şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yuva)
 • (bkz: anaokulu)
 • küçük çocukların sabah bırakılıp akşam alındıkları bakımevi, (bkz: kreş).
 • (bkz: kalp)
 • okul öncesi bir takım şeyleri öğrenmesi, vatana millete daha hayırlı olması gibi nedenlerle çocukların aileleri tarafından gönderildikleri yer.
  tam evimin karşısında var bunlardan bir tane, sabahtan beri kurttan tavuğa, inekten aslana hayvanlar alemini öğreniyorlar. oysa iki dakka insan gibi susmayı öğrenseler, hemen şimdi, bizim sokaktan başlayacaklar hayırlı bir şeyler yapmaya.
 • çocuklar yaşar içerisinde.

  genelde her yere yuva yapmazlar. kraliçe çocuklar tarafından yeni çocuklar meydana getirilir. her yuvada bir kraliçe çocuk ve işçi çocuklar mevcuttur. bunların görevlerini gürültü yapmak, ağlamak vs. şeklinde sayabiliriz.

  çocuk yetiştiriciliği ve çocuk çiftçiliği son yıllarda ülkemizde yoğun rağbet görmektedir. özellikle organik çocuk yetiştiriciliği şu an da çok popüler.
 • dünyaya merhaba dediği andan itibaren hayatın acımasız tokatını yiyen; annesi , babası ya da aile büyüklerinden birisi tarafından bir şekilde terk edilen çocuklar. yeni doğanlar, anne sütüne, anne kokusuna muhtaç minicik bebekler, dünyadan habersiz dünya tatlısı çocuklar bunlar. alabildiğine masum, sevgi ve sarılmaya hasret, çaresizliğin en acısını minicik yaşlarında öğrenen yetimler… bir başlarına kocaman bir dünyanın içinde, gözlerini iri iri açarak, neler olup bittiğinin farkına varamadan yaşam mücadelesine başlıyorlar. bu öyle zorlu bir yolculuk ki onlar için. ruhları kırgın, kalpleri ezik, yaşama küskün bir şekilde; yani deyim yerindeyse bir sıfır yenik başlıyorlar nefes almaya, karınlarını doyurmaya.
  onları unutmamak gerek arada bir de olsa ziyaret edip onlarla beraber gülmek çoğu dertlerini unutturacaktır.
 • eskilerin tabiriyle kimsesizler yuvasıdır. içerdekilerin tabiriyle "yaşayan bilir" yeridir. abla kokusudur. baba özlemidir. bakım altına alınan çocuklar hep de annesiz babasız değildir ve onları bırakanlar kötü anne baba da değildir bazen. bazen mecburiyettir. ne yaşamış olursan ol kendinden daha kötüleri görünce şükürdür. dayak yiyeceğini bile bile her akşam ablanın yatağına kaçıp onunla uyumaktır. dışardan vahvahlar teselli etmez gerçi hiçbir şey teselli etmez cuma günleri dolmuştan inecek olan babayı beklemek teselli eder onun gülümsemesini görmek elini öpmek boynuna sarılmak teselli eder. başta da dediğim gibi yaşayan bilir.
 • türk lirası hesabı
  t.c. ziraat bankası samanpazarı şubesi / ankara
  hesap no: 321 5620-5001
  iban no: tr960001000384032156205001

  yapılan yardımları genel veya özel olarak belirleyebilliyorsunuz

  genel örnek:
  çocuk yuvalarında kalan çocukların her türlü ihtiyacı için,
  sevgi evlerinde kalan çocukların her türlü ihtiyacı için,
  yetiştirme yurtlarında kalan çocukların giysi ihtiyacı için...

  özel örnek:
  x çocuk yuvasında kalan çocukları her türlü ihtiyacında kullanılmak üzere,
  x yetiştirme yurdunda kalan çocukların kitap ihtiyacı için,
  x çocuk yuvasında kalan çocukların oyuncak ihtiyacı için….

  detaylı incelenebillir.

  http://www.cocukhizmetleri.gov.tr/…onullu-hizmetler

  30 40 liradan kimse bir şey kaybetmez.
hesabın var mı? giriş yap