şükela:  tümü | bugün
 • kumaş dokumak gibidir... siz atkıları örersiniz o çözgüleri... siz bebekken elleri üşümesin diye yanınızda yatarken ellerini ellerinizin içine alırsınız, o kış günü eldivensiz çıkar... siz karnınızda iken ve emzirirken iyi beslensin diye yıllarca cola, kahve, çay diyeti yapar sigaradan uzak durursunuz, sütünüzü ihmal etmezsiniz, o abur-cuburla geçiştirir, yaptığınız yemekleri seçer... siz o eğlenebilsin diye çocuklu insanlarla arkadaşlık etmeye gayret eder, çok sevdiğiniz arkadaşlarınızı ihmal edersiniz, o oluru olmazı eve taşır...
 • annenizin babanızın taşıdığı ömür törpüsünü sizin devralmanızdır. kendi isteklerinizden, tutkularınızdan , eşinizin size ilgisinden feragat etmek demektir. onu beslerken sizin de cici bebe, meyveli yoğurt, ciğer yemesi demektir. uykusuz kalmak, eski giysilerinizin üzerinize olmaması demektir. kendinizden çok onu önemsemek, pazara gittiniz mi mutlaka ona birşeyler almak, onu gülerken görmek için maymunluk yapmak demektir. hasta olduğunda onunla beraber güçsüz düşmek demektir. büyüyünce de sizi beğenmemesi, zaman zaman sizden utanması, nefret etmesi demektir. ne yaparsa yapsın, ne derse desin asla kokusundan, sarılmasından, öpmesinden, annecim demesinden vazgeçememek demektir.
 • onunla birlikte tekrar ilkokula başlamaktır, vize - final sıkıntılarını tekrardan yaşamaktır, ilk aşkın sıcaklığını duymak acılarını bir daha çekmektir.
 • sabır gerektiren zevkli olgu.
 • dun bir senelik özel ilkokul ücretinin ortalama 20 milyar olduğunu öğrendikten sonra yok artık dediğim kutsal aktivite
 • dört yıllık nacizane çalışmalarıma bakarak bu konuda yapabildiğim tek yorum :

  sen çocuğu yetiştirmezsin, çocuk seni yetiştirir.

  daha çalışkan, daha olgun, daha anlayışlı ve daha iyi bir insan olmanı sağlar. hayatı öğretir. *
 • başarısız olunmaması gerekir, deneme yanılma yöntemi ile öğrenilmemelidir.
 • en fazla ciddiye alınması gereken iş. ancak bizim toplumumuzda çocukları ya tv büyütür ya okula atılırlar öğretmen halletsin denir. veyahut varsa büyükanne ve büyükbabaya emanet edilir.
  üreme kabiliyeti olan her çift yazık ki çocuk sahibi olabilmektedir. doğum kontrol yöntemlerinin uygulanmasının yeterince ciddiye alınmadığı durumlarda 9 ay sonra başa gelebilecek durumdur.
  deneme yanılma ile her şey öğrenilir bu yüzden ilk çocuklar ailelerin protipleridir.
 • hergecen gun annenizi daha cok anlamaya basladiginiz bir surectir.
 • sorumlulukların en büyüğü. kendi hayatından taviz verme, fedakarlıkta bulunma, ve bunu canı-kanı için yapma eylemi. dünyaya gelmesi ellerinizde olan minicik bir yavrunun, cici bir ruhun en büyük hakkı en iyi şekilde yaşamaksa, çocuk yetiştirmek de dünyanın en önemli işlerinden biri oluyor. hayatıyla ilgili ciddi kararları uzun bir süre boyunca verecek olan makam olmak, ona en iyi şartları hazırlamak, sevgi vermek ve saygı duymak... tüm bunları yapabilmek o kadar zor ki, çocuk kalkıp da 'beni niye dünyaya getirdiniz?' diye sorarsa hiç de haksız sayılmaz. çocuk yetiştimek muhakkak çok güzel birşey olmalı, ama mevcut dünyada bunu yapacak güç, cesaret ve imkanı bulmak da bir o kadar çetrefilli. nüfus fazla, olanaklar sınırlı ve 'çocuk yetiştirme'ye çalışılıyor. ki o çocuk ki, asla üzerinde denetim ve yönetim hakkına sahip olunan bir nesne değil. öğrenmeyi öğretmek gereken bir masum hazine sadece*.

  ideal çocuk için: (bkz: yunus danış)