şükela:  tümü | bugün
 • serdar denen ittir. 2 yıl önce gördüm en son herif resmen dileniyordu. önce üzüldüm sonra üzüntüm yanından geçtiğim hızla kayboldu.
 • ölü.
  çete reisi olarak kariyerini tamamladı.
 • turkcell'de satış elemanı, sistem çarkında dişleri kırıldı, pençeleri törpülendi, sirk aslanına döndü.
 • dağı kundaklama ve daha önceki suçları birleştirip sağlam bir hapis cezası yedi halen içeride. sanırım dağ için yüklü bir tazminatta geçirmişler ancak nasıl tahsil ederler bilinmez.
 • kendi mahallemin değil okuduğum lisenin ve lisenin bulunduğu mahallenin reisi vardı.

  abisi hapiste, çıktıkça birine bıçağı takıp yine giriyor zaten. kankasını şişlemişler. kendisi ise polis oldu, yıllarca torbacılıktan tut gaspa zorla uyuşturucu satmaya kadar işlemediği suç kalmadı, şimdi ise poliscilik oynuyor. hayat garip.

  bir ortadoğu gerçeğidir dedim geçtim.
 • babasi tarafindan vuruldu tüfekle..yazik oldu..
 • çoluk cocuga karışmış karısının peşinde kucağında cocuk geziyor
 • mahallede değil ama okulda vardı böyle bir tip. mafyatik geçinip sağa sola muasallat oluyordu. geçenlerde aracın yağını değiştirmek için sanayiye gittim. abisinin dükkanında yağ falan değiştiriyor bu hıyar. 10 lira bahşiş ateşledim, resmen köpek oldu. nerede okulda garibanların zorla parasını alan mafya bozuntusu nerede 10 lira için neredeyse takla atacak olan adam.
 • mahallenin iti, korkak tavuğu aynı zamanda haramisi olan bir çocuk vardı. 2 sene önce bir kıza tecavüz ettiği için tutuklandı. bir sene sonra çıktı. nasıl çıktı kimse bilmiyor ama halen itlik peşinde.

  küçükken babasından çok sağlam dayak yerdi. kimseyi dövebildiğini görmedim. babası gibi boyu 190nın üzerinde. görsen sağlam kapı gibi dersin ama kafa uyuşturucudan beton gibi olmuş. zaman zaman polis alır götürür iki gün geçmez geri getirir.

  ismi de ironi gibi namussuzun. böyle mert mi olur lan!?

  pisliğin tekidir anlayacağın rıza baba
 • üşenmedim yazılanları okudum. çocukken alemin kralı gibi takılan, önüne gelene kendi ölçeğinde zorbalık yapan tipler genelde uyuşturucuya bulaşmış, bazısı ölmüş, bazısı hapse düşmüş.
  benim de vardı böyle bir tanıdığım. çocukluğum almanya'da geçti. tahmin edeceğiniz üzere bu bahsi geçen reis bir türk çocuğuydu. hem mahalle hem de sınıf arkadaşımdı. fen lisesi tarzı çalışkanların gidebildiği bir okul olduğu için sadece iki türktük sınıfta. ve yine tahmin edebileceğiniz üzere zeki bir çocuktu. ama kafası hep hinliğe çalışırdı. okul servisine hep ilk o binerdi. yıllarca gittik geldik okula, bir kez bile ikinci sırada bindiğine şahit olmadı bu gözler. serviste,sınıfta, beden dersinde hep özel yerleri vardı. yanlışlıkla birisi otursa pataklardı, hiç olmadı lafıyla sözüyle kaldırırdı oralardan. sınıfta toplu bir şey yapılacaksa hep ilk o atlar, en avantajlı konum ne ise hep o gelir, bir işte en karlı durum ne ise hep o sahip olurdu. hayvanlara eziyet eder, öğretmenlere kabalık yapar, sürekli kendinden daha fakir kişileri aşağılardı. ödevleri başkasından otlanır sınavlarda kopya çekerdi. henüz 10-11 yaşlarında olmamıza rağmen başkası adına utanma duygusunu iliklerime kadar hissediyordum. sınıfta iki türktük çünkü, ve ben aşırı duyarlı bir çocuktum. sanki aile bireylerimden biri beni rezil ediyor hissine kapılıyordum. onun tam zıddı bir çocuktum. uslu, çalışkan, sessiz sakin, hafif çekingen ama başarılı. o çirkefleştikçe ben daha uslulaşıyordum. türk ulusunun bu çocuk gibi olmadığını ıspatlama misyonu edinmiştim adeta. tipik türk ezikliğini o yaşta yaşıyordum. tüm dünyaya kendimizi ıspatlamalıyız ezikliği. türk çocuklarının hepsi yaramaz sorunlu değilmiş diyorlar benim üzerimden diye kendimle gurur duyuyordum. adeta bir aziz sancardım, adeta bir mis törki edasıyla ülkemi temsil ediyordum. ülkemin kaderi bana bağlıydı bir nevi, o derece.
  tüm bunların ailesi tarafından durmadan pompalanan gereksiz ve aşırı özgüven yüzünden olduğunu ta o yaşta anlayabiliyordum. benim ise tam tersine bir özgüven durumum vardı. yapabildiğim şeyleri bile gösteremiyor kendimi yeteri kadar ıspatlayamoyordum.
  çok sonra duydum o çocuğun durumunu. uyuşturucu bağımlısı olmuş, ailesi onu kurtarmaya adamış kendini. türkiye'ye yollamışlar belki düzelir diye burada da devam etmiş kötü alışkanlıkları. onun yolunda giden başka bir türk arkadaşımız uyuşturucu komasına girip vefat etmiş. bu çocuk da pek iyi durumda değilmiş.
  ben ne mi oldum. ben de tutunamadım. iki okul bitirdim, çok iyi akademik başarılar elde ettim. ama henüz adını net koyamadığım sebeplerden ötürü bir türlü tutunamadım. özgüven eksikliği mi desem, yaşama sevinci eksikliği mi desem, yaşama becerisi eksikliği mi desem bilmiyorum.
  özetle, çocuklara aşırı özgüven yüklemek veya yaşama sevincini öldürecek derecede özgüvenini köreltmek, bahsi geçen çocuk kadar üzerine düşmek ya da benim kadar kendi haline bırakıp her zorlukla kendi başına mücadele etmesini gerektirecek kadar desteksiz bırakmak ileriki zamanlarda problemlere neden olabiliyor. suça eğilimli bireyleri farkedip çocuklukta çözmek ne kadar önemliyse, dünyanın yükünü omuzlarına yüklenen aşırı sorumluluk bilinci yüzünden çocukluğunu yaşayamayan, özgüven eksikliği yüzünden potansiyellerini sonuna kadar kullanamayan bireyleri de çocuklukta farkedip çözmek o kadar önemli.