasası varken birde benim kimsenin başına bela olmamam gerektiğine, tüm bunlara elimden geldiğince dikkat ederek yaşamaya çalışıyorum.
  benim naçizane tavsiyem, bu yönde olacaktır.
 • beni rahat bıraksın da kime bela olursa olsun mantığıyla sokağa salmayın. çocuğunuzun başkalarını rahatsız etmediğinden, başkalarının malına zarar vermediğinden emin olun. sonra çocuğa değil size (daha doğrusu çocuk üzerinden size) sövüyorum haberiniz olsun.
 • onlara simit alın.