şükela:  tümü | bugün
  • sahsim adina uzak ara bozacidir bu. uzun yillar oldu boza icmeyeli. daha da uzun yillar oldu bozaci gormeyeli...
  • o pis lahmacuncu. öyle iyi gelirdi ki aç karnına(:
  • pamuk şekerci ve satıcı değil ama döner salıncakçı (oldlar bilir)
  • dondurmacı. o tadı hiçbir dondurmacıda bulamadım. elinde taşıdığı termosun yuvarlak topuzlu kapağı mutluluğun şekliydi. ona benzer bir şey görünce bile mutlu oluyorum hâlâ :)
  • kedi etli lahmacuncu tabiiki, hatta lahpeloncu...
  • küçükken perşembe günleri yağcı gelirdi. büyük bir kamyonetin arkasına yağ deposu koyup yağ satardı. sadece yağ değil, envai çeşit temizlik ve mutfak ürünü. bizi ilgilendiren kısmı ise helva satmasiydi. haftada 1 kâğıda sarılı pakette helva aldırır yerdik.

cumartesi günleri basmacı gelirdi. omer abi. o da minibüsünün arkasına çeşit çeşit basma, tekstil ürünü vs koyup satardı. çocuklar içinse sadece şekerli sakız vardı. her cumartesi koşar şekerli sakız alırdık.

onun haricinde yazın niğdeli dondurmacı. hergun gelirdi. hemen hergun akşamüstü çıkıp dondurma alırdık.

köy yeri olduğu için bunlardan başka pek uğrayan olmazdı. daha doğrusu çocuklara hitap edenler bunlardı.
  • offf.. kesinlikle mısır ve eskimo.

ızmirde süt darı arabasının yolunu gozlerdim. o sicak kazanin sicakligi kokusu sonra o mis gibi süt darı üzerine serpistirilen tuz.. hala çok özlerim.

birde mardinde yediğim eskimolar. eeeeeesskimoo diye dolanirdi çocuklar. ev yapımı bol şekerli bol gida boyalı kesinlikle çok sağlıksız ama aşırı lezzetli eskimolar. su termoslarinda satılırdı. o termosun içindeki pasparlak metalin parlaklığını çok severdim. sari turuncu yeşil kırmızı pembe ve nadir bulunan beyaz ve kahverengi eskimolar. beyaz a4 kağıdına sarili olurdu.

daha dün akşam bunun muhabbeti geçmişti ve gözlerim nemlenmisti. ulan ne güzel çocukluk yaşamışım be...
  • (bkz: karcı)

evet, bildiğimiz kar satan adam.

yazın akdeniz’in yaylalarında kışın depolanan karları satan seyyar satıcılar olurdu. kilo ile mi satılırdı nasıl olurdu o kadarını hatırlamıyorum ama pekmezle yemesi çok zevkliydi.
  • pamuk şekerci, açık bisküvi satan anadol kamyonetli amca ve tavşan baloncu amca.
  • bodrum karaincir’in beyaz şapkalı elma şekercisi.

annem mısır alırım ama şeker almam derdi kıyamazdı sonra.

sahilin taa diğer ucundan sesini duyar duymaz kardeşimle pozisyon alırdık.