şükela:  tümü | bugün
  • inci sözlük'teki şu fotoğrafı görmem ile hatırladığım güzellik. zihnimin en ücra köşelerinden çıkıp geldi tamamen unuttuğum anılarım. vay lan pedalın üzerine biner direksiyonumuzun da desteğiyle bi sağa bi sola hareket edip sallanırdık. hey gidi günlerin singer'i...
  • 80lerin 90ların çocuğudur. annesi dikiş için çeyizinin en önemli parçalarından biri olan makineyi açtığında hemen altına girerek pedalıyla ve tekerleğiyle oynamaktan çok zevk alan ancak annesinin işine ket vurduğundan azardan kurtulamayan masum yavrudur.

ben o tekerleği gemi dümenine benzetirdim. bir yandan tekerleği çevirirken bir yandan popoya pedalı oynatmak sanki gemiyle gitmek gibi oluyordu. yanında ipi vardı fırtına çıkınca onu çekiyordum.

çocukluk güzel şey, masum şey, kıymetli şey.

çocuklar bomba altında hayal kurmasın, çocuklar ölmesin.

makine örneği için
  • bir kez parmağımı delik deşik etmemle sonuçlanmış eylemdir.

kimseye söyleyememiştim.
  • tekerini dümen pedalını kayık yapardım saatlerce çıkmaz sağa sola sallanırdım.

çocukluğun az oyuncaklı hayal dünyasında olabilecek en güzel oyuncağıyla oynamaktır.
  • araba kullanmayı bu kadar çok sevmemin nedenlerinden biri. annemden gizli o pedalın üzerine oturur "direksiyon"u sağa sola çevirip araba kullandığımı hayal ederdim. o kayış ya da lastiğin dokusunu bile hatırlıyorum, bazen elim sıkışırdı araya; o anı, o duyguyu, her şeyi.

geriye dönüp baktığımda o bit kadar yere nasıl sığmış olduğumu aklım almıyor bir tek. hangi ara o yılların geçip de bu hale geldiğimi.
  • (bkz: singer)
  • arka tarafındaki mandalı düşürüp iğneyi baş parmağının ortasına sokacak çocuktur. o değil de, tırnağımı nasıl delip geçti o iğne hala anlamadım.
  • eğer ki o makina anneannenin evinde hala varsa ve bir de buna dört yaşındaki yaramaz kuzeniniz eklenirse...at o başlıkdan cocukkeni.
  • "iğneyi kırarsın oynama şunla" diye azarlanır, akabinde iğne kırılınca plastik terlikle kıçımıza vurulurdu.
  • otobüs şöförü edasıyla o pedala basmak ve çılgınca uzaklara yolculuk ettiğini hayal etmektir.