şükela:  tümü | bugün
 • annenizin babanızın taşıdığı ömür törpüsünü sizin devralmanızdır. kendi isteklerinizden, tutkularınızdan , eşinizin size ilgisinden feragat etmek demektir. onu beslerken sizin de cici bebe, meyveli yoğurt, ciğer yemesi demektir. uykusuz kalmak, eski giysilerinizin üzerinize olmaması demektir. kendinizden çok onu önemsemek, pazara gittiniz mi mutlaka ona birşeyler almak, onu gülerken görmek için maymunluk yapmak demektir. hasta olduğunda onunla beraber güçsüz düşmek demektir. büyüyünce de sizi beğenmemesi, zaman zaman sizden utanması, nefret etmesi demektir. ne yaparsa yapsın, ne derse desin asla kokusundan, sarılmasından, öpmesinden, annecim demesinden vazgeçememek demektir.
 • onunla birlikte tekrar ilkokula başlamaktır, vize - final sıkıntılarını tekrardan yaşamaktır, ilk aşkın sıcaklığını duymak acılarını bir daha çekmektir.
 • sabır gerektiren zevkli olgu.
 • dun bir senelik özel ilkokul ücretinin ortalama 20 milyar olduğunu öğrendikten sonra yok artık dediğim kutsal aktivite
 • dört yıllık nacizane çalışmalarıma bakarak bu konuda yapabildiğim tek yorum :

  sen çocuğu yetiştirmezsin, çocuk seni yetiştirir.

  daha çalışkan, daha olgun, daha anlayışlı ve daha iyi bir insan olmanı sağlar. hayatı öğretir. *
 • başarısız olunmaması gerekir, deneme yanılma yöntemi ile öğrenilmemelidir.
 • en fazla ciddiye alınması gereken iş. ancak bizim toplumumuzda çocukları ya tv büyütür ya okula atılırlar öğretmen halletsin denir. veyahut varsa büyükanne ve büyükbabaya emanet edilir.
  üreme kabiliyeti olan her çift yazık ki çocuk sahibi olabilmektedir. doğum kontrol yöntemlerinin uygulanmasının yeterince ciddiye alınmadığı durumlarda 9 ay sonra başa gelebilecek durumdur.
  deneme yanılma ile her şey öğrenilir bu yüzden ilk çocuklar ailelerin protipleridir.
 • hergecen gun annenizi daha cok anlamaya basladiginiz bir surectir.
 • çocuk doğup, iş bulana kadar aileye ortalama maliyeti $ 145.000 olarak (bir ferrari fiyatı) hesaplanmıştır.
 • dogdugu ilk gunden itibaren evebeynin aslinda kendilerini yetistirdiklerini bir turlu anlayamadiklari durumdur. savunma mekanizmalarinin en yaygini olan sucu baskasina atmakla baslar. ornegin; sen zaten kucukken de sut icmezdin cumlesi. sirf bu cumle bile annenin cehaletinin tavanda oldugunu gosterir. geriye donup baktigimizda aslinda annenin emzirme yonteminin yanlis oldugunu gorebiliriz. yenidoganin dili biraz geridedir, dolayisiyla yenidogan meme dokusunu agizina tam olarak alamaz, memeyi bos yere emerek meme ucunda catlaklar olusmasina sebep olur. tabi bir yandan karni actir ve huysuzlanir, bu dongu boyle devam eder, karni doymayan bebek daha cok huysuzlanir, sonunda annemiz bebegi sutten keser. boylece emzirme yontemlerinden bir haber annemiz cocuguna ilk etiketi de yapistirir, sut icmeyi sevmiyor. bilin bakalim bunu ilerde hangi etiket takip edecektir sorunun cevabi; yemek yemegi sevmiyordur.
  halbuki annemiz bebegini yetistirmeye baslamadan once, kendini yetistirse, okusa, arastirsa, dokturunu dinlese butun bunlar yasanmayabilir. hayat kelebek etkisi degil ki gunlugumuzun sayfalarini tekrar tekrar yazalim.